3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مهمترین عناوین خبری موثر بر روند بازار فولاد

به عناوین خبری مهم موثر بر روند بازار فولاد در روزهای پیش رو توجه فرمایید

اول؛ عوامل طبیعی

1- وضع تعرفه ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن از ابتدای مهر ماه

۲- پیشنهاد جدید دکتر سرقینی در جهت افزایش عوارض به ۳۰ درصد در مورد فرآورده های خام (که البته طبق خبر چیلان شامل سنگ آهن کنسانتره و گندله هم می شود)

۳- اولویت گذاری دولت در راستای بازگشت ارز حاصل از صادرات فولاد و جلوگیری از صادرات بدون ضوابط ( به جهت کاهش در آمدهای نفتی در نیم سال دوم)

۴- افزایش رکود حاکم بر بازار مسکن و به تبع آن بازار فولاد در نیمسال دوم و مهاجرت نقدینگی به بازار بورس با حمایت دولت

عوامل طبیعی بازار فولاد حکایت از سخت تر شدن اوضاع در ماه های پیش رو و در نتیجه کاهش بیشتر مصرف داخلی مقاطع فولادی به ویژه میلگرد ساختمانی دارد

دوم: عوامل محیطی

۱-احتمال ایجاد روزنه های سیاسی اقتصادی با توجه به نشست مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر سپتامبر (اوایل مهر) و فعالیت های انتخاباتی ترامپ

۲-حادثه حمله به تاسیسات نفتی آرامکو که بازتاب بزرگ جهانی داشته و احتمال تغییر معادلات قدرت در خاور میانه و چرخش به نفع ایران را افزایش می دهد (شاید این بزرگ ترین حادثه دو ماه اخیر بعد از سقوط پهباد گلوبال باشد و البته قابل قیاس این ماجرا است)

تحلیل بازار آهن

۳_شکست نسبی گروه فشار (B) و شکست ائتلاف یمن

مجموع عوامل محیطی شاید باعث بهبود نسبی فضای سیاسی و ایجاد روزنه های تنفس اقتصادی در ماه های پیش رو شود، اما بعید به نظر می رسد در ساختار تحریم ها و به خصوص تحریم فولاد خللی وارد کند.

بحث داغ این روزها ایجاد کانال اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری صرفا برای تامین غذا و داروست. با توجه به کاهش ملموس درآمدهای نفتی دولت در نیم سال دوم ، کاهش قیمت ارز از سطوح فعلی بسیار بعید به نظر می رسد. همچنان که مقاومت چند ماهه نرخ ارز در کانال ۱۱ هزار موید همین مطلب است.

نکته مهم و قابل توجه

بازار تیرآهن های ذوبی را از معادلات فوق مستثنی کنید. عدم وجود رقیب جدی در تولید تیرآهن و مدیریت ملموس بازار تیرآهن های ذوبی (که البته بدون چراغ سبز دولتی ها ممکن نیست) شاید باعث افزایش نسبی و محدود قیمت تیرآهن های ذوبی شود. شواهد حکایت از ادامه روند افزایش در روزهای پیش رو دارد.

کمبود موجودی تیرآهن ذوبی در انبارها و محدویت عرضه در خصوص برخی از سایزها از جمله دلایل اصلی بازار مواج تیرآهن

با توجه به برخی شنیده ‌ها از برخی بنکداران در خصوص بازار تیرآهن ذوبی از برخی انبارهای پایتخت؛ علیرغم حکم فرما بودن ثبات در کلیه بازارهای مقطع طویل فولادی؛ بازار تیرآهن ذوبی متاثر از کمبود موجودی و محدودیت تزریق این کالا به بازار از سرچشمه؛ همچنان پر تلاطم و مواج دیده می شود به طوری که در مقایسه با نرخ های شنیده شده اواخر هفته گذشته؛ روزهای چهارشنبه و  پنج شنبه؛ ظاهرا سایزهای ۱۲ و ۱۴ و ۲۲ به واسطه افزایش حجم خروجی از منبع با کاهش قیمت روبرو شده در مقابل نرخ سایزهای ۱۶ و ۱۸ و ۲۴ و ۲۷ روندی افزایشی داشته است.

در کل به سبب حجم معاملات اندک؛ کاهش قابل توجه موجودی انبارها؛ انحصار در عرضه؛ تنظیم بازار تیرآهن ذوبی تا حد زیادی تحت تاثیر خروجی حوالجات ترخیصی این کالا قرار گرفته، به طوری که با هرگونه تغییر در استراتژی آزاد سازی حجم حواله پیش خرید شده از سوی مبدا تولیدی؛ نرخ این محصول هم دستخوش تغییر در بازار می گردد. پیش ترها علی رغم کمبودهای مقطعی و تغییر خط تولید سایزهای مختلف؛ فراوانی محصول در انبارها مانع نوسانات قیمتی این محصول می گردید؛ اما مدتی است که به واسطه کاهش قابل توجه سطح موجودی انبارها و از طرفی محدودیت عرضه مبدا انحصاری تولید موجبات بازار نوسانی و گاها حباب دار این محصول در بازار داخلی را فراهم آورده است.

3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0