0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گزارش بازار فولاد هفته پایانی فصل تابستان

قیمت روز میلگرد از روز شنبه هفته گذشته روند نزولی را در پیش گرفت و این روند تا روزهای میانی هفته ادامه داشت. میانگین قیمت میلگرد در نخستین روز هفته برای اندازه های 8 تا 32 میلی متر به میزان 45861 ریال اعلام شد که تا روزهای میانی هفته به 44549 ریال رسید.برای مشاهده شرایط صادرات میلگرد از ایران کلیک کنید. به طور کلی روند مشاهده شده در بازار میلگرد هفته گذشته کاهشی مشاهده شد. عرضه میلگرد ذوب آهن اصفهان نیز در این روز به میزان 36900 ریال بوده و در روز یک شنبه نیز به میزان 35106 ریال اعلام شد. همچنین قیمت تیرآهن در نخستین روز هفته گذشته در محدوده 36803 ریال به فروش رسید و در روز یک شنبه این قیمت 33352 ریال اعلام شد. به طور کلی در بورس کالا مشاهده کردیم که تنها در طول مدت یک روز قیمت روز میلگرد به میزان 1794 ریال کاهش یافت و قیمت تیرآهن نیز در محدوده 3451 ریال افت داشت.

این روند چندان منطقی نبوده و تطابقی بین اعداد با یکدیگر مشاهده نمی شود. همچنین نرخ شمش فولاد خوزستان به میزان 34302 ریال بوده در حالی که قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به میزان 35106 ریال و قیمت تیرآهن اصفهان نیز به میزان 33352 ریال اعلام گردید.

بین این اعداد نیز تطابق چندانی وجود نداشته و چندان منطقی به نظر نمی رسد. این قیمت ها همچنان دستوری  می باشد. به تازگی قانونی در بورس وضع گردیده که تحت آن اشخاص حقیقی و حقوقی امکان خرید از بورس را نداشته و این امر فضای رقابت در بازار بورس را بر هم زده است. از طرف دیگر در روزهای اخیر بازار صادرات وضعیت چندان مناسبی نداشته و در شرایطی که بازار به صادرات نیاز زیادی دارد صادرکننده موظف است که برای هر تن میلگرد 520 دلار و برای هر تن شمش 500 دلار ارز برگرداند.

قیمت میلگرد

تلاطم بازار پس از کاهش صادرات در روزهای جاری

همچنین صادرات به کشور عراق نیز دیگر با ریال صورت نمی گیرد بنابراین بازار فولاد داخلی بایستی با سیاست های دستوری تولید داخل را بپذیرد. این در حالی است که میزان تقاضا نیز به شدت کاهش یافته و صادرات نیز تقریبا متوقف شده است. طبق آمار منتشر شده در یک ماه اخیر صادرات فولاد به میزان 59 درصد کاهش یافته است و همچنین در ماه های آتی نیز طبق پیش بینی ها میزان ورودی ارز به شدت کاهش خواهد یافت و نرخ ارز روند صعودی را طی می کند. همچنین فعالان بازار در پی کاهش قیمت آهن آلات اعم از قیمت میلگرد می باشند.

این در حالی است که هیچ یک به عواقب این روند که ورشکستگی بخش فولاد را به دنبال خواهد داشت توجهی ندارد. در واقع دو ماه آتی بازار فولاد با شرایط سختی روبرو خواهد شد و بایستی از امروز بخش صادرات فولاد را تقویت کرده و به هر شکل بازار را از این مخمصه نجات دهیم. همان طور که مستحضرید بازار فولاد در حال حاضر از دو بخش خصوصی و دولتی تشکیل می گردد.

بخش دولتی در بورس فعالیت داشته و بخش خصوصی نیز به نوعی در جایی دیگر در تلاش برای ادامه حیات می باشد. در این شرایط بایستی تمامی موانع در راه صادرات فولاد کشور برداشته شود در حالی که دولت برعکس این روند عمل کرده و به زودی بایستی شاهد عواقب آن در صنعت فولاد کشور و خصوصا در بخش میلگرد و تیرآهن باشیم.

نگاهی به بازار ورق در هفته گذشته

قیمت ورق سیاه به ضخامت 2 میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان 57000 ریال اعلام گردید و قیمت ورق سیاه فولاد سبا در محدوده 54500 ریال اعلام گردید در حالی که این قیمت ها تا روزهای میانی هفته هیچ تغییری نداشت. در روز سه شنبه شاهد عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا بودیم ولی در ساعات پایانی روز این معاملات باطل گردید. همچنین قیمت این محصول طی هفته گذشته روند نزولی را در پیش گرفت و قیمت آن به طور میانگین به میزان 41725 ریال بوده که در روزهای میانی هفته به 40775 ریال رسید.

قیمت ورق اکسین نیز در نخستین روز هفته گذشته به میزان 39700 ریال بوده ولی این قیمت مدت زیادی دوام نیاورد و در نهایت با روند صعودی پیش رفته و به قیمت 40200 ریال رسید. هرچند خرید این محصول در حال حاضر چندان به صرفه نمی باشد. بازار ورق سرد از جمله قیمت ورق روغنی نیز روند آرامی را در پیش گرفت به طوری که به نظر می رسید با عرضه ورق فولاد مبارکه  به نرخ 31657 ریال قیمت در بازار فولاد مشخص گردد ولی با لغو این عرضه سایر معاملات نیز باطل گردید. به هر حال باید دید در هفته جاری بازار ورق سرد چه روندی را در پیش خواهد گرفت و آیا شاهد تغییری در نرخ ها خواهیم بود؟

قیمت ورق گالوانیزه نیز هفته گذشته را با ثبات سپری کرد. در روزهای میانی هفته فولاد مبارکه قیمت روز ورق گالوانیزه تولیدی خود را به میزان 57230 ریال اعلام کرد. این در حالی است که نرخ قبلی اعلام شده توسط این شرکت در محدوده 43116 ریال بود. همچنین قیمت اعلام شده در بورس نسبت به قیمت اعلامی بازار فولاد تفاوت زیادی داشته به طوری که قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه در بازار طی هفته گذشته به میزان 73300 ریال بوده ولی آخرین معامله در بورس در محدوده 46996 ریال اعلام شد.

در هر حال به نظر می رسد هیچ سیاست مشخصی در بازار فولاد برای عرضه بورس و یا سایر بازارها وجود ندارد. باید دید بازار در هفته جاری چه روندی را در پیش خواهد گرفت هر چند در دو روز ابتدایی هفته شاهد آرامش در بازار و ثبات قیمت محصولات بودیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0