5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

خبرهای تخریبی آمریکا بر علیه ایران و تاثیر آن بر بازار فولاد

 • شروع التهاب متاثر از برخی جوسازی ها و خبرهای تخریبی آمریکا بر علیه ایران در خصوص احتمال عدم تمدید خرید نفت ایران و به دنبال آن التهاب بازار ورق فولادی در معاملات بورس کالا

از دوشنبه صبح و همزمان با خبر احتمال عدم تمدید معافیت نفتی، شاهد نوسانات جزئی در برخی بازارها از جمله بازار ارز و سکه و به تبع آن بازار مقاطع طویل فولادی اعم از بازار میلگرد بودیم. اما در بعد از ظهر روز دوشنبه و پس از پایان سخنرانی وزیر خارجه آمریکا، شاهد واکنش جالب بازار و بازگشت نسبی آرامش به شاخص بازارها یعنی بازار سکه و ارز بودیم. هرچند هنوز ارزیابی اثرات بلند مدت این تصمیم  بر بازار و اقتصاد ایران زود است اما برخلاف مراحل قبلی تحریم (مثل مرداد و آبان پارسال)؛ بازار به راحتی از کنار این همه هیاهو گذشت، این بار حتی دلالان هم ریسک ماجرا را قبول نکردند و میلی به خرید نداشتند. حالا می توان به جرات گفت که تقریبا  هیجان آخرین مرحله تحریم هم در بازار هضم شده و دولت آمریکا همه مراحل کم خطر تحریم را اجرایی کرده است. امیدواریم که در روزها و ماه های آینده با توسل به توان داخلی و اقتصاد غیر نفتی و صادرات محصولات غیر نفتی شاهد کاهش اثرات تحریم و رونق نسبی در همه بازارها باشیم.

عدم تمدید معافیت نفتی

سرایت تدریجی التهاب به بازار مقاطع طویل فولادی و احتمالا سایر بازارهای کالایی

معلاملات روز دوشنبه ورق سیاه فولاد مبارکه در بورس کالا از یک سو و شنیده های احتمال عدم تایید این معاملات از سوی ناظر بورس کالا از سوی دیگر موجب شد تا بازار این محصول و زیر مجموعه‌ های متصل به آن تا این لحظه دچار ابهام و سردرگمی گردند. از طرفی این روزها همان طوری که تقریبا برای همگان روشن است، آمریکا تلاش آشکارا و حداکثری خود به منظور مبارزه با ایران را در فضای رسانه و جنگ سرد به کار بسته و در این راه در حال حاضر از هیچ اقدامی دریغ نمی‌ کند.

روز دوشنبه شنیده شد که در ادامه این جنگ روانی؛ از طریق برخی رسانه ها از احتمال عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران در مواجه با تحریم ها صحبت می کند که همین موضوع باعث شد تا مقدمات برخی التهاب آفرینی ها در تقاضای بورس کالا در خصوص ورق گرم فراهم گردد و متعاقب آن به نظر می رسد که این التهاب به بازار مقاطع طویل فولادی هم در حال سرایت کردن باشد.

تجربه ثابت کرده است که بازار مقاطع طویل فولادی، با توجه به خودکفایی تقریبا کامل ایران در حوزه تولید داخلی این نوع محصول و مازاد عرضه؛ و همچنین به واسطه کنترل های نظارتی دولت؛ هرگونه التهاب آفرینی مقطعی و کوتاه مدت دیده شده را به راحتی کنترل خواهد کرد؛ موضوع اما در حوزه ورق به واسطه برخی محدودیت های عرضه، کمی مشکل تر دیده می شود.

در حال حاضر هیچ کدام از دلایل بنیادین اثر گذار بر بازار داخلی فولاد مثبت دیده نمی شود به جز موضوع سیاسی جوسازی های آمریکا و متعاقب آن تأثیر پذیری فعالان حوزه های کالایی

در حال حاضر کشور ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش و همدلی و پرهیز از التهاب آفرینی دارد. تغییر مسیر بازار فولاد از میانه ظهر روز دوشنبه در برخی از مبادی علی رغم تقاضای ضعیف بازار، موجب شده تا وضعیت بازار تا حدودی از حالت شفاف خارج شده و دچار ابهام گردد. در واقع انتظار یا توقع سمت عرضه از حرکت بازار فولاد، همتراز با نوسان دلار حاشیه بازار بوده و هست، اما واقعیت بازار داخلی فولاد به سبب بسیاری از موارد و موانع بازدارنده التهاب، همیشه مانعی برای این خواسته سمت عرضه است و این موضوع تازگی نداشته و ندارد.

عرضه، حرکت بازار فولاد همسو و هم جهت با دلار حاشیه را می خواهد؛ تقاضا از این وضعیت بیزار و خسته است، و نتیجه این شده که فقط شاهد نوسانات رفت و برگشتی شدید؛ متناوب و خسته کننده در بازار باشیم به طوری که تقاضا خسته و مستاصل از این وضعیت، تقریبا و تحقیقا” پیوسته رو به زوال بوده و هست.

آخرین خبرها از تغییرات بازار فولاد

تا اواسط روز دوشنبه روند بازار نزولی بود، به طوری که کاهش قیمت ها از صفر تا ۱۰۰- تومان مشهود دیده می‌ شد، تا این که از اواسط روز به استثنای چند مبدا که چرخش مشهود قیمت ها را لحاظ نمودند؛ برخی دیگری از مبادی هم زیرپوستی اقدام به افزایش قیمت ها نمودند، عده ‌ای هم ترجیح دادند تا روشن تر شدن وضعیت بازار، فروش محصولات خود را به فردا موکول نمایند.

در کل با توجه به شنیده های نرخ میانگین صبح؛ شاخص متوسط قیمت میلگرد امروز کاهش حدودا ۲۰ تومانی با رقم ۴۷۸۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) را نشان می دهد، که البته رصد دقیق تغییرات این بازار به نظر می رسد که فردا شفاف تر دیده شود. در حوزه قوطی و پروفیل پس از معاملات محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا؛ شاهد برخی التهابات در بازار ورق بودیم، به طوری که شنیده ها از حوزه قوطی و پروفیل در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ در بازه قیمتی کف ۶۴۰۰ تومان تا سقف ۶۶۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) حکایت دارد.

در کل از اواسط روز دوشنبه، بازار فولاد متاثر از رخدادهای سیاسی و تاثیرات آن بر بازار ارز حاشیه بازار؛ وارد فاز احتیاطی گردیده و به نوعی از شفافیت همیشگی خارج شد. به نظر می رسد با روشن تر شدن برخی از گزاره‌ های بنیادین اثر گذار بر بازارهای کالایی بهتر می توان در خصوص سمت و سوی این بازارها اظهار نظر نمود.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری