0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

احتمال شرایط وخیم اقتصادی و افزایش شیب تورم مرداد ماه

قبلا بارها و بارها در مورد احتمال شرایط وخیم اقتصادی و افزایش شیب تورم در مرداد ماه صحبت کرده بودیم و دلایل این واقعه را هم توضیح داده بودیم. مطمیئنا این روند بر بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد نیز تاثیرگذار خواهد بود. چنانچه در چند روز آینده تحویل سکه های پیش فروش شده انجام نشود و مثل هفته گذشته در حد شعار باقی بماند. چنانچه تغییرات تیم اقتصادی دولت در چند روز آینده عملی نشود. چنانچه کریدور مالی اروپا جهت انجام امور مالی و بازگشت دلارهای نفتی، طبق وعده و وعید قبلی ظرف چند روز آینده باز نشود. و چنانچه فکری به حال موج ویرانگر نقدینگی که در مرداد ماه مجددا وارد چرخه اقتصادی می گردد نشود، باید منتظر اعداد و ارقام جدید، و ورود سکه و دلار به کانال های جدید بود.

اوضاع بازار فولاد در شرایط کنونی اقتصاد

در مورد بازار فولاد منتظر دو اتفاق مهم در راستای کنترل قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در چند روز آینده هستیم. اول عرضه شمش اهواز؛ که بر اساس میزان، زمان و قیمت پایه آن می توان میزان عزم دولت برای کنترل بازار فولاد و بهبود قیمت تیرآهن و میلگرد را تخمین زد.

دوم؛ میزان جدیت عوامل اجرایی مثل بازرسی و تعزیرات در اجرای بخش نامه وزارت صمت مبنی بر کنترل قیمت تیرآهن و میلگرد. در صورتی که شمش اهواز با شرایط قبلی به فروش رفته و عوامل اجرایی به صورت سخت گیرانه نسبت به اجرای بخش نامه عمل کنند، می توان به سطح قیمت های فعلی امیدوار بود و در غیر این صورت بازار فولاد و به خصوص میلگرد تابعی از قیمت دلار خواهد بود.

میانگین قیمت میلگرد در بازار داخلی در طی ۱۵سال اخیر حدود 50 سنت بر مبنای دلار آزاد بوده است. در صورت ورود دلار به کانال جدید باید منتظر افزایش قیمت مقاطع فولادی به خصوص قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن باشیم.

عرضه شمش اهواز به قیمت قبل نشانگر تمایل دولتی ها به حفظ سطح قیمت های فعلی و کنترل بازار است. قیمت تمام شده این شمش با احتساب دو ماه تحویل و سقف رقابت حدودا سه هزار تومان است. پس هرگونه افزایش قیمت با در نظر گرفتن این عرضه بدون منطق است‌.

قیمت تیرآهن

مرزی های روانی شکسته می شوند

به گفته عباس اکبریان تحلیل گر بازار فولاد افزایش های پی در پی و لجام گسیخته در مبادی میلگرد همچنان ادامه دارد. پرداخت وجوه به صورت جلو و بارگیری ها در هاله ای از ابهام است. اگر اعتصابی در راه باشد انبارها با کاهش موجودی مواجه خواهند شد.

تیرآهن های ذوبی با شرایط بسیار سخت به فروش می رسد و هر روز تابع قوانین جدیدی است. یک روز به صورت سهمیه ای و یک تیر 14 و یک تیر 16 ترکیبی، یک روز به صورت پول پیش و امروز هم فروش به شرط تسویه حساب های قبل، متاسفانه شرایط از آنچه تصور می شد ناگوارتر است و روز به روز سخت تر هم می شود.

بازار سکه و ارز هم در و پیکری ندارد. در شرایط کنونی تعیین مرزهای جدید روانی مشکل است. دلار ۱۰ هزاری و سکه چهار ملیونی و میلگرد 4 هزار تومانی از آنچه که فکر می کنید به شما نزدیک ترند. متاسفانه هیچ افق روشنی در دسترس نیست.

عرضه های محدود و خیز و هیجان مجددا تقاضا در اوج بی اعتمادی متعاملین بازار …

به گفته گزارشگر فولاد از جمله  مهمترین عوامل اصلی افزایش پی در پی قیمت تیرآهن و میلگرد در روزهای جاری :

 •  افزایش فزاینده نرخ طلا؛ سکه و دلار قاچاق در روز جاری؛ که غالبا به عنوان مهم ترین عوامل محرک اصلی بازارهای کالایی به حساب می آیند
 • محدویت عرضه در حوزه بازار مقاطع طویل فولادی از جمله مهم ترین این حوزه ‌های تاثیرگذار، میلگرد نیشابور و میلگرد میانه هستند که فعلا سبد کالای پیشنهادی آنها فاقد سایزهای پر مصرف دیده می شود.
 •  بی اعتمادی کامل زنجیره‌ های پایین دستی و حوزه مصرف به دستورالعمل های دولتی که پی در پی صادر شده ولی فعلا و در عمل نه آن طور که باید اجرایی شده و نه نشانه های مثبتی از اجرایی شدن آن در بازار دیده می شود.
 •  خبر جدی تر شدن موضوع نارضایتی های سمت ترابری؛ علی رغم این که همه تلاش ها برای منتفی نشان دادن و منتفی نمودن موضوع اعتصاب رانندگان صورت گرفته است؛ اما تحرکات این حوزه در جهت منفی همچنان ادامه دارد؛ به طوری که متاسفانه برخی از فعالان این رسته با ایجاد رعب و وحشت سعی در منصرف نمودن همکاران راننده خود در بارگیری کالا دارند؛ شاید هم این عوامل مخرب، نفوذی و بیگانه باشند؛ مسئولان به شدت پیگیر این موضوع هستند …

متأسفانه و گویی که دست تقدیر و یا صادقانه تر و بی پرده اگر بگوییم؛ بی درایتی همه ما؛ دست به دست هم داده ایم تا وضعیتی نه چندان جالب مجددا در این بازار حکم فرما گردد…

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری