1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

شنیده ها در خصوص اتفاقات روز شنبه هفته گذشته در کمیته تخصصی تنظیم بازار

در نخستین روز هفته گذشته برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها؛ با رقم حدودی ۴۸۳۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز پنج شنبه هفته قبل؛ صرف نظر از اندکی کاهش؛ تقریبا ثابت ارزیابی گردید. همچنین در روز یک شنبه شاهد افزایش نامحسوس حدود ۵۰ تومانی محصولات حوزه قوطی و پروفیل در برخی از مبادی این حوزه بودیم. به نظر می رسد تصمیمات و توافقات احتمالی این کمیته صرفا یک توافق اولیه محسوب شده و می بایست برای تایید نهایی به جلسه اصلی تنظیم بازار برای تایید یا رد ارجاع داده شود. در جلسه روز شنبه؛ ظاهرا همه آمده بودند برای درخواست تغییر فرمول نرخ عرضه محصولات فولادی شامل شمش و ورق در بورس کالا؛ سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور به یک طریق و فولادسازان بزرگ هم به طریقی دیگر …

ظاهرا درخواست فولادسازان در جلسه روز شنبه؛ تعییر نرخ پایه و همچنین تغییر فرمول تعیین قیمت عرضه شمش در بورس کالا بوده که بنا بر شنیده ها؛ تغییر فرمول تعیین نرخ پایه فعلی شمش ( بنا بر شنیده ها فرمول فعلی : نرخ حواله دلار نیما × نرخ شمش صادراتی از درب کارخانه ) مورد مخالفت صریح معاون محترم وزیر صمت قرار گرفته است.

از طرف دیگر ظاهرا در خصوص درخواست مبنی بر تغییر نرخ عرضه پایه شمش در بورس کالا تا حول و حوش کیلویی ۳۷۰۰ تومان بحث و مذاکره شده است؛ در حال حاضر نرخ میانگین موزون معاملاتی شمش تا مرز ۴۰۵۰ تومان پیش رفته و برای زنجیره های پایین دست (خریداران شمش به بعد) در کلیات فرقی نخواهد کرد، اما برای زنجیره بالادست ( معدنی ها ) احتمالا این تغییر در صورتی که عملیاتی شود، برای آن ها مهم خواهد بود. اما در هر صورت فعلا معاون وزیر صمت در جراید رسما این درخواست را رد کرده است.

تحلیل هفتگی بازار آهن

سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور بر خلاف فولادسازان؛ درخواست مطروحه خود در این کمیته را در جراید و رسانه ها شفاف سازی نموده که پیش ‌تر خواندیم. درخواست سندیکا عمدتا حول و حوش بازار ورق می ‌گردد و ظاهرا درخواست آن ها افزایش حجم عرضه های داخلی به تناسبی از تقاضا بوده که در خصوص آن بحث شده است.

از آن جایی که کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد؛ صرفا یک رایزنی اولیه برای چانه زنی افراد دست اندرکار به منظور یک توافق اولیه برای طرح در جلسه تنظیم بازار نهایی است؛ متاسفانه خبرهای شفافی در خصوص این گونه محافل برای رسانه مخابره نمی شود و صحبت ها و نقل قول ها را باید از زبان معدود افراد حاضر در جلسه شنید که کلیات شنیده ها هم طی این چند روز تا حد امکان جمع‌آوری و به حضورتان تقدیم گردید .

این طور که از شنیده‌ ها و رصدهای صورت گرفته برآمده است؛ ظاهرا کالای پر مصرف محصول تولیدی از ورق ضخامت ۲ میلی متر، طی دو روز نخست هفته در برخی از مبادی پر فروش این حوزه دستخوش افزایش قیمت حول و حوش ۵۰  تومانی گردید، به طوری که شنیده ها در خصوص این محصول بیشتر حول و حوش ۶۶۵۰ تا ۶۷۰۰ تومان حکایت دارد. در روز دوشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها؛ با رقم حدودی ۴۸۳۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی؛ تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

در روز سه ‌شنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها؛ با رقم حدودی ۴۸۳۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی در مبادی مختلف؛ تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

به طور کلی بازار میلگرد آجدار ساکت و توام با آرامش و به دور از هر گونه التهاب طی هفته گذشته دیده شد. اکثر انبارها نزدیک به نقطه بیشینه کم سابقه حجم موجودی خود و در انتظار خروجی و تعدیل موجودی با تزریق به بازار مصرف کننده واقعی بودند. از سوی دیگر تقاضا و رقابت حوزه نورد برای خرید شمش آهن در نرخ های حداکثری از بورس کالا با رعایت حد فاصله نرخ خرید خود از نرخ محصول نهایی در بازارچه های مرزی حوزه نورد دیده شد. نرخ شمش ۴۴۰۰ تومانی +vat معاملاتی بورس کالا با توجه به نرخ صادراتی ۴۸۰۰ تومانی میلگرد آجدار در بازارچه ‌های مرزی حوزه فعالیت کارخانجات نوردی و در مقابل تعریف نرخ پایه عرضه مقاطع طویل فولادی ۴۷۰۰ تومانی با توجه به فرمول تنظیم بازار داخلی با لحاظ +۷% روی این نرخ معاملاتی شمش بنا بر میانگین نرخ معاملاتی ۱۵ روز گذشته آن و در ادامه نزدیک شدن نرخ رقابتی شمش به آستانه حداکثری و متعاقب آن فروکش نمودن تقاضاهای هیجانی محصول نهایی بازار داخلی و اشباع انبارها و سکوت و آرامش در این بازار را شاهد بودیم.

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0