0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وضعیت فعلی بازار فعلا به واسطه شرایط حاکم به نفع مصرف ‌کننده نهایی تغییر وضعیت داد

بازار فولاد هفته جاری را نیز در اوج بی رمقی آغاز کرد به طوری که شاهد کاهش و یا ثبات در اکثر حوزه ها خصوصا قیمت پروفیل قوطی و میلگرد می باشیم. به نظر می رسد که بارندگی های گسترده و تغییرات آب و هوایی به کمک مشکلات ترابری آمده تا با همراهی محدودیت ‌های موجود در حوزه های صادراتی و روند نزولی قیمت های جهانی؛ بازار فولاد داخلی را از حالت بی رمق به وضعیت انجماد نزدیک تر نماید. به گفته گزارشگر فولاد علی رغم این که خبرهای منتشره حاکی از عادی شدن وضعیت ترابری در اکثر مبادی کشور بوده ؛ اما گزارشات رسیده و شنیده ها از برخی از آهن فروشی ها بیان کننده این نکته است که برخی از کالاهای خریداری شده آن ها  تقریبا از ۲۰ روز گذشته تا به امروز؛ هنوز تحویل داده نشده و این مشکل که به طور مشخص متاثر از اختلالات ترابری بوده هنوز به طور کامل به حالت عادی تغییر وضعیت نداده است.

از طرفی تغییرات آب و هوایی و بارش های پیوسته و به طور کلی ورود به نیمه دوم سال و کاهش قابل توجه تقاضای مصرفی هم عامل مهم دیگری بود که در کنار اختلالات ترابری و برخی متغیرهای دیگر؛ موجب شد تا تغییر وضعیت به وجود آمده افزایشی قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات متاثر از مهندسی عرضه؛ تنها یک روز دوام آورده و مجددا بازار وارد فاز سکوت و رکود گردد.

قیمت پروفیل

نیم نگاهی به حوزه قراضه آهن

از جهت دیگر؛ نیم نگاهی به حوزه قراضه آهن کافی است تا عمق فشاری که این روزها در حوزه فولادسازان القایی وجود دارد؛ بهتر دیده شود. مارجین ناخالص کنونی حوزه شمش القایی توام با حدود ۷۷۰ تومان به ازای هر کیلو؛ حداقل طی سه ماه گذشته به پایین ترین نقطه خود سقوط نموده؛ که این نشان دهنده این واقعیت است که فولادسازان شمش القایی به واسطه عرضه های پی در پی‌ و در دسترس بودن شمش مرغوب قوس در بورس کالا با نرخ حدودی ۳۸۰۰ تومان ( توام با مالیات ارزش افزوده)؛ نه تنها فرصت تاخت و تاز و جبران افزایش قیمت های متاثر از رقابت های صورت گرفته در سمت قراضه آهن را پیدا نکرده ‌اند.

بلکه شنیده ها حاکی از این موضوع است که ناظر بورس درصدد است تا به واسطه تخلیه التهاب بازار و استقبال ضعیف از نرخ پایه کنونی بورس کالا و صفر شدن تقریبی تلرانس رقابتی؛ امکان عقب ‌نشینی و برگشت قیمت پروفیل و میلگرد در معاملات بورس کالا را فراهم آورد که این موضوع بدون شک شرایط را برای تولیدکنندگان القایی سخت ‌تر خواهد کرد.

سمت و سوی قیمت محصولات فولادی در روزهای آتی

به طور کلی سمت و سوی آتی بازار داخلی فولاد متاثر از مازاد عرضه ‌های داخلی و تا مادامی که فولاد سازان مجبور به اولویت قرار دادن تامین بازار داخلی باشند؛ محکوم به آرامش و پرهیز از هرگونه هیجان سازی و افزایش خصوصا در حوزه قیمت پروفیل آهن و میلگرد است؛ هر چند که تلاش های صنفی سمت عرضه به جهت حفظ سطوح قیمت های کنونی همچنان دیده می شود؛ کما این که خبرهای شنیده شده روز پنجشنبه حاکی از این موضوع بود که عرضه‌ کنندگان در برابر کاهش قیمت های نرخ پایه بورس مقاومت و به نوعی امتناع نموده اند.

این وضعیت مقاومت و مبارزه در برابر کاهش قیمت پروفیل و سایر مقاطع از سوی فولادسازان؛ پس از افزایش فزاینده قیمت ها طی سه ماهه ابتدایی سال؛ بین وزارت صمت و فولادسازان خصولتی همواره دیده شده و علی رغم برخی عقب ‌نشینی ها و تغییر موضع از سمت وزارت صمت؛ به واسطه برخی الزامات تعریف شده برای این فولادسازان همچنان ادامه دارد؛ این که کدام طرف این دو سوی کشمکش ها معمولا پیروز میدان بوده و به طور کلی وزنه ترازو به کدامین سو متمایل می شود؛ هنوز مورد سوال می باشد. با این حال امید است در هفته جاری شاهد رونق نسبی بازار فولاد در تمامی حوزه ها باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری