0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شكست سكوت بازار توسط تولیدکنندگان آهن آلات در خريد قراضه

تولیدکنندگان آهن آلات تركيه پس از چندی عدم تحرک در بازار قراضه مجددا ظاهر شده و در روز چهارشنبه اول آگوست محموله های جديدی از قراضه اروپا را رزرو كردند كه باعث كاهش شاخص ها گرديد. يكی از تولیدکنندگان آهن آلات در منطقه Marmara محموله ۲۰,۰۰۰ تنی از قراضه اروپا به قيمت متوسط ۳۲۸٫۵ دلار CFR كه مشتمل بر قراضه سنگين و قراضه تميز بود خريداری كرد. اين اولين محموله ای بود كه بعد از ۲۷ جولای تا كنون رزرو شده بود زمانی كه محموله ای ۱۰,۰۰۰ تنی از قراضه تركيبی از آمريكا خريداری شد. قيمت قراضه در تركيه در ماه جولای با كاهش مواجه شد چون تولیدکنندگان آهن آلات تركيه با تقاضای پايين محصولات نهايی فولادی دست و پنجه نرم می كردند.

به گزارش متال بولتن در يكم آگوست شاخص قراضه وارداتی از امريكا با ۲٫۵ دلار كاهش به ۳۳۵٫۹۱ دلار CFR تركيه رسيد و شاخص وارداتی از اروپا با كاهش  ۳٫۸۲ دلار به ۳۲۸٫۷۲ دلار رسيد.

رشد ۴۳ درصدی صادرات تركيه در ماه ژوئن

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ تركيه ۵۵۲,۳۰۸ تن فولاد صادر كرد كه ۴۲٫۶۷ درصد بالاتر از ژوئن سال قبل بود. از اين تناژ صادر شده ۴۰۹,۷۸۰ تن كلاف گرم بوده است كه نسبت به سال قبل نزديك به ۷۰ درصد رشد داشته است. اين رشد صادرات تركيه به دليل بازار آهن آلات مطلوب اروپا بوده است. تقاضای محصولات پوششی در اروپا و آمريكا بالاست و در فروشهای اخير گالوانيزه  به قيمت ۷۵۰ تا ۷۵۵ دلار به فروش رفته است.

در نيمه اول سال تركيه ۲,۵۸۲,۱۹۹ تن فولاد صادر كرد كه رشد ۱۴٫۰۹ درصدی نسبت به سال قبل دارد. در اين بين صادرات كلاف گرم با رشد ۲۱ درصدی و صادرات كلاف سرد با رشد ۲۴ درصدی همراه بود.

تحلیل بازار آهن

رشد سريع مصرف فولاد در لهستان

روند رشد مصرف فولاد در لهستان از رشد توليد اين كشور پيشی گرفت. در پنج ماه ابتدای سال جاری توليد فولاد در لهستان به ۴٫۳ ميليون تن رسيد كه ۲٫۵ درصد بالاتر از مدت مشابه سال قبل است. در عين حال مصرف فولاد داخلی با رشد ۵ برابری نسبت به توليد همراه بوده است.

در دوره مذكور مصرف فولاد در لهستان به ۶٫۳ ميليون تن رسيد و ۱۲ درصد افزايش نسبت به سال قبل به ثبت رساند. مصرف محصولات تخت با رشد ۸ درصدی ۳٫۴ ميليون تن و محصولات طويل با رشد ۲۱ درصدی به ۲٫۳ ميليون تن رسيد.

سهم توليد داخل از تامين نياز بازار ۷۰ درصد است و در چنين شرايطی واردات فولاد به اين كشور افزايش یافت. در پنج ماه ابتدای سال واردات فولاد به لهستان با رشد ۱۳ درصد نسبت به سال قبل ۴٫۹ ميليون تن بود. صادرات فولاد اين كشور در دوره مذكور كاهشی بوده است و با ۴ درصد افت به ۲٫۴ ميليون تن رسيد.

بر اساس آمار انجمن فولاد لهستان از سال ۲۰۰۵ تا كنون اين كشور  وارد كننده محض محصولات فولادی بوده است.

ارزيابی بيلت CIS

به نقل از متال اكسپرت توليد كننده های بيلت CIS در غياب فولادسازهای ايرانی تلاش می كنند از كاهش قيمت های صادراتی خود جلوگيری كنند. با اين وجود به دليل تضعيف بازار ميلگرد مشتريان حاضر به پذيرش قيمت های كنونی بيلت CIS نيستند. همچنين قيمت پايين قراضه و ميلگرد كه انتظار نمی رود رشد چندانی داشته باشند از دلايل ديگر مقاومت خريداران است.

پيشنهادهای فروش بيلت CIS تحويل ماه سپتامبر ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار FOB دريای سياه/دريای Azov است كه در مقابل ۴۹۵ تا ۵۱۰ دلار يك هفته پيش اندكی رشد داشته است.

برخی از توليد كننده ها به دليل كم شدن رقابت ناشی از عدم حضور بيلت ايران در بازارهای جهانی، سهميه های فروش خود را كاهش دادند كه ممكن است عامل حمايت از قيمت بيلت باشد. از سوی ديگر احتمال دارد قيمت قراضه و ميلگرد در تركيه افزايش نيابد و مشتريان در اين شرايط جانب احتياط را در خريدها در نظر خواهند گرفت.

در مقابل پيشنهاد های جديد بيلت CIS مشتريان تركيه ای واكنشی نشان ندادند اما بر اساس واقعيت های موجود در بازار قيمت مورد قبول آن ها ۴۹۰ دلار FOB خواهد بود. در بازار مصر قيمت قابل قبول برای بيلت CIS حدود ۵۰۰ دلار FOB خواهد بود البته هنوز معامله ای با اين قيمت ها گزارش نشده است. در بازار تونس نيز انتظار می رود قيمت ها پايين تر از ۵۰۰ دلار باشد.

در جنوب شرق آسيا خريداران تمايل زيادی به خريد بيلت CIS دارند و از اين رو قيمت های مورد قبول خريداران در محدوده ۵۳۵ تا ۵۵۰ دلار CFR فيليپين معادل ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار FOB است. در آخرين معاملات گزارش شده محموله ای ۱۰,۰۰۰ تنی از بيلت روسيه در هفته گذشته به آسيا به فروش رسيد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری