3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

پیش بینی وقوع 2 پالس مخالف در بازار فولاد هفته آتی

در نخستین روز هفته شاهد بازاری آرام و کم‌ رمق توام با کاهش جسته و گریخته قیمت ها در برخی از مبادی و همچین معاملات بیشتر توافقی بودیم. معضل اصلی بازار کنونی فولاد کشور؛ جدا از هرگونه قیمت گذاری و یا حجم عرضه؛ فعلا به حداقل رسیدن بی سابقه ساخت و سازها در کشور است که به نوعی بازارهای فولاد ساختمانی را دچار یک رکود عجیب و سکوت رعب آور نموده است. شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۰۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در پنج شنبه هفته گذشته؛ توام با حدود ۲۰ تومان کاهش برآورد گردید. در حوزه قوطی و پروفیل تغییرات محسوسی در خصوص نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر دیده یا شنیده نشد؛ به طوری که نرخ کاربردی و معاملاتی این محصول بیشتر در دامنه قیمتی حدود ۶۳۰۰ تا ۶۴۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده شنیده شد که در نرخ کف بازار هم عمدتا ثابت بود.

علی رغم کمبود عرضه ورق گیلان و اهواز با توجه به رکود نسبی حاکم بر بازار مصرف؛ این دو به نوعی فعلا یکدیگر را خنثی نموده اند؛ در واقع آرامش حاکم بر بازار و تقاضای ضعیف فعلا بازار را آرام نگه داشته و هرآن چه که فعلا به بازار از سمت مبادی فروش مخابره می شود صرفا نگرانی هایی است که در خلاء محصول این دو شرکت در بازار به وجود آمده و تا مادامی که بازار مصرف آرام باشد؛  با توجه به عرضه های مکفی فولاد مبارکه در بورس کالا؛ فعلا با این شرایط تقاضا؛ دلیلی بر التهاب آفرینی در این بازار دیده نمی شود.

در روز یک شنبه شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از یک کاهش جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید. در روز دوشنبه؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

نکته روز یک شنبه و دوشنبه بازار؛ دو نرخی مشهود و اعمال برخی تخفیفات قابل ملاحظه، علی رغم اعلام ثبات در نرخ رسمی در برخی از مبادی رسمی فروش بود که در خصوص چرایی این رفتار دلایل متعددی شنیدیم از جمله برخی ملاحظات صنفی و تنوع قرارداد مشتریان و … روز چهارشنبه نیز در بازار نیمه تعطیل فولاد کشور و در بین دو تعطیلی خبر محسوسی دیده نشد و قیمت های شنیده شده در همه حوزه ها با ثبات یا کاهش و یا افزایش تخفیفات توام بوده و معاملاتی هم اگر صورت گرفت بیشتر توافقی است.

به طور کلی مرداد امسال بازار فولاد یکی از عجیب ترینها در طول چند سال گذشته بود. در عین حالی که هر سال این ماه یکی از پیک های مصرف و فصول داغ بازار فولاد به شمار می رفت امسال به دلایل تفصیلی که در گزارش های قبلی به آن اشاره شده یکی از کم رمق ترین دوره های مشابه را طی کرد. اینکه در روزهای پیش رو چه خواهد شد، تا حدود زیادی بستگی به سیاست های جاری فولادی و احتمال تعدیل آن از سوی سیاست گذار دارد.

متاسفانه یا خوشبختانه دو بازار خودرو و فولاد به شدت زیر تیغ نظارت هستند و با شرایط فعلی هرگونه افزایش قیمت در این دو بازار با برخورد جدی مواجه خواهد شد. بعید به نظر می رسد با شرایط فعلی جلسه شنبه نوردکاران هم راه به جایی ببرد و موجب تغییر سیاست های فعلی وزارت شود. پس با توجه به ثبات سیاست های فروش و تنظیم بازار از سوی بازار ساز، انتظار وقوع نوسانات زیاد در روزهای پیش رو غیر واقعی است اما دو خبر و یا احتمال فولادی در هفته آینده که ممکن است باعث ایجاد نوسانات جزیی در روزهای پیش رو شود:

  • اول؛ احتمال افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه کرایه حمل بر اساس قانون تن بر کیلومتر از اول شهریور (که قبلا قرار بود از نیمه مرداد اجرا شود)
  • و دوم؛ احتمال کاهش جزیی نرخ پایه مقاطع فلزی (براساس میانگین فروش شمش فولادی در دو هفته اخیر)

اینکه برآیند این دو پالس مخالف چه خواهد شد در روزهای آتی بیشتر در مورد آن گفتگو خواهیم کرد.

3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0