0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

خلاصه وضعیت بازار فولاد در روز گذشته

همزمان با کاهش شدید قیمت سکه و ارز ، اعلامی قیمت بسیاری از کارخانجات میلگرد در حال تقرب به کانال ۴۵۰۰ تومان است. اخبار حکایت از آزاد شدن ردیف های اولین محموله های فروخته شده با قیمت رقابتی ( شامل سبد های تیرآهن و میلگرد ) ذوبی دارد. در حقیقت روز گذشته بازار مقاطع فولادی پس از دو روز آرامش و  ثبات نسبی شاهد کاهش  قیمت های اعلامی بود به طوری که میانگین قیمت میلگرد آجدار با حدود دو درصد کاهش به ۴۸۶۰ تومان در هر کیلو رسید. با توجه به کاهش نوسان ها در بازار ارز و موج ریزش قیمتی در این بازار که روز گذشته شاهد آن بودیم انتظار می رود که از هیجان کاذبی که طی هفته گذشته به بازار فولاد  وارد شده بود نیز به تدریج کاسته شده و  شاهد ادامه کاهش قیمت روز میلگرد و سایر محصولات تا رسیدن به تعادل باشیم.

۱) کاهش شدید تقاضای مصرف کننده نهایی به دلایل متعدد از جمله افزایش شدید نرخ مواد اولیه و عدم مقرون به صرفه بودن ساخت و ساز و همچنین ورود به نیمه دوم سال …

۲) اعتصابات رانندگان که موجب شده تا هم تولیدکنندگان با کمبود مواد اولیه مواجه گردند و هم انبارهای آهن فروشان پس از خرید چند ظرفیت کالا و عدم ارسال و تحویل این کالاهای خریداری شده، میلی به ادامه خرید نداشته باشند …

۳) روند نزولی دلار حاشیه بازار که این روزها، کوچک ترین انگیزه باقی مانده در سمت سفته بازان برای خرید احتمالی آهن را نقش بر آب نموده به طوری که از میانه دیروز تقریبا بازار فولاد به حالت نیمه تعطیل درآمده و کلا به حاشیه رانده شده است …

۴) هر چند که مدتی است به واسطه کاهش ارزش ریال؛ هرگونه مقایسه دلاری با نرخ های جهانی فولاد وارداتی تقریبا بیهوده به نظر می رسد اما این روزها حال و روز بازارهای جهانی هم تعریفی نگذاشته و رو به زوال است، به طوری که هر گونه القاء التهاب نشات گرفته از این بازارها برای عرضه کنندگان را منتفی می کند …

۵) تحریم های اقتصادی ثانویه ایالات متحده که باعث شده تا مازاد عرضه های فولادسازان داخلی؛ و اقبال آن ها به بازارهای داخلی این روزها بیشتر دیده شود؛ ادامه مداوم عرضه های داخلی و کاهش قابل توجه دلار حاشیه؛ به هر حال مقاومت دلالان بورس کالا در جهت حفظ سطوح بالای قیمت ها و رانت را عاقبت در هم خواهد شکست.

قیمت میلگرد

آیا بازار فولاد در راه دلار پیش خواهد رفت؟

اگر دقت کرده باشید در موج دوم افزایش قیمت ارز، بازار فولاد به هیچ وجه با این موج افزایشی همراهی نکرد و شاهد روند متفاوت قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن بودیم.

به عبارت ساده تر فولاد با افزایش قیمت دلار گران نشد که اکنون توقع موج کاهشی شدید داشته باشیم.

به نظر می رسد نوسان قیمت مقاطع در بازار آزاد بین ۴۲۰۰ الی ۴۵۰۰ منطقی باشد.

به عبارتی ۵۰ سنت برحسب نرخ دلار نیما.

از بازار مسکن و خودرو چه خبر؟

بازار فولاد همچنان در سکوت و کماست. و اعتصاب همچنان ادامه دار

بازار ارز هم‌چنان چشم انتظار خبر  FATF و رای دیوان لاهه بلاتکلیف بین بالا رفتن و پایین آمدن است.

در بازار خودرو خارجی ، طبق اطلاعات کسب شده از فعالان این حوزه ، به دلیل قیمت های نجومی  معاملات بیشتر به صورت معاوضه و کمتر به صورت نقدی در حجم محدود انجام می شود.

در بازار مسکن هرچند قیمت ها افزایش یافته ولی حجم معاملات کم و محدود است اما اکثر سازندگان به دلیل افزایش روزانه قیمت مصالح رغبتی به فروش ندارند.

به نظر می رسد تا نیمه آبان ماه و عبور از تحریم نفتی اوضاع به همین منوال خواهد بود و اکثر بازارها در حالت بی وزنی و بلاتکلیفی خواهد بود. امید است به زودی شاهد خبرهای مثبتی در بازار فولاد باشیم و قیمت محصولات فولادی به ثبات مد نظر فعالان این حوزه برسد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری