0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ترجمه جدیدترین گزارش متال بولتن از بازار بیلت شورای همکاری خلیج فارس و ایران

از آن جایی که کارخانجات تولید کننده میلگرد امارات متحده عربی به اندازه کافی مواد اولیه مورد نیاز خود، حداقل برای تولید دو ماه آتی را در انبارها ذخیره نموده اند؛ لذا هیچ پیشنهاد قیمت جدیدی در خصوص بیلت وارداتی به این کشور شنیده نشد. به گفته گزارشگر فولاد علاوه بر این امارات متحده عربی تصمیم گرفته تا واردات محصولات کشورهای مورد تحریم (اعم از آهن آلات ) مثل ایران و کره شمالی را محدود نماید. یک تاجر اماراتی به فَست‌ مارکتس گزارش داده است که ” مشتریان اماراتی اسنادی را امضاء کرده اند که به واسطه آن از این پس محصولات تحت تحریم را خریداری ننمایند.” تاجر دیگری فعال در خاورمیانه عنوان نمود “خریداران اما اجازه دارند آخرین محموله های خریداری شده خود را تحویل بگیرند “. از همین رو هفته گذشته هیچ پیش خرید جدیدی شنیده نشد.

برای تولیدکنندگان ایران این موضوع بدین معناست که حوزه مشتریان محصولات آن ها (اعم از میلگرد ) محدود تر خواهد شد. به واسطه مواجه شدن ایران با تحریم های شدید اقتصادی اعمال شده از سوی ایالت متحده، خریداران شورای همکاری خلیج فارس و اروپا تمایلی برای کسب محصولات ایران ندارند.

منبعی از خاورمیانه به فست‌مارکتس عنوان نمود : ” بازار ایرانی ها اکنون تقریبا تعطیل شده و مسائل بانکی در حال حاضر بزرگ ترین مشکل آن ها نیست؛ مشکل اصلی آن ها مسائل مربوط به حمل و نقل دریایی است؛ چرا که هیچ کمپانی حاضر به تماس کشتی های خود با بنادر ایران نیست؛ این منبع همچنین اضافه نمود؛ کارخانجات همچنان محصول تولیدی خود را عرضه می کنند و شما هم می توانید آن را پیش خرید نمایید، اما احتمالا ممکن است هیچ گاه موفق به حمل این کالای خریداری شده نشوید .”

پیشنهاد فروش بیلت از ایران در محدوده قیمتی ۴۳۰ الی ۴۴۰ دلار به ازای هر تن فوب در روز ۳۱ اکتبر گزارش شده است. منبعی گزارش داده که محموله ای برای حمل اواخر نوامبر اوایل دسامبر به جنوب شرق آسیا با نرخ ۴۴۰ دلار به ازای هر تن فوب فروخته شده ؛ اما این خبر نمی تواند به طور گسترده برای کل بازار مورد تایید واقع گردد .

تاجری فعال در خاورمیانه به فست‌مارکتس عنوان نمود ” ما پیشنهاد بیلت صادراتی ایران در محدوده نرخ ۴۳۰ الی ۴۴۰ دلار به ازای هر تن فوب را شنیدیم اما به دلیل ریسک بالایی که در این معامله دخیل است، این نرخ پیشنهادی بالاست .” منبع دیگری عنوان نمود ” من حدس می زنم آن ها طی یک بازه زمانی یک هفته ای یا ۱۰ روزه نرخ فروش را تا ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب پیشنهاد خواهند داد چرا که آن ها با توجه به شرایط موجود چاره دیگری به جز کاهش قیمت‌ ندارند. “

قیمت میلگرد

بررسی کاهش یا افزایش صادرات محصولات ایرانی ؟!

بنا بر مواردی که از برخی هموطنان مطلع در حوزه فولاد شنیدیم، اگر چه که برخی از گزارشات رسمی بین المللی مثل گزارشات متال بولتن از کاهش قابل توجه صادرات محصولات ایرانی حکایت می کنند اما …

صادرات محصولات فولادی ایران خصوصا میلگرد به صورت چراغ خاموش و بنا بر اتخاذ تدابیر ویژه؛ و البته طبیعتاً کمی ارزان تر از محصول مشابه بازار رقبا به دلیل هزینه تحریم؛ علی رغم محدودیت های به وجود آمده همچنان پر قدرت ادامه دارد؛ چه طرف خریدار و چه طرف فروشنده به برخی از راهکارهای دور زدن تحریم ها اشراف دارند چرا که ایران و مشتریان آن؛ قبل از برجام هم تجربه تحریم های به مراتب سخت تر از تحریم های فعلی آمریکا را حتی در زمانی که اروپا با آمریکا همصدا بود؛ داشته اند؛ جالب این که شنیدیم گفته می شود خود آمریکا هم به واسطه رصد ماهواره ای این موضوع را می داند.

اما از آن جایی که بیان این موضوع تا حدودی نشان دهنده ضعف اقتدار خودپندار آمریکا در مواجه با بازخورد تحریم ها می باشد؛ خود آمریکا نیز ترجیح می دهد روی اخبار این چنینی سرپوش گذاشته و به نوعی تحریم های یک جانبه خود را به نوعی تمام عیار موفق جلوه دهد؛ از طرفی ایران هم تمایلی به رسانه ای نمودن جزئیات دور زدن این تحریم ها ندارد چرا که به نوعی آن را گرا دادن به دشمن می داند که البته این حالت تدافعی هم صحیح به نظر می رسد.

لذا درست است که تحریم های یک جانبه آمریکا در حضور ایران در بازارهای بین المللی اثرگذار بوده است؛ اما اوضاع به این وخیمی هم که رسانه های تحت سلطه آمریکا می گویند نیست و هموطنان باتجربه و کارآشنای ما کار خودشان را انجام می دهند و خیلی نگران این مانورهای رسانه ای نباشید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری