0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تداوم سیر نزولی قیمت تیرآهن اصفهان

هفته جاری ؛ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر شنیده‌ های بازار و شاخص متوسط تقریبی ۳۳۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ کاهش حدود ۱۳۰ تومانی در قیاس با روز پنجشنبه را پشت سر گذاشت. اخذ تاییدیه از مبادی رسمی، ملاک مخاطب بوده و این اعلام ها رسمیت نداشته و صرفا شنیده‌های ما از بازار است. همچنین سیر نزولی قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی از انبارهای تهران همچنان ادامه داشت. بنا بر شنیده ها از برخی بنکداران؛ قیمت تیرآهن ذوب آهن در برخی از انبارهای تهران هم با کاهش شاخه ۵ الی ۱۰ هزار تومانی در اکثر سایزها همراه بوده است.

تغییرات نرخ شمش فولادی حوزه القایی: شاخص متوسط نرخ چهارشنبه؛ حدود ۲۷۴۰ تومان به ازای هر کیلو توام با مالیات ارزش افزوده / میانگین تغییرات شاخص کل نسبت به روز گذشته حدود ۱۰ تومان کاهش را نشان می دهد. امروز هم اکثر شاخص های بازار روند نزولی دارند.

در هفته جاری بازار سکه و ارز و بورس با شیب ملایم و بازار فولاد اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد با شیب تندتر ، به رغم اعلام قیمت رسمی کانال های قیمتی، معاملات به صورت توافقی و کمتر از قیمت های رسمی در جریان است. آنچه جالب است مقاومت دیگر بازارها از جمله خودرو و لوازم خانگی و … به خصوص مواد غذایی در برابر کاهش قیمت ارز است.

خرید تیرآهن اصفهان

افکار عمومی درگیر دو مساله مهم است

آیا دولت در بلند مدت قادر به کنترل بازار ارز خواهد بود یا با نزدیک شدن به سال نو میلادی و بعد از آن ایام نوروز به تعبیر مردم فنر مجدد در خواهد رفت. به قطع یقین هم مردم و هم فعالان اقتصادی از ثبات نرخ ارز خوشحال خواهند شد. اما دولت باید تضمین های لازم در جهت ایجاد جو روانی آرام و مطلوب جامعه را ایجاد کند.

مطلب دوم؛ راهکار دولت برای موج رکود تحمیل شده حاصل از این فشردگی اقتصادی چیست؟

در مقاله ای در شهریور امسال و در اوج نوسانات ارزی اشاره شد که به احتمال زیاد دلار و سکه در بازه ای یک ماهه (مهر تا آذر) سقوط خواهد کرد و هدف بعدی موج نقدینگی بازار بورس و یا مسکن خواهد بود. با توجه به شرایط فعلی بازار مسکن و قیمت های نجومی که خارج از توان خرید قشر ضعیف جامعه است به نظر می رسد بازار مسکن هم پتانسیل لازم جذب سرمایه های سرگردان را ندارد. احتمالا مقصد نهایی نقدینگی؛ بازار بورس و سپرده بانکی خواهد بود.

گزارش امروز متال بولتن از آخرین وضعیت بازار صادراتی شمش/تختال ایران

۱) گفته شده که خریداران تایلندی شمش تولیدی ایران را با نرخ ۴۴۰ دلار به ازای هر تن cfr (تحویل بندر خریدار) خریداری نموده اند.

۲) پس از زمزمه فروش شمش ایران به فیلیپین با نرخ ۴۵۰ الی ۴۵۵ دلار به ازای هر تن cfr در بازار؛ فیلیپینی ها در برابر افزایش درخواست خرید از خود مقاومت نشان می دهند.

۳) طبق اظهارنظر منابع محموله ای از تختال تولیدی ایران با نرخ ۴۳۰ دلار به ازای هر تن cfr به تایلند فروخته شده که ۳۵ دلار آن شامل هزینه حمل و نقل؛ هزینه های مالی و سود معامله‌گر بوده که با این حساب نرخ فوب آن معادل با ۳۹۰ دلار به ازای هر تن بوده است.

۴) نرخ محصولات فولادی نیمه ساخته شده ایران همچنان تحت تاثیر تحریم ها و کاهش تقاضا در مسیر کاهش قیمت ها قرار دارد.

نرخ صادراتی شمش و تختال ایران تحت تاثیر تحریم ها و متعاقب آن کاهش پیشنهاد تولیدکنندگان؛ با اقبالی کم؛ در این هفته هم کاهشی بود. بسته به تولیدکننده، شمش تولیدی ایران در دامنه ۳۹۵ الی ۴۰۵ دلار به ازای هر تن فوب شنیده شد؛ که نسبت به نرخ هفته گذشته در محدوده ۴۰۵ الی ۴۱۲ دلار به ازای هر تن فوب، کاهش را نشان می دهد. در هر صورت بیشتر مشتریان از خرید محصولات ایران روی برگردانده ‌اند. یک منبع اعلام کرد :

” خرید آهن آلات از ایران به دلیل مواجه با پیچیدگی هایی که در سمت کشتیرانی، مسائل بانکی و گمرکی وجود دارد؛ با ریسک بالا همراه شده است.” منبع دیگری عنوان نمود : ” در واقع کسی حاضر نیست تحت شرایط فعلی به طرف شمش ایران برود، مهم نیست که چقدر نرخ آن جذاب باشد. ” تاجر دیگری عنوان کرد که مشتریان آسیایی، مصری و الجزایری با وجود تحریم ها هنوز هم علاقمند به خرید از ایران هستند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری