0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شعار مصرف‌کننده نهایی و ملت : نه رانت دلالی نه رانت تولید کننده انحصاری

شاید برخی تلاش ها صورت گرفته تا در میان هجمه های رسانه ای، برخی حقایق پشت سنگر حمله به دلال ها کتمان شده تا برخی سودهای بالای 50 درصدی تحت پوشش سود تولید همچنان ابقاء شده و پشت پرده رانت سمت تولید کننده همچنان مستتر باقی بماند، اما تعریف ماهیت “رانت”، ثابت و غیر قابل تحریف است؛ فقط ممکن است از شکلی به شکل دیگری تغییر جهت دهد. روند پیش گرفته شده طی هفته گذشته بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی تاثیر زیادی داشته است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

در چکیده گزارشی که توسط فلزات آنلاین در خصوص تولید آهن اسفنجی ایران منتشر شده می خوانیم :

… ایران یکی از کشورهای دارای مزیت گاز برای تولید آهن اسفنجی جهت تولید فولاد است. به همین دلیل نزدیک به 90 درصد از تولید فولاد کشور به روش احیای مستقیم و با استفاده از آهن اسفنجی انجام می‌شود. بنابراین ایران در زمره بزرگ ‌ترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی در جهان قرار گرفته است. در ایران اغلب تولید کنندگان آهن اسفنجی خود مصرف ‌کننده این محصول هستند…

بیش از 90 درصد فولاد در داخل کشور از آهن اسفنجی تولید می شود که نرخ پایه آن، امروزه در بورس کالا 11466 ریال به ازای هر کیلو عرضه و حداکثر با رقابت 10 درصدی معامله می شود که در نهایت بر قیمت تیرآهن و میلگرد نیز تاثیرگذار است؛ از طرفی اذعان شده بسیاری از فولادسازان، آهن اسفنجی تولیدی خود را مستقیما به شمش فولادی تبدیل می نمایند بطوریکه نه تنها این رقابت 10 درصدی هم صورت نمی گیرد بلکه نرخ تمام شده این کالا برای آن ها به دلیل حذف هزینه ‌های ترابری درون سازمانی به مراتب ارزان تر از این ارقام هم تمام شده یا می شود …

سوال : دلیل اصرار این دسته از فولادسازان بر تبعیت از نرخ دلار بازار ثانویه و فروش شمش فولادی تولید شده آن ها از آهن اسفنجی حدود کیلویی هزار تومان؛ با شمش حدود کیلویی ۳۶۰۰ الی ۴۰۰۰ هزار تومان چیست ؟

[ 500$ × 80000 Rls ÷ 1000 ~= 40،000 Rls/Kg ]

[ 480$ × 75000 Rls ÷ 1000 ~= 36،000 Rls/Kg ]

آیا رانت فقط برای دلالان و واسطه ‌ها تعریف می شود ولی وقتی که نوبت به تولیدکننده انحصاری برسد مجاز است ؟

آیا اختلاف قیمت قابل توجه ای که از تفاوت نرخ آهن اسفنجی و شمش در صورت مبنا گرفتن دلار بازار ثانویه؛ برای تولیدکننده تراز اول به وجود می آید؛  رانت نیست ؟

قیمت تیرآهن

چرا رانت دلال نه و چرا رانت تولیدکننده آری ؟

تولیدکننده فریاد وامصیبتها سر می دهد که فروش با نرخ عادلانه‌؛ موجب سرازیر شدن رانت به جیب دلال می شود… از طرفی اگر اجازه فروش با نرخ معادل دلار بازار آزاد به تولیدکننده تراز اول داده‌ شود؛ تکلیف رانتی که از تفاوت مواد اولیه ارزان قیمت به جیب تولیدکننده خصولتی و برخی از سهامداران غیر موجه آن می رود چه می شود ؟

به نظر می رسد تا مادامی که اجرای عادلانه قوانین نظارتی بر این جامعه حاکم نشده و تا زمانی که ساختار ورودی و خروجی کارخانجات تراز اولی که از مواد و انرژی ارزان قیمت و حمایت دولتی برخوردار باشند و ماهیت کلی وجود رانت بر بستر بازارهای داخلی این کشور چنبره زده باشد؛ برای مصرف ‌کننده نهایی شرایط همان آش باشد و همان کاسه و قیمت تیرآهن و سایر محصولات نیز نوسانات زیادی را خواهد داشت.

هیچ فرقی نمی کند که این رانت موجود چه به جیب نفر اول برود یا نفر دوم یا نفر آخر ؟ شاید استدلال خصولتی ها این باشد که رانت نفر اول حلال تر از نفر دوم است اما واقعیت محض این است که ماهیت رانت غیر قابل انکار بوده و می بایست از ریشه خشکانده شود نه این که از شکلی به شکل دیگر و از جیبی به جیب دیگر تغییر شکل یا تغییر جهت دهد .

تنها در صورتي كه حمایت تمام قد دولت از خصولتی ها برداشته شده ( تحت عنوان تعرفه های وارداتی و انرژی و مواد ارزان قیمت داخلی و … ) و سایه جنگ اقتصادی و تحریم ها از این کشور رخت ببندد؛ تنها در آن صورت است که شاید بتوان از اقتصاد آزاد و تعاملات تجاری سالم و واقعی سخن به میان آورد و همه شرکت کنندگان بازار را در رقابتی برابر آزاد گذاشت.

شاید بتوان گفت دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و تعدیل قیمت تیرآهن و سایر محصولات، یکی از معدود تصمیمات اقتصادی دولتی است که با مقاومت در برابر مافیای اقتصادی توانسته تا اینجا دوام پیدا کند، بطوریکه انتظار می رود هم دست دلال را کوتاه نماید هم زیاده خواهی غیر قابل توجیه تولیدکننده انحصاری را مهار نماید.

کاهش و عقب ‌نشینی بازار فولاد و قیمت مقاطع فولادی خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد طی 20 روز گذشته؛ و در نقطه عطف اجرایی شدن این دستورالعمل؛ محو هیجانات کاذب و برخی سفته ‌بازی ها، گواهی بر صدق این موضوع است.

 تعریف مجدد و شفاف رانت بر اساس منابع :

در ادبیات سیاسی، شرایطی که امتیاز یا انحصار خاصی برای تولید کننده خاصی در نظر گرفته می‌شود، که دیگران نمی‌توانند از آن بهره‌ مند باشند، عرضه آن محصول محدود خواهد بود و در نتیجه افزایش تقاضا، قیمت ‌ها افزایش یافته و رانت اقتصادی را نصیب آن تولیدکننده می‌کند…

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری