0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

همزمان با شروع رسمی اولین روز از بسته جدید ارزی؛ دلار بازار آزاد ریخت؛

سرازیر شدن سیل درهم ۲۲۰۰ تومانی پتروشیمی ها به بازار ثانویه ارز / تلاش پشت پرده فولادسازان در رسیدن به هدف نهایی معیار نرخ پایه بورس دلار بازار ثانویه با کنترل التهاب بازار و قیمت میلگرد و سایر محصولات، البته فعلا …

بنا بر اطلاعات دریافتی و شنیده‌ ها؛ روز سه شنبه حجم زیادی از درهم پتروشیمی ها با نرخ تقریبی ۲۲۰۰ تومان که تقریبا معادل با نرخ دلار ۸ و یورو ۹ هزار تومانی است؛ به بازار ثانویه ارز عرضه شده و در صف فروش هستند.

بدون شک این حجم از عرضه در بازار ثانویه، زمینه ساز ریزش بیشتر نرخ ارز بازار آزاد و بازار صرافی‌ ها خواهد شد و ممکن است بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز تاثیرگذار باشد؛ که از روز سه شنبه خرید و فروش ارز در آن ها آزاد اعلام شده است؛ هر چند که به نظر می رسد هنوز هرگونه قضاوت برای این بازار با مکانیزم جدید زود باشد.

از طرفی شنیده شد که هنوز نرخ ارز، بر روی تابلوی اکثر صرافی ها نرفته و هنوز نرخ رسمی خرید و فروش این صنف اعلام نشده است.

آغاز فصل جدید برای تعیین نرخ دلار بازار آزاد

کاهش نرخ دلار بازار آزاد در روز سه شنبه، در شرایط کنونی و برای فعالانی که چشم به نرخ دلار آزاد دارند؛ نقش کاهشی را ایفا نمود، به طوری که سیگنال ‌های صادر شده از بازار فولاد حاکی از کاهش نرخ محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد و یا افزایش تخفیفات در بیشتر مبادی بود؛ و این در حالی است که روز گذشته و همزمان با رسانه ای شدن احتمال تغییر نرخ پایه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از دلار ۴۲۰۰ تومانی به دلار بازار ثانویه ارز؛ افزایش متوسط ۱۰۰ تومانی قیمت میلگرد آجدار و روند افزایشی در این بازار کلید خورد.

هر چند که تقاضا آن طور که انتظار فولادی ها می رفت از این پالس مثبت استقبال نکرد؛ به طوری که تقاضای نه چندان هیجانی توام با سیگنال‌ های دریافتی از بازار سه شنبه ارز، زمینه عقب ‌نشینی نرخ ها در این بازار و بازگشت به روز یکشنبه را فراهم آورد.

از طرف دیگر برخی گمانه های شنیده شده و تایید نشده ای حاکی از آن است که فولادسازان ضمن تلاش برای حصول نتیجه نهایی به منظور تصویب نرخ پایه مبنای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از دلار ۴۲۰۰ به دلار بازار ثانویه ارز؛ فعلا مبنای کار خود را حفظ ثبات و تعدیل بازار فولاد کشور و قیمت میلگرد و سایر محصولات قرار داده اند تا ضمن دوری از ایجاد هرگونه التهاب در بازار و جلب توجه مسئولان ذی ربط، زمینه را برای پذیرش و تصویب نرخ دلار بازار ثانویه و حصول هدف نهایی فراهم نمایند.

قیمت میلگرد امروز

مختصری از بازار در روزهای پایانی هفته جاری

سکوت توام با ضعف تقاضا، همه بازارها در انتظار اثرات بسته جدید ارزی دولت، و یا به نوعی در حال راستی آزمایی این بسته هستند. تجربه ناموفق بسته قبلی تردیدها را زیاد کرده است. از ظهر روز سه شنبه به دلیل ضعف تقاضا در برخی مبادی و همچنین انبارها تخفیف های خوبی به مشتریان داده می شود. بازار فولاد هم چنان در بلاتکلیفی دستوالعمل تنظیم بازار به سر می برد. درخواست تولید کنندگان اصلاح این دستورالعمل، برداشتن سقف رقابت و محاسبه نرخ پایه براساس نرخ دلار بازار ثانویه است.

و مسئولین وزارت هم ظاهرا قول همکاری داده اند. احتمالا اولین عرضه بورس در هفته آینده تکلیف را مشخص می کند.

از سوی دیگر مامورین اداره بازرسی به طور مرتب در حال مراجعه به انبارها و ارائه برگ دعوت جهت حضور انبارداران در اداره بازرسی هستند.  این که در این گیر و واگیر که تکلیف تولید کنندگان  و عرضه کنندگان با قیمت فولاد مشخص نیست اداره بازرسی به دنبال چه می گردد.

به نظر می رسد تا مشخص شدن تکلیف ارز در بازار ثانویه و هم چنین مشخص شدن قیمت پایه محصولات در بورس کالا در هفته آینده شرایط به همین منوال کسل کننده باشد.

فلاش بکی به بازار سکه و دلار در گذشته

شنبه هفته گذشته و در اوج هیجانات سکه و ارز و در حالی که سکه در مرز چهار و نیم میلیون تومان بود تذکر دادیم که اوج هیجان تا نیمه مرداد است و پس از آن فروکش می کند. اکنون بازار در حال تخلیه این حباب است و بخش زیادی از آن تخلیه شده است.

تجربه چند سال اخیر نشان داده است ‌یکی از روش های  مهار و کنترل نقدینگی در چند سال گذشته توسط دولت، کاهش های شدید و مقطعی همزمان با اوج هیجانات سیاسی است. مشابه این ماجرا در ابتدای سال ۹۵ و همزمان با تصویب برجام  و رسیدن دلار به مرز ۲۷۰۰ تجربه شد.

در اردیبهشت ۹۵ و همزمان با خروج آمریکا از برجام  قیمت دلار از اوج به ۴۷۰۰ تومان بازگشت. در نیمه مرداد و همزمان با شروع دور اول تحریم ها دلار از یازده هزار و سکه از چهار و نیم میلیون به مرزهای فعلی رسید.

در همه این موارد میلیونها دلار نوسان سکه و دلار نصیب برخی افراد ناشناس شد. اکنون منحنی سکه ودلار و قیمت میلگرد در حال رسیدن به کف قیمتی است. تحریمهای نفتی آبان در پیش است. دولت به شدت با کمبود منابع مواجه خواهد شد‌. باید دید در هفته آتی بازار چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری