2/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جلسه هم اندیشی حوزه نورد و برخی خواستگاهها و اما و اگرها

روز دوشنبه از برخی رسانه ‌ها شنیده شد که تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی طی جلسه ای گرد هم آمده و به تبادل نظر در خصوص خواستگاههای خود پرداختند. موضوع اصلی که ظاهرا در این جلسه مطرح شده مربوط به درخواست  “انتظار برقراری فاصله ۱۱ درصدی نرخ پایه عرضه مقاطع طویل فولادی از نرخ رقابتی معامله شده نهایی قیمت شمش فولادی . ”  بوده است. در حال حاضر نرخ پایه تعیین شده در بورس کالا برای شمش ( ۳۲،۱۶۳ ریال ) و میلگرد ( ۳۶،۱۳۸ ریال )، فاصله حدود ۱۲ درصدی را نشان می دهد که حتی ۱ درصد هم بالاتر از خواسته این گروه از تولید کنندگان می باشد.

جلسه نوردکاران

اما ظاهرا خواسته نوردکاران ایجاد یک تغییر در نوع قیمت گذاری نرخ پایه محصول نهایی  مقاطع طویل فولادی بر اساس نرخی است که آن ها در بورس کالا برای تصاحب شمش فولادی با یکدیگر به رقابت می پردازند؛ در واقع با این خواسته از کمیته تنظیم بازار انتظار دارند که عنان نرخ پایه محصول نهایی به دست نرخ رقابتی شمش حوزه نورد بخش خصوصی بیافتد.

به طور شفاف تر، بنا بر خواسته آن ها، مثلا اگر بخش نورد حوزه خصوصی تصمیم گرفت فرضا” ۲۰ درصد روی قیمت شمش فولادی پایه با یکدیگر رقابت کند، تاوان این رقابت را باید مصرف کننده نهایی با افزایش نرخ پایه محصول نهایی برای حوزه نورد جبران نماید؛ در واقع، عملا عنان بازار محصول نهایی به دست نوردکاران بخش خصوصی افتاده و هر نرخی که تمایل به رقابت برای تصاحب شمش داشته باشند، مصرف کننده نهایی، با این شیوه درخواستی موظف به پرداخت این هزینه خواهد شد.

با این درخواست عملا نقش موثر نرخ پایه محصول نهایی شرکت های تولیدی بزرگ نیمه دولتی در بورس کالا، که همواره به عنوان یک سوپاپ اطمینان در مواجه با افزایش قیمت های هیجانی در بازار عمل نموده ‌اند، از بین خواهد رفت و تعیین کننده سمت و سوی قیمت های بازار عملا به دست همین گروهی از تولیدکنندگان بخش خصوصی خریدار شمش فولادی خواهد افتاد که در حال حاضر هم در بازار خارج از بورس کالا به نوعی بیشترین سهم در نوسان سازی بازار، به عنوان لژیونرهای این جبهه از بازار ایفا نموده‌ یا می نمایند.

این طور به نظر می رسد که در صورت تن دادن کمیته تنظیم بازار فولاد به این خواسته، عملا با یک بازار مواج با ابزار کنترلی گروهی از تولیدکنندگان بخش خصوصی مواجه خواهیم شد.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

2/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0