3/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیش بینی روزهای سخت برای مردان فولادی

شواهد حاکی از آن است که روزهای پیش رو روزهای سخت برای کلیه فعالان اقتصادی و به خصوص مردان فولادی است. الگوی تورمی سال ۹۸ کاملا متفاوت از سال ۹۷ می باشد. که بارزترین مشخصه آن افزایش چتر رکود و کاهش سطح معاملات است. در حالی که در سال گذشته، کلیه بازارها با شیب تقریبا یکسان در حال درک شرایط تورمی بودند سال جاری بسیاری از بازارها خط خود را از منحنی تورمی دلار و سکه جدا کردند. اما بازار فولاد به لحاظ شرایط خاص و متاثر از سه عامل؛

 • مازاد تولید حداقل به میزان دو برابر مصرف داخلی
 • تحریم خارجی و عدم توانایی در صادرات
 • و خود تحریمی در داخل به علت سیاست های جدید

در شرایط نامطلوبی گرفتار شده است. خروج از وضع فعلی، نیازمند همت کلیه لایه های مختلف صنعت فولاد از تولید گرفته تا توزیع و اصلاح سیاست های صادراتی توسط وزارت صمت است در غیر این صورت در کوتاه مدت امیدی به بهبود اوضاع نیست.

تحلیل بازار آهن

روند بازار فولاد روزهای جاری

گشایش بازار میلگرد در روز دوشنبه توام با کاهش در کانال های بالاتر و ثبات قیمت بین دو کانال ۴۲۰۰ الی ۴۳۰۰ دیده می شود. روز یکشنبه تولیدکنندگان نبشی ناودانی هم‌ پس از چند روز مقاومت، اقدام به کاهش قیمت نمودند. با توجه به فاصله معمول ۲۰۰ تومانی میانگین قیمت میلگرد با میانگین قیمت نبشی و ناودانی، به نظر می رسد قیمت معقول این دو محصول (نبشی و ناودانی)  در حدود ۴۴۰۰ می باشد و هنوز قابل اصلاح می باشد. نکته بسیار جالب توجه، قیمت جذاب محصولات تیرآهن و میلگرد ذوبی در مقایسه با سایر تولیدکنندگان است به  نحوی که قیمت اکثر محصولات ذوبی به غیر از تیرآهن ۱۴ و تیرآهن سنگین زیر کانال ۴۲۰۰ تومان است.

کوتاه و مختصر از بازارهای کالایی

 • رفتارشناسی بازارهای کالایی در یک ماه اخیر

اتفاقی که در یک ماه اخیر در سطح بازارهای کالایی در حال وقوع است جدا شدن مسیر بازار ارز و مسکوکات از دیگر بازارها و کم اثر شدن اخبار سیاسی و نوسانات ارزی در بازارهای موازی دیگر است. رفتاری که می توان از آن به عنوان کاهش چسبندگی بازارهای کالایی (از جمله بازار فولاد) به بازار ارز یاد کرد.

علت این رفتار را در چند عامل مهم می توان جستجو کرد

اصلی ترین عامل؛ کاهش انتظارات تورمی در سطح جامعه است، نوسانات گاه و بیگاه افزایشی و کاهشی که به صورت عمده اکثر فعالان به غیر از قشر خاص نوسان ساز و نوسان گیر را  وارد فاز زیان می کند. به عبارتی اکثریت فعالان آماتور در حوزه ارز و طلا در یک سال اخیر متضرر شده اند، پس انگیزه ای برای ادامه مسیر قبلی ندارند.

 تغییر رویکرد جامعه در مواجه با بازارهای کالایی

در طول یک سال اخیر، بسیاری از بازارهای موازی مثل خودرو، مسکن و حتی فولاد هم تبدیل به بازارهای سرمایه ای شده بود و طمع خرید بیشتر به امید افزایش قیمت در این حوزه ها، باعث ثبت اعداد غیر واقعی در این حوزه ها شده بود، اکنون که سطح نیاز واقعی و قدرت خرید پایین مردم در بسیاری از حوزه ها مشخص شده، آنچه بیش از همه نمود می کند گسترش چتر رکود است و لاغیر

جذابیت مجدد سود سپرده

آنچه در روزهای اخیر قابل فهم است، جذاب شدن مجدد سود بانکی (با توجه به رکود فراگیر در بازارها و ناامید شدن مردم از نوسانات دامنه دار در بازارهای مالی و کالایی است). هرچند که طبق قرائن هنوز بازار بورس دارای سود دهی مثبت است، اما بسیاری از مردم این بازه سوددهی را محدود می دانند و در دراز مدت سود بانکی را ترجیح می دهند.

نتیجه؛ شرایط فعلی بازارهای ایران، تداعی یک دوره رکود است، در این دوره غول نقدینگی به خواب زمستانی و کوتاه مدت می رود، اما این دوره کوتاه است.

3/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0