5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عملکرد مناسب فولادی ها همچنان ادامه دارد

اتفاقات جالبی طی هفته جاری و در تعیین قیمت میلگرد و سایر محصولات به وقوع پیوست و به نظر می رسد که فولادی ها ( چه در بخش تولید ، چه در سایر بخش ها ) به جای آن که فکری منطقی و عاجل را انجام داده و لااقل در این شرایط ابهام ، کمک کار تصمیم گیرندگان برای اتخاذ راهکار مناسب برای کنترل محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد باشند همچنان با نگاه جزیره ای و بخشی تلاش می کنند از شرایط پیش آمده بیشترین بهره برداری شخصی یا فرقه ای و گروهی را ببرند و جالب تر از همه اینکه بعد از گذشت حداقل 26 سال از سیستم تعزیراتی دوران اواخر جنگ  تا سال 1374 ، کاسبان تعزیراتی ( کسانی که جیب های شان از رانت بازی های تعزیراتی فربه شد و به قولی یک شبه ره صد ساله را رفتند ) مجددا در حال تیز کردن چنگال هایشان هستند که از این مسیر استفاده و از این نمد کلاهی برای خود بسازند معمولا و از قدیم گفتند که هرکس که مدام از کارگر و زحمتکش حرف می زند یعنی دارد آنها را لقمه می کند لذا این روزها هرکسی که در نوشته هایش از مصرف کننده و حمایت از آن زیاد سخن می گوید و شعارهایش بقولی پوپولیستی است بدانید که ریگی در کفش دارد.

امید است که بازار مجددا به دهه 70 برنگردد که برخی از رانت خواران که مدتی است دستشان از جیب مردم کوتاه شده به بهانه مصرف کننده و تحت لوای تعاونی و انجمن و اتحادیه و ستاد و… فعالیت های اغواگر خود را آغاز کنند.

نکته بعدی در خصوص پیشنهاد عجیب و به نوعی غیر مترقبه کاهش تعرفه واردات فولاد است که طراح پیشنهاد اخیر به نوعی آن را لابلای سایر برنامه ها و طرح ها گنجانده است که البته  به موقع خود جای واکاوی داشته و چون فعلا بعید به نظر می رسد که دولت وقعی به آن بگذارد ( جنگ تعرفه تجاری فولاد در جهان ) فعلا از شرح و بسط آن خودداری می شود.

ولی بپذیریم که این اقدام در این شرایط کمی عجیب بود و نکته آخر این که به نظر می رسد دولت و نظام اقدامات مناسبی در خصوص شناسایی و پیگیری مفاسد در صنعت فولاد را در دستور کار قرار داده و روزی نیست که بشنویم فلان مرکز توزیعی یا تولیدی در رصد نیروهای تعزیراتی قرار گرفته است و امیدواریم نتایج خوب و ارزنده ای از این گونه اقدامات اطلاع رسانی شود.

قیمت میلگرد

مروری بر گفتگوی ویژه خبری فولادی ها

در خصوص گفتگوی ویژه خبری سه شنبه؛ صرف نظر از صحبت های نمایندگان فولاد سازها و سندیکا؛

صحبت های بسیار مهمی از سوی جناب آقای مهندس سرقینی؛ معاون محترم وزیر مطرح گردید که قابل تامل بودند؛ به طوری که نکته به نکته آن می بایست به دقت مورد توجه واقع گردد؛

در ادامه مهمترین نکات سخنان ایشان که سه شنبه شب توسط برخی رسانه ها منتشر گردیده؛ یادداشت برداری و به حضورتان تقدیم می گردد :

1) با اجرای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛ قطعا بازار تنظیم خواهد شد.

دستور العمل ارائه شده از طرف دو جناح یعنی دلالان و فولادسازان مورد هجوم قرار گرفته است.

ما اصلا موافق عرضه فولاد با نرخ دلار ۸ هزار تومانی نیستیم، چون مواد اولیه و آب و برق آن ها را با نرخ آزاد به آن ها نداده ایم؛ نمی توان انتظار داشت فولاد کنترل نشود؛ قیمت فولاد زمانی آزاد می شود که گاز و آب و برق هم آزاد شود.

2) افزايش قيمت آهن آلات (اعم از قیمت میلگرد ) به دليل كاهش عرضه است. الان زمان انتظار درآمد بيشتر براي فولادسازان نيست. فولادسازان به جای ۴ میلیون تنی که ملزم به عرضه آن بوده اند؛ تنها ۲.۵ میلیون تن عرضه کرده اند؛ فولادسازان با کمبود عرضه باید از بی انصافی دست بردارند.

3) قیمت صادراتی فولاد و محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد قبلا بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومان بود اما اکنون به ۸ هزار تومان رسیده پس باید به نفع مردم و مصرف کننده کار کنند.

اکنون قیمت میلگرد و سایر محصولات افزایش یافته و مردم هم به سمت خرید آهن و فولاد رفته اند اما به طور قطع ما قیمت فولاد را در نیمه دوم سال پایین می آوریم.

4) تمام عرضه فولاد سازان بزرگ به صورت سلف و براي تحویل مهر و آبان تنظيم شده است؛ در مورد میلگرد تنها یک چهارم مصوب در بورس عرضه صورت گرفته و جالب این که مصرف سیمان 10% فولاد رشد کرده است؛ پس میلگردها احتکار شدند نه مصرف .

5) برای توزیع محصولات نهایی عرضه شده در بورس کالا و برای سهولت دسترسی مصرف ‌کننده نهایی به زودی مکانیزم مشخصی را تعریف خواهیم کرد؛ یا سامانه ای به این منظور ایجاد می شود؛ یا از طریق تعاونی ها و آهن فروشان توزیع این محصولات صورت خواهد گرفت.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری