5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل چرایی افزایش فاصله در بین نرخ های رسمی و نرخ های کف برخی از مبادی حوزه نورد

به طور معمول و بنا بر راهبرد مجموعه های تولیدی، تفاوت نرخ کیلویی ۱۰ تا نهایت ۵۰ تومان بین نرخ های رسمی اعلامی و نرخ های تخفیف داده شده، تقریبا در اکثر مبادی که دفاتر رسمی فروش دارند؛ یک سیاست معمول برای آن ها دیده می شود. اما در زمان هایی که بازار در روند کاهشی قرار می گیرد، این فاصله به دلیل مقاومت برخی از مبادی در کاهش قیمت های رسمی افزایش پیدا می کند. طی هفته گذشته مقارن با ادامه کاهش قیمت روز میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار داخلی، تعدادی از مبادی نورد با مقاومت در کاهش نرخ رسمی، زمینه افزایش بیش از پیش فاصله بین نرخ رسمی و نرخ های واقعی یا کف بازار را فراهم آوردند. این فاصله در برخی از مبادی این حوزه بین ۱۵۰ تا ۳۳۰ تومان امتداد پیدا کرد و لذا برخی از نرخ‌ های رسمی عملا مرجعیت خود در بازار را از دست دادند.

پیش بینی بازار فولاد

اواخر هفته گذشته، نرخ موثر حوزه میلگرد آجدار، همزمان با ادامه کاهش قیمت ها، بیشتر در بازه قیمتی ۴۲۵۰ الی ۴۳۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) دیده شد؛ متوسط نرخ بازار اما بنا بر محاسباتی که بیشتر بر پایه نرخ های رسمی شنیده شده بود، حول و حوش ۴۴۰۰ تومان بود، و این در حالی بود که نرخ های بالاتر تا سقف ۴۶۵۰ تومان هم به طور رسمی به گوش می رسید. از طرفی به نظر می رسد که نرخ واقعی مورد پذیرش عمده خریداران بازار نمی‌تواند فراتر از کانال قیمتی ۴۲۰۰ الی ۴۳۰۰ تومان باشد.

با رایزنی‌ های صورت گرفته در برخی از مبادی فروش، در خصوص چرایی این تفاوت قیمت های رسمی و واقعی، به برخی از موارد زیر رسیدیم :

 1. فعالیت در حوزه های صادراتی و توجه به نرخ رسمی برای مشتریان برون مرزی : در بیان چرایی این تفاوت قیمت ها، برخی از آن ها اذعان می کنند که “مشتریان بازارچه های مرزی و برون مرزی ما در کانال های اطلاع رسانی ما به طور همزمان عضو شده اند و از ما توقع فروش به نرخ اعلامی در کانال اطلاع رسانی داخلی را دارند؛ لذا نرخ های رسمی اعلامی با اولویت فعالیت در حوزه های صادراتی برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.”
 2.  ملاحظات صنفی به سبب توافقات صورت گرفته در بین اعضا یا درون گروهی و حفظ ظاهر به منظور فرار از برخی فشارهای صنفی
 3.  وجود برخی از مشتریان خاص و وفادار، که بدون چانه زنی یا تحلیل قیمت های مبادی رقیب، اقدام به خرید می کنند؛ موجب شده تا برخی مبادی برای برخورداری از حاشیه سود مطلوب ‌تر نسبت به کاهش قیمت های رسمی مقاومت نمایند.

یک احتمال فولادی

خبری که در روز قبل از تعطیلی در برخی گروه های فولادی در حال چرخش بود، احتمال اصلاح نرخ پایه محصولات فولادی بر اساس نرخ نیمایی است. تا این لحظه هیچ خبر رسمی در این مورد منتشر نشده قطع یقین مرجع تصمیم گیری در این مورد معاونت فلزی وزارت صمت خواهد بود و در صورت صحت خبر این تغییر باید در غالب یک مصوبه به سازمان بورس ابلاغ شود. عرضه های هفته جاری بورس کالا، حقیقت را مشخص خواهد کرد. حتی در صورت صحت خبر فوق، و افرایش نرخ پایه محصولات، هرچند ممکن است با یک شوک قیمتی مواجه شویم اما مشکل اصلی کماکان پابرجاست؛ میزان عرضه محصولات فولادی (در حوزه تیرآهن و میلگرد) به بازار داخل بیش از نیاز داخلی است. تا نهادینه نشدن میزان عرضه، حتی افزایش نرخ پایه هم گره گشای وضع فعلی نیست.

5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0