0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد گرفتار طوفان افزایش قیمت

بازار فولاد در هفته های اخیر بیشتر به یک کشتی بی ناخدا و گرفتار در طوفان شبیه است که هر لحظه به سمت و سویی می رود تا جایی که تولیدکنندگان محصولات فولادی برای تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد سردرگم شده اند و قیمت ها در مبادی مختلف هماهنگی چندانی ندارد. از سویی در بلند مدت بیم از کاهش صادرات فولاد به سبب تحریم ها و مشکلات ارزی فعالان کلان بخش فولاد را نگران کرده است.

و در مقابل در کوتاه مدت به سبب افزایش های مکرر در بازارهای موازی مثل ارز و طلا و واهمه فعالان این بخش از کاهش سرمایه شان، افزایش های بی منطق و احساسی از لایه های پایین بازار و تولید کنندگان شمش و اسلب به لایه های فوقانی القا می شود.

همان طور که هفته پیش هم آوردیم متاسفانه در شرایط فعلی این بازار متلاطم هیچ تجزیه و تحلیل منطقی را برنمی تابد و نمی توان پیش بینی دقیقی از قیمت تیرآهن و میلگرد طی روزهای آتی داشت و نوسانات صرفا متغیری از بازار ارز و سکه شده است.

به علاوه با در نظر گرفتن جمیع شرایط و با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضای موثر این قضیه هم احتمالا مزید بر علت خواهد بود و موج افزایش مجددی را در پی خواهد داشت.

قیمت تیرآهن

افزایش چشمگیر تقاضا پس از پایان ماه مبارک رمضان

بنابراین به نظر می رسد در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان شاهد افزایش چشمگیر میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی باشیم. نتیجه ؛ آن که چون برای هر تجزیه و تحلیل اقتصادی  به یک سری پارامترهای ثابت اقتصادی  نیاز داریم.

و در شرایط فعلی هیچ پارامتر ثابت و قابل اتکایی متصور نیست و هر آن احتمال تغییر در سیاست های اقتصادی دولت وجود دارد. احساس می شود جو نگرانی و تلاطم در هفته های آینده در کلیه بازارها به خصوص بازار فولاد وجود خواهد داشت. باید دید تلاطم های حاکم بر بازار فولاد در روزهای آتی چه بر سر معاملات و قیمت تیرآهن و میلگرد پیشنهادی کارخانجات خواهد آورد.

در هر صورت بازار فولاد روزهای بحرانی را پشت سر می گذارد و خصوصا مسائل سیاسی پیش آمده و نگرانی از تحریم های پیش رو نیز به این التهابات دامن زده است.

روزهای بحرانی بازار فولاد پس از اجلاس سران 7

از روز جمعه اجلاس سران ۷ در کبک کانادا در حال برگزاری است. بررسی اخبار حکایت از شکاف جدی شش کشور با آمریکا بر سر دو مسئله مهم است؛

 • اول برجام و بحث معافیت شرکت های اروپایی از تحریم آمریکا
 • دوم بحث وضع تعرفه ۱۰درصدی آلومینیم و ۲۵ درصدی فولاد توسط ترامپ

ترامپ هم با خروج زود هنگام خود از اجلاس ثابت کرد که در مواضع خود جدی است و نه تعرفه را حذف خواهد کرد و نه تخفیف و یا استثنایی در مورد تحریم های ایران قائل می شود. او حتی در یک اظهار نظر جالب سخنان ترزا می را  به نصیحت های یک معلم و کسل کننده تشبیه کرد.

از سوی دیگر حوادث هفته گذشته و موضع رهبری در فراهم ساختن مقدمات غنی سازی و بیانیه وزارت خارجه در واکنش به سخنان ترامپ روشن می کند که ایران فعلا قصد مذاکره مجدد ندارد. تجربه قبلی در زمان ریاست جمهوری پیشین ایران هم نشان می دهد که مقاومت ایران تا زمان جدی تر شدن تحریم ها ادامه خواهد داشت.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که فعلا هیچ کدام از طرفین حاضر به کوتاه آمدن نیستند. از طرفی سیاست های ارزی نیز عرضه را بر تولیدکنندگان تنگ کرده است.

قیمت میلگرد

سیاست متناقض در بازار فولاد و سردرگمی تولیدکنندگان

به واقع تخصیص دلار ۴۲۰۰ به همه موارد و اجبار صادر کننده به فروش دلار ۴۲۰۰ تومانی به دولت نوعی خودزنی اقتصادی است که باعث افزایش لجام گسیخته واردات و کاهش صادرات از مبادی رسمی و افزایش آن به صورت قاچاق می شود.که آمار یک ماه اخیر موید همین مطلب است.

این سیاست پر از پارادکس و تناقض برای دلار اکثر فعالان اقصادی را سردرگم‌ کرده است و حتی برای تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی صادراتی و داخلی نیز با مشکلاتی مواجه شده اند.

واقعیت این است که دیر یا زود شاهد اصلاح دلار ۴۲۰۰ تومانی برای اغلب کالاها خواهیم بود. یعنی محاسبه بر مبنای دلار آزاد برای اغلب کالاها غیر از گروه کالاهای اساسی و این یعنی بازگشت دوران پر از بحران به اقتصاد کشور و افزایش خزنده قیمت ارز. امید است بازار فولاد این بحران را نیز همچون سایر بحران های اخیر پشت سر گذاشته و به زودی شاهد بهبود معاملات و رونق بازار و ثبات قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0