0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

از بازار شمش چه خبر ؟

طبق شنیده‌ های بازار از برخی افراد مطلع؛ شنیدیم که نرخ شمش قوس دیروز  در بازار آهن آلات در محدوده ۳۳۰۰ الی ۳۴۰۰ تومان و پایین تر از شمش القایی در بازار معامله شد و این در حالی بوده که محدوده فوقانی یا سقف نرخ شمش القایی بالاتر از این محدوده در بازار آهن آلات پیشنهاد می شده است؛ گفته می شود که آهن اسفنجی هم از این آشفته بازار مصون نمانده، به طوری که تا سقف ۱۵۰۰ تومان معامله و سپس عرضه آن محدود شده است.  امروز هم شنیدیم که شمش در بازار آهن آلات خارج از بورس کالا؛ در برخی از مبادی تا مرز ۳۶۰۰ تومان پیشنهاد شده است. بازار به قدری آشفته؛ هیجانی و به هم ریخته است که تایید صحت و سقم اطلاعات دریافتی فوق در زمان انتشار این خبر؛ به سختی امکان پذیر است.

نگاهی به بازار سایر مواد اولیه در هفته جاری

در رصد بازار مواد اولیه ، شاهد افزایش قیمت در سه حوزه آهن اسفنجی ، ضایعات و شمش هستیم و هنوز گندله آهن تغییر وضعیت قیمتی نداده است شاید اختلالات برق در مناطق مختلف کشور یکی از عواملی باشد که خریداران گندله ، هنوز به صورت گسترده وارد عرصه نشده اند .آهن اسفنجی با محدودیت عرضه در بازار آزاد مواجه است و قیمت آن از مرز ۱۵۵۰ تومان گذشته است.

البته واحدهایی مانند کاوه جنوب کیش ، هنوز آهن اسفنجی را در محدوده قیمتی ۱۳۰۰ تومان می فروشند اما تعلیق فروش آهن اسفنجی به شرکت های بازرگانی و واسطه ها موجب شده که میزان موجودی آهن اسفنجی در بازار آزاد محدودیت هایی داشته باشد. نرخ ضایعات همچنان با رشد قیمت همراه است و افزایش قیمت در این بخش بین ۴۰ تا ۱۰۰ تومان گزارش شده است.

گزارش بازار شمش نیز از ورود قیمت ها به کانال ۳۶۰۰ تومان خبر می دهد و قیمت های منتشره شمش در بازار بین ۳۵۰۰ تا ۳۶۶۰ تومان شنیده می شود. ابرام و اصرار نهادهای نظارتی برای فروش مواد اولیه به واحدهای تولیدی به تدریج می تواند نرخ های چند گانه را در بازار مواد اولیه رواج دهد چرا که خبرهای دریافتی از بورس حاکی است که  عرضه های آتی بورس کالا قرار است فقط جهت تولید کنندگان ارایه شود و شرکت های بازرگانی ممکن است نتوانند در بورس کالا خریدی انجام دهند …

مواد اولیه فولادسازی

ارزیابی بیلت CIS

با افزایش پیشنهادهای فروش بیلت از سوی صادر کننده ها، بهای بیلت CIS در ۲۳ جولای با ۸ دلار افزایش نسبت ارزیابی قبلی به ۵۰۱ دلار FOB رسید. بیشتر فولادسازها ۵۱۰ دلار FOB دریای سیاه پیشنها می دادند و حتی برخی پیشنهادها  به ۵۱۵ دلار نیز رسید.

به گفته یکی از تولید کننده ها دلیل افزایش قیمت به دليل زياد شدن تمایل خریداران به خصوص در  ترکیه به واردات بیلت بوده است. با این حال هنوز شواهدی مبنی بر صحه گذاری به این ادعا و تناژ های بالای خریداری شده مشاهده نشده است. در آخرین گزارش های رسیده رزروهای بیلت CIS در محدوده ۴۹۵ تا ۵۰۰ دلار FOB دریای سیاه بوده است که در مقایسه با ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلار یک هفته قبل از سوی خریداران ترکیه ای رشد مطلوبی داشته است.

در مصر نیز با این که تقاضای خرید محصولات نیمه نهایی چندان مطلوب نیست بهای بیلت وارداتی از CIS به ۵۳۰ دلار CFR معادل ۵۱۰ دلار FOB دریای سیاه رسیده است.

وضع تعرفه واردات در اروپا و رشد قیمت ها

به گفته منابع آگاه در بازار، قیمت محصولات فولادی در اتحادیه اروپا به دنبال وضع تعرفه بر واردات افزایش خواهد یافت. برخی حتی معتقدند تعیین سهمیه برای واردات می تواند باعث کمبود آهن آلات در اروپا گردد.

به گزارش متال بولتن، در اولین اقدام شرکت آرسلور میتال قیمت فروش در این اتحادیه را افزایش داد و به ۵۸۰ یورو EXW رساند.کارشناسان معتقدند پس از تابستان و در ماه سپتامبر قیمت آهن آلات در اروپا حداقل تا ۳۰ یورو افزایش خواهد یافت.

با اعمال شدن تعرفه واردات در اروپا خریداران تمایل زیادی به واردات آهن آلات پیدا کرده اند در حالی که قبل از وضع تعرفه هر گونه خرید خارجی را متوقف کرده بودند. لازم به ذکر است به دلیل بالا بودن تقاضا روی آوردن مجدد به واردات نمی تواند منجر به افت قیمت در اروپا گردد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری