0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

هفته ای همراه با ثبات در انتظار بازار فولاد ؟

پس از کش و قوس های فراوان و بحث و جدل بسیار، اگرچه دیر، اما هفته گذشته بالاخره دستورالعمل تنظیم بازار اصلاح گشت و سقف رقابت برای محصولات فولادی برداشته شد. تصمیمی که دولت از مدت ها قبل می ‌بایست اتخاذ می نمود تا از توزیع هزاران میلیارد رانت میان عده ای سودجو جلوگیری شود. به هر حال باید این حرکت دولت را به فال نیک گرفت و به بازگشت ثبات به بازار فولاد و قیمت تیرآهن و سایر محصولات کشور امیدوار شد. با کوتاه شدن دست دلالان از سودهای نجومی، تقاضا برای عرضه های آتی بورس کالا کاهش خواهد یافت و هیجان در بازار فروکش خواهد نمود. از سوی دیگر، متقاضیان خرید از بورس مجددا متولیان اصلی زنجیره توزیع کالا خواهند شد و از اجاره کدهای بورسی برای استفاده حداکثری از آربیتراژ میان قیمت تیرآهن و میلگرد بورس و بازار آزاد خبری نخواهد بود.

نکته قابل تامل دیگر، تحریک نقدینگی سرگردان جهت ورود به بازار مولد بورس اوراق بهادار می باشد تا چرخ صنعت کشور با سرعت بیشتری به حرکت خود ادامه دهد. هفته گذشته همزمان با خبر آزاد شدن قیمت فولاد، بهای ارز که از صبح با شدت زیاد در حال افزایش بود، روندی کاهشی در پیش گرفت و در عوض شاخص بورس تهران با حمایت نمادهای فولادی از ۱۴۸ هزار عبور کرد.

اگرچه برخی رسانه های وابسته به جریانات خاص هفته گذشته در صدد القاء روند افزایشی به بازار فولاد کشور بودند، اما مشاهده شد که قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار آزاد بدون هیجان خاص با رشد ناچیزی در بخش میانی و نهایی همراه شد.

پروپاگاندای این طیف علیه اصلاحات جدید مصوبه تنظیم بازار قصد دارد تا با فراری رو به جلو این مصوبه را از پیش شکست خورده جلوه دهد. با این وجود، تنها چند هفته انتظار کافی است تا نشان دهد که تصمیم درست در خصوص بازار فولاد گرفته شده است، کما این که در مورد برداشتن سقف رقابت مس شاهد بودیم در عرضه دو روز پیش تنها ۳ هزار تن تقاضا به بورس کالا وصول شد و در نهایت معامله بدون رقابت بین خریداران انجام شد.

قیمت تیرآهن

مصوبه تنظیم بازار با تصمیم هوشمندانه وزارت صمت به گونه ای تنظیم شده که راه فرار بر تحویل گیرندگان شمش تعزیراتی را بسته است و آنها باید تفاوت قیمت شمش را به قیمت روز به تولید کننده پرداخت کنند، اگرچه برخی از آنها تا پیش از مرداد ماه نزدیک به ۴۰ هزار تن شمش در کانال ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ تومان خریداری نموده بودند، در حالی که قیمت تیرآهن و میلگرد در همان دوره زمانی حتی تا ۵۰۰۰ تومان هم شنیده شد. امید است با اقدامات وزارتخانه و همکاری عرضه کنندگان در آینده ای نزدیک شاهد آرامش مجدد در بازار محصولات فولادی خصوصا قیمت تیرآهن اصفهان و میلگرد کشور باشیم.

تعیین تکلیف شمش بازار بورس

برخی به اشتباه و در قضاوتی زود هنگام خریداران این 185 هزار تن شمش را امروز رانت خوار معرفی نمودند که این درست نیست؛ به طوری که قضاوتی زود هنگام و ناعادلانه است؛ درست است که ما به شدت خواستار و پیگیر تعیین تکلیف این خریدها بودیم که قرار بود محصول نهایی آن مجددا پس از نورد در بورس کالا به نرخ تعزیراتی عرضه شود که فرصت نشد و کار به این جا کشید؛ در خصوص نوع کالای عرضه شده این ها چون انتخابی و بنجل بود، اعتراض داشتیم؛ تاکید می شود امکان رانت در صورت عدم پیگیری دستورالعمل وجود داشت.

اما شواهد نشان می دهد که چندین بار در بورس کالا و در مورد مقرر عرضه داشته اند؛ که به دلایل فنی از جمله آماده نشدن ساز و کار بورس و آماده نشدن تقاضا تعاونی ها معامله نشده و کنسل شد؛ سرانجام هم مشخص شد که این گروه به پرداخت مابه التفاوت نرخ خریداری شده ملزم شدند؛ اما این که با قضاوت زود هنگام این ها را رانت خوار معرفی نماییم؛ حداقل در خریدهای بعد مرداد ماه با توجه به این که آمار و ارقام خرید آن ها به صورت شفاف ثبت شده و گریزی از قانون نداشتند؛ به نظر کاری اشتباه و ناعادلانه می رسد .

در این میان اما وعده و وعیدهای فراوانی در خصوص میلگرد آجدار 3 هزار تومانی طی 50 روز گذشته به مردم و مصرف ‌کننده نهایی داده شده بود؛ که به دلایل مختلف اجرایی نشد .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری