4.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش قیمت مقاطع در اثر رقابت بازار شمش

طی هفته گذشته فروش با تاخیر شمش فولادی موجب افزایش رقابت روی این محصول و به تبع آن افزایش جزیی قیمت در مبادی شد.

نوسان مبادی اصلی میلگرد در کانال ۴۱۰۰

 • میلگرد ابرکوه حدود ۴۱۰۰
 • میلگرد بافق حدود ۴۱۲۰
 • میلگرد نیشابور حدود ۴۱۲۰
 • میلگرد ذوبی میانگین حدود ۴۱۵۰

به رغم های و هوی بسیار برخی نوردکاران خصوصی، دولتی ها با احتیاط بیشتر و نوسان کمتر در حال فروش هستند طبق پیش بینی نوسان میلگرد محدود و با تلورانس ۳۰ تومان است. در بحث تیرآهن های ذوبی شرایط فروش اعتباری در دو هفته اخیر موجب استقبال بیشتر روی سبد تیرآهن ذوبی و افزایش فاصله تیرآهن و میلگرد در معاملات اخیر شده است‌. این روند باعث بهبود نسبی قیمت تیرآهن در کارخانه و مبادی و بازار داغ تر در مقایسه با محصول میلگرد مشابه شده است‌. در بحث سیاست گذاری داخلی فولاد شاهد اصرار معاونت فلزی در تامین نیاز داخل و اولویت تامین نیاز و سپس بحث صادرات هستیم. سیاست کلی وزارت مانع از نوسانات شارپ در بازار داخل خواهد شد. در بحث بازارهای خارجی با دو خبر مهم مواجه هستیم

 • اول؛کاهش قیمت سنگ آهن و کامودیتی ها در اثر جنگ تعرفه
 • دوم؛ تشدید تحریم فلزات

تحلیل بازار آهن و فولاد

دقت کنید که مهلت نود روزه وزارت خزانه داری آمریکا در بحث تحریم فلزات هفته جاری منقضی می شود. (فرصت سه ماه از ۸ می تا ۹ اگوست) به علاوه تارنمای وزارت خارجه آمریکا هم بحث تحریم فلزات ایران را زیر مجموعه نقض حقوق بشر دانست. با توجه به تشکیل ائتلاف آمریکایی، عربی، اسرائیلی در خلیج فارس در ماه های پیش رو، به نوعی می توان گفت حمل و نقل دریایی حوزه فولاد و نفت به مراتب سخت تر و سخت گیری ها بیشتر خواهد شد. نتیجه این که در ماه های پیش رو بازار فولاد با چه شرایطی مواجه خواهد شد، بستگی به مجموعه ای از عوامل خواهد داشت.

از یک سو شواهد اقتصادی حاکی از افزایش نرخ تورم و کاهش منابع دولت در نیمه دوم سال است که همه بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد و از سوی دیگر افزایش دامنه تحریم ها حاکی از سخت تر شدن صادرات ایران به خصوص فولاد در ماه های پیش روست. این که برآیند این عوامل بازار را به کدام سو سوق می دهد، گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

بازار خارجی

روز شنبه مهلت سه ماهه وزارت خزانه دای آمریکا در مورد تحریم فولاد ایران به پایان رسید، به علاوه هفته قبل تحریم های فولادی توسط وزارت خارجه آمریکا ذیل تحریم های نقض حقوق بشر قرار گرفت. تلاش های آمریکا جهت تشکیل ائتلاف دریایی ادامه دارد. بعد از انگلیس و اسرائیل، ظاهرا استرالیا هم به جمع ائتلاف اضافه شد، هر چند این ائتلاف بیشتر جنبه نمایشی و فشار دارد و تهدید نظامی برای ایران‌ محسوب نمی شود اما هدف غایی و نهایی آن، رصد کشتی های تجاری و نفت کش های ایران در خلیج فارس است.

نتیجه؛ با توجه به این که عمده صادرات آهن آلات خام ایران ( سنگ آهن و کنسانتره) و محصول میانی (شمش، گندله، اسلب و …) از طریق حمل دریایی است نمی توان فشار ناشی از عوامل فوق بر صادرات فولاد را ناچیز دانست.

بازار داخلی

هر سال و طبق روال سنتی و البته بدون دلائل منطقی، شامل دو فصل رکود و کاهش در تقاضای داخلی هستیم. اولی بین ماه های شهریور تا آبان؛ به دلایل خاص از جمله افزایش سفر در شهریور

و دومی دو ماه محرم و صفر (که ریشه در اعتقادات مذهبی مردم دارد)

امسال تقارن این دو فصل با هم نویدبخش کاهش تقاضا در روزهای پیش رو است اما در کنار جمیع عوامل منفی فوق به دو پالس مثبت هم توجه کنید.

اول؛ این که بازار داخلی فولاد در اثر فشارهای قیمت گذاری و دستورالعمل های محدود کننده صادراتی دارای ۲۰ الی ۳۰ درصد حباب منفی است و هرگونه تغییر در سیاست قیمت گذاری و کف عرضه و یا تغییر در دستورالعمل صادراتی فولاد، احتمال آزاد سازی تدریجی این حباب منفی را در پی خواهد داشت.

دوم؛ دو خبر اعتباری در بخش مسکن یعنی اعتبار ۵۰ هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی برای ساخت مسکن سیل زدگان و دومی طرح احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ البته به شرط تامین اعتبار. شاید باعث وزش نسیمی هرچند ملایم در بخش داخلی شود.

4.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0