0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

روند نزولی غیرمنتظره قیمت آهن آلات هفته جاری

در هفته جاری شاهد روند نزولی غیر منتظره برای قیمت محصولات فولادی بودیم و این روند علاوه بر قیمت میلگرد و تیرآهن در تعیین قیمت پروفیل نبشی ناودانی و سایر محصولات فولادی نیز مشاهده گردید. در روزهای ابتدایی هفته این روند فراگیر نبوده و تنها در تعدادی مبادی فروش مشاهده گردید در حالی که در روزهای پایانی هفته از حالت پراکنده خارج گردیده و در اکثر لیست های فروش مشاهده شد.

با این که روند کنونی تنها در بازار آهن مشاهده شده است و در بازار طلا و سکه همچنان شاهد روند صعودی قیمت ها می باشیم ولی می توان گفت که این بار روند نزولی از بازار فولاد شروع شده و ممکن است در هفته های آتی به سایر بازارهای کالایی نیز سرایت کند.

شرایط کنونی نیز همچنان جای نگرانی دارد چراکه باید شاهد هجوم سرمایه ها به سمت بازار طلا و سکه باشیم و این امر در طولانی مدت می تواند سبب سقوط بازار فولاد شود. بنابراین رشد شدید نرخ سکه در روزهای ابتدایی هفته جاری در حالی خودنمایی کرد که قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت پروفیل و میلگرد از همان روزهای ابتدایی هفته روند نزولی را در پیش گرفتند.

این امر نگرانی فعالان بازار فولاد از هجوم نقدینگی به سمت بازار سکه و طلا و افت بازار فولاد را جدی تر کرده است. نخستین سیگنال های کاهش قیمت جدی در بازار فولاد در هفته جاری از روز دوشنبه آغاز گردید. کاهش قیمت ها اکثرا از سمت کارخانه ها مشاهده گردید ولی در برخی موارد شاهد نرخ های پیشنهادی پایین تر از سوی انبارها نسبت به کارخانجات نیز بودیم.

نگرانی فعالان بازار از سقوط ناگهانی قیمت ها

این امر نشان می دهد که فعالان بازار روند کنونی را جدی گرفته و در برابر آن ممانعت کرده اند. روند نزولی قیمت آهن آلات حتی در صورتی که موقتی نیز باشد باز هم سبب گرانی تعداد زیادی از فعالان بازار گشته است. در صورت تداوم این روند بازار فولاد طعم سقوط را در روزهای آتی احساس خواهد کرد.

قیمت پروفیل آهن

افت قیمت نیاز به فاکتورهای زیادی داشته که بازار هفته جاری توانست آن ها را فراهم کند. از جمله فاکتورهای موثر در کاهش قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر محصولات می توان به قیمت های بالای کنونی، کاهش شدید میزان تقاضا، ثبات نسبی در بازار جهانی فولاد و افزایش میزان عرضه در اثر افزایش موجودی انبارها اشاره کرد.

تمامی این عوامل سبب شده است که در هفته جاری بازار فولاد شاهد روند نزولی قیمت ها باشد. همچنین فولاسازان بزرگ کشور نیز از قیمت های بالای فعلی حمایت نکرده و یا این که توان حمایت را ندارند و به همین دلیل مدافع خوبی برای بازار فعلی مشاهده نمی شود.

نکته دیگری که در بازار فولاد هفته جاری مشاهده گردید و سبب نگرانی اکثر فعالان این حوزه شد مشاهده خروج نقدینگی از بازار فولاد کشور و سرازیر شدن آن به سمت بازار سکه و طلا می باشد. همان طور که می دانیم سرمایه های در گردش در بازار آهن بسیار زیاد بوده و چنانچه این اتفاق رخ دهد در آینده ای نه چندان دور بازار کشور با سقوط مواجه خواهد شد و این امر به بازار سکه نیز آسیب خواهد رساند.

آنالیز قیمت آهن

خطر رقابت منفی در بازار هفته آتی

روند کنونی افت نرخ ها چنان جدی می باشد که تا آخرین روز کاری هفته جاری همچنان ادامه داشته و بازار بی دفاع توان مقابله با روند کنونی را نخواهد داشت. تنها نکته مثبتی که مشاهده می شود این است که میزان افت قیمت ها کم بوده که این خود یک سیگنال مثبت در شرایط حساس کنونی تلقی می شود.

در روزهای ابتدایی هفته نیز شاهد موضع گیری برخی فعالان این حوزه در خصوص رشد قیمت پروفیل میلگرد و سایر محصولات فولادی بودیم و این امر می تواند سبب جلوگیری از شتاب کاهش قیمت ها و سقوط بازار در هفته پیش رو گردد. در حال حاضر رقابت منفی در بازار فولاد ایفای نقش نکرده است.

ولی باید بدانیم که با ادامه یافتن روند کنونی شاهد رقابت منفی در بازار نیز خواهیم بود که سبب سقوط هرچه بیشتر بازار در روزهای آتی خواهد شد. همچنین افزایش شدید میزان تقاضا در بازار بورس نیز نشان دهنده این است که شرایط کنونی و پیش بینی بازار آتی چندان شفاف نمی باشد.

آنچه اکنون مشاهده می شود این است که این بازار دیگر هیچ حامی در برابر رشد قیمت پروفیل میلگرد و سایر محصولات نداشته و بهتر است برای پیش بینی بهتر تنها در انتظار رخدادهای آینده باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0