0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد در انتظار تعیین تکلیف دو مساله مهم

گردش کالایی بازار فولاد در بهت و حیرت شدت گرفتن کاهش پیش‌ بینی نشده دلار حاشیه بازار، به حداقل ممکن تقلیل پیدا کرد. بازار کم رمق آهن آلات این روزها منتظر تعیین تکلیف دو مساله مهم است.

 • اول : بحث پیمان سپاری ارزی
 • دوم :تعیین قیمت پایه و تناژ سبدها در عرضه های احتمالی هفته آتی

اوج گرفتن کاهش قیمت های پیش ‌بینی نشده حوزه‌ های ارزی حاشیه بازار ‌کشور در چند روز گذشته و در شرایطی که تقریبا اکثر فعالان حوزه کالایی انتظار بازاری ملتهب و متلاطم از سمت حوزه های ارزی را متاثر از آغاز تحریم ها و رد لایحه الحاق CFT ؛ داشتند تا به واسطه آن برخی نوسان گیری های متاثر از هیجانات ارزی را برای حوزه‌ های کالایی خود صورت دهند.

با شرایط به وجود آمده غیر قابل پیش بینی آن ها، اکنون دچار نوعی سرگشتگی و بلاتکلیفی در حوزه فعالیت خود شده‌اند؛ در حال حاضر شرایط به گونه ای دیده می شود که به نظر می رسد برخی از فعالان اقتصادی در بهت و حیرت فرو رفته و می توان گفت که خرید و فروش در حوزه آهن آلات در روز گذشته تقریبا متوقف شده و به طوری که شنیده شد، در حال حاضر تنها امید مبادی تولید حوزه آهن آلات به منظور بهبود بازار داخلی؛ به وعده تحولاتی است که طی چند روز گذشته به آن ها داده شده به طوری که به نوعی در انتظار پشتیبانی از طریق اصلاح برخی از بخشنامه ها و دستورالعمل های حمایتی از سمت وزرات صمت به سر می برند.

تجربه نشان داده؛ هرگونه افزایش یا کاهشی که با شوک و شدت همراه باشد؛ برای بازارهای کالایی مضر بوده و اثرات مخربی را از خود به جا خواهد گذاشت.

قیمت آهن آلات

تغییر مشهود جهت تورم

همان طور که مستحضر هستید هدف اصلی گروه بررسی و تحلیل درست اخبار سیاسی و اقتصادی و به خصوص فولادی و تشخیص مسیر صحیح از لابلای اخبار و تحلیل های مختلف است. به گزارش فدک از اول آبان ماه سال جاری تاکید ما بر دو نکته اصلی بوده است.

اول؛ تخلیه نسبی حباب شاخص های تورم (یعنی ارز، سکه ، طلا ، برخی خودروها در صورت عدم دستکاری تعرفه خودرو) به عنوان پیشتازان موج اول تورم

انتقال نسبی موج تورم به کالاهای مصرفی  و پوشاک ، به خصوص مواد غذایی به عنوان عقب ماندگان از موج تورم

نتیجه؛ برآیند این دو حادثه موجب بازگشت اقتصاد به دوران رکود چهار سال قبل است منتها با یک تفاوت؛ افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه تقریبا ۵۰ درصدی (که در دوره چهار ساله اول دولت روحانی زیر بیست درصد بود) و کاهش قدرت خرید به حدود یک سوم.

خبرها حکایت از افزایش حداکثر ۲۰ درصدی حقوق و مزایای کارگران در سال ۹۸ دارد که در مقابل نرخ تورم ناچیز است. البته بازار آهن آلات تا زمان باز بودن صادرات از قاعده فوق مستثنی است. با توجه به درز اخباری مبنی بر افزایش قیمت بنزین به حدود ۵ هزار تومان و نرخ دلار ۵۵۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی باید منتظر روزهای سخت تر ، تورم بیشتر و رشد اقتصادی منفی برای سال ۹۸ باشیم. متاسفانه با توجه به جریان کلی اخبار واقعیت تلخی در پیش رو داریم.

دولت ایران برای مقابله با تحریم ها به دو راهکار کلی امید داشت

 • اول افزایش قیمت نفت
 • و دوم؛ خریدن زمان تا پایان دوره اول ترامپ

اولی که با توجه به معافیت های نفتی و افزایش تولید نفت آمریکا به بالای ۱1 میلیون بشکه نقش بر آب شد. نفت شصت دلاری و فروش روزانه یک میلیون بشکه در آمدهای ایران را به شدت کاهش می دهد.

و از دومی هم احتمالا آبی گرم نمی شود. شرایط پیش رو احتمال نامزدی و موفقیت ترامپ برای دوره بعد را افزایش می دهد. با این حال امید است که در روزهای آتی شاهد بهبود بازار آهن آلات باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0