3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی شاخص های بازار فولاد در هفته گذشته

در روز شنبه هفته گذشته؛ شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۸۰۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز سیزدهم خرداد ماه، دوشنبه هفته قبل از آن؛ با کاهش متوسط و حدودی ۱۵ تومان همراه بود. یکشنبه؛ شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۷۴۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ با کاهش متوسط و حدودی ۶۰ – تومان همراه بود. در روز دوشنبه نیز شنیده های بازار میلگرد آجدار در کف قیمتهای بازار؛ در خصوص پیشنهاد قیمت میلگرد آجدار خراسان و میانه از برخی بنکداران، در کانال قیمتی ۴۵۰۰ تومان توام با کاهش حدود ۶۰ الی ۷۰ تومانی نسبت به روز گذشته حکایت داشت. قیمت میلگرد راد همدان با ۱۰۰ تومان کاهش؛ سیرجان حدید جنوب و شمس سپهر هم ثابت شنیده شد.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

دریافت فایل اکسل جدول قیمت میلگرد کارخانجات در هفته گذشته

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

در حوزه ناودانی و نبشی هم قیمت نبشی ناب تبریز کاهش ۱۰۰ تومانی داشته ولی فولاد تهران ظاهرا ثابت اعلام کرده است. شنیده های حوزه قوطی و پروفیل در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ در بازه قیمتی موثر و واقعی ۶۵۵۰ تا ۶۶۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) بوده است. شنیدیم که اعلامی های کف قیمت این حوزه، بیشتر محصول بر پایه ورق گیلان و اهواز و همچنین پیشنهادهای سقف هم طبیعتا از آن محصول بر پایه ورق فولاد مبارکه است.

شنیده های بازار ناودانی و نبشی در روز دوشنبه در کف قیمت های بازار در خصوص برخی مبادی مثل شکفته مشهد؛ ظهوریان؛ مگا استیل و فولاد اشتهارد و بالاخره آریان فولاد در محدوده ۴۷۵۰ الی ۴۸۵۰ تومان بود؛ همچینن در سقف قیمت های این بازار؛ محصولات مبادی همچون ناب تبریز؛ مجتمع فولاد البرز غرب و فولاد تهران؛ حول و حوش ۴۹۰۰ تومان شنیده شد.

تحلیل بازار آهن

به طور کلی در روز دوشنبه هفته گذشته؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۶۵۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ با کاهش متوسط و حدودی ۹۰ – تومان همراه بود.

در روز سه ‌شنبه؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۶۲۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ با کاهش متوسط و حدودی ۳۵ – تومان همراه بود. در حال حاضر شنیده های بازار میلگرد آجدار در بازه قیمتی حدود ۴۴۰۰ تا ۴۷۰۰ تومان بوده ‌است. در روز چهارشنبه نیز شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۵۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ با کاهش متوسط و حدودی ۷۰ – تومان همراه شد.

موضوع قابل تامل این روزهای بازار مقاطع طویل فولادی، قیمت نیست؛ بلکه جو روانی منفی و عقب نشینی قابل توجه تقاضا برای نرخ های بالاتر از کف است.

 نرخ کف بازار میلگرد آجدار این روزها کجاست ؟

پاسخ روشن است، فعلا تا این لحظه، پایین ترین نرخ کف بازار داخلی، نرخ پایه عرضه های بورس کالاست؛ نرخ کف عرضه های بورس کالا، چنانچه اگر رقابت سمت تقاضا به صفر برسد، فعلا در محدوده ۴۲۵۰ الی ۴۳۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) دیده می ‌شود.

آیا می توان در این شرایط جو منفی حاکم بر بازار، رقم های پایین تری را هم برای این بازار متصور شد ؟

جواب : هیچ اتفاقی در بازار داخلی ایران غیر ممکن نیست، به خصوص این که این روزها به دلیل وضع تحریم ها و ارتباط بیش از پیش بازارهای کالایی با نوسانات نرخ ارز؛ اقتصاد ما بیش از هر زمان دیگری سیاسی دیده می شود و چه بسا هر خبری متاثر از توافقات یا چالش های پیش رو در روابط سیاست خارجه؛ می تواند به طور قابل ملاحظه ای بر سمت و سوی بازارهای داخلی ما تاثیرگذار باشد؛  اما در کل خیلی بعید به نظر می رسد که دولت دست از حمایت فولادسازان بردارد و نرخ های کنونی کف بورس کالا را در جهت منفی مجددا بشکند.

فراموش نکنیم که علی رغم دفاع دولت از حقوق مصرف کننده نهایی؛ همواره یک چشم آن به حمایت از تولیدکننده داخلی، به خصوص در شرایط تحریمی کنونی بوده است؛ لذا به نظر می رسد که شرایط کنونی نرخ ها در بازار داخلی فولاد، حرکت روی لبه تیغ و غیر قابل پیش بینی است.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0