تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

بررسی بازار فولاد هفته پایانی تابستان ۹۷

بازار فولاد هفته پایانی تابستان

گزارش بازار فولاد هفته پایانی فصل تابستان

قیمت میلگرد از روز شنبه هفته گذشته روند نزولی را در پیش گرفت و این روند تا روزهای میانی هفته ادامه داشت. میانگین قیمت میلگرد در نخستین روز هفته برای اندازه های ۸ تا ۳۲ میلی متر به میزان ۴۵۸۶۱ ریال اعلام شد که تا روزهای میانی هفته به ۴۴۵۴۹ ریال رسید.برای مشاهده شرایط صادرات میلگرد از ایران کلیک کنید. به طور کلی روند مشاهده شده در بازار میلگرد هفته گذشته کاهشی مشاهده شد. عرضه میلگرد ذوب آهن اصفهان نیز در این روز به میزان ۳۶۹۰۰ ریال بوده و در روز یک شنبه نیز به میزان ۳۵۱۰۶ ریال اعلام شد. همچنین قیمت تیرآهن در نخستین روز هفته گذشته در محدوده ۳۶۸۰۳ ریال به فروش رسید و در روز یک شنبه این قیمت ۳۳۳۵۲ ریال اعلام شد. به طور کلی در بورس کالا مشاهده کردیم که تنها در طول مدت یک روز قیمت روز میلگرد به میزان ۱۷۹۴ ریال کاهش یافت و قیمت تیرآهن نیز در محدوده ۳۴۵۱ ریال افت داشت.

این روند چندان منطقی نبوده و تطابقی بین اعداد با یکدیگر مشاهده نمی شود. همچنین نرخ شمش فولاد خوزستان به میزان ۳۴۳۰۲ ریال بوده در حالی که قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به میزان ۳۵۱۰۶ ریال و قیمت تیرآهن اصفهان نیز به میزان ۳۳۳۵۲ ریال اعلام گردید.

بین این اعداد نیز تطابق چندانی وجود نداشته و چندان منطقی به نظر نمی رسد. این قیمت ها همچنان دستوری  می باشد. به تازگی قانونی در بورس وضع گردیده که تحت آن اشخاص حقیقی و حقوقی امکان خرید از بورس را نداشته و این امر فضای رقابت در بازار بورس را بر هم زده است. از طرف دیگر در روزهای اخیر بازار صادرات وضعیت چندان مناسبی نداشته و در شرایطی که بازار به صادرات نیاز زیادی دارد صادرکننده موظف است که برای هر تن میلگرد ۵۲۰ دلار و برای هر تن شمش ۵۰۰ دلار ارز برگرداند.

حتما بخوانید :  سیاست های جدید در تعیین قیمت ورق فولادی

قیمت میلگرد

تلاطم بازار پس از کاهش صادرات در روزهای جاری

همچنین صادرات به کشور عراق نیز دیگر با ریال صورت نمی گیرد بنابراین بازار فولاد داخلی بایستی با سیاست های دستوری تولید داخل را بپذیرد. این در حالی است که میزان تقاضا نیز به شدت کاهش یافته و صادرات نیز تقریبا متوقف شده است. طبق آمار منتشر شده در یک ماه اخیر صادرات فولاد به میزان ۵۹ درصد کاهش یافته است و همچنین در ماه های آتی نیز طبق پیش بینی ها میزان ورودی ارز به شدت کاهش خواهد یافت و نرخ ارز روند صعودی را طی می کند. همچنین فعالان بازار در پی کاهش قیمت آهن آلات اعم از قیمت میلگرد می باشند.

این در حالی است که هیچ یک به عواقب این روند که ورشکستگی بخش فولاد را به دنبال خواهد داشت توجهی ندارد. در واقع دو ماه آتی بازار فولاد با شرایط سختی روبرو خواهد شد و بایستی از امروز بخش صادرات فولاد را تقویت کرده و به هر شکل بازار را از این مخمصه نجات دهیم. همان طور که مستحضرید بازار فولاد در حال حاضر از دو بخش خصوصی و دولتی تشکیل می گردد.

بخش دولتی در بورس فعالیت داشته و بخش خصوصی نیز به نوعی در جایی دیگر در تلاش برای ادامه حیات می باشد. در این شرایط بایستی تمامی موانع در راه صادرات فولاد کشور برداشته شود در حالی که دولت برعکس این روند عمل کرده و به زودی بایستی شاهد عواقب آن در صنعت فولاد کشور و خصوصا در بخش میلگرد و تیرآهن باشیم.

حتما بخوانید :  قیمت لوله گالوانیزه در بازار داخلی ارزیابی هفتگی مرکزآهن

نگاهی به بازار ورق در هفته گذشته

قیمت ورق سیاه به ضخامت ۲ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۵۷۰۰۰ ریال اعلام گردید و قیمت ورق سیاه فولاد سبا در محدوده ۵۴۵۰۰ ریال اعلام گردید در حالی که این قیمت ها تا روزهای میانی هفته هیچ تغییری نداشت. در روز سه شنبه شاهد عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا بودیم ولی در ساعات پایانی روز این معاملات باطل گردید. همچنین قیمت این محصول طی هفته گذشته روند نزولی را در پیش گرفت و قیمت آن به طور میانگین به میزان ۴۱۷۲۵ ریال بوده که در روزهای میانی هفته به ۴۰۷۷۵ ریال رسید.

قیمت ورق اکسین نیز در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۳۹۷۰۰ ریال بوده ولی این قیمت مدت زیادی دوام نیاورد و در نهایت با روند صعودی پیش رفته و به قیمت ۴۰۲۰۰ ریال رسید. هرچند خرید این محصول در حال حاضر چندان به صرفه نمی باشد. بازار ورق سرد از جمله قیمت ورق روغنی نیز روند آرامی را در پیش گرفت به طوری که به نظر می رسید با عرضه ورق فولاد مبارکه  به نرخ ۳۱۶۵۷ ریال قیمت در بازار فولاد مشخص گردد ولی با لغو این عرضه سایر معاملات نیز باطل گردید. به هر حال باید دید در هفته جاری بازار ورق سرد چه روندی را در پیش خواهد گرفت و آیا شاهد تغییری در نرخ ها خواهیم بود؟

قیمت ورق گالوانیزه نیز هفته گذشته را با ثبات سپری کرد. در روزهای میانی هفته فولاد مبارکه قیمت روز ورق گالوانیزه تولیدی خود را به میزان ۵۷۲۳۰ ریال اعلام کرد. این در حالی است که نرخ قبلی اعلام شده توسط این شرکت در محدوده ۴۳۱۱۶ ریال بود. همچنین قیمت اعلام شده در بورس نسبت به قیمت اعلامی بازار فولاد تفاوت زیادی داشته به طوری که قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه در بازار طی هفته گذشته به میزان ۷۳۳۰۰ ریال بوده ولی آخرین معامله در بورس در محدوده ۴۶۹۹۶ ریال اعلام شد.

حتما بخوانید :  کارخانه فولاد نیوکر آمریکا

در هر حال به نظر می رسد هیچ سیاست مشخصی در بازار فولاد برای عرضه بورس و یا سایر بازارها وجود ندارد. باید دید بازار در هفته جاری چه روندی را در پیش خواهد گرفت هر چند در دو روز ابتدایی هفته شاهد آرامش در بازار و ثبات قیمت محصولات بودیم.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button