3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر بازار مواد اولیه در روزهای ابتدایی هفته جاری

در کنار عوامل سیاسی و اعتصابات اخیر که بر بازار فولاد و قیمت محصولات تاثیرگذار بود نرخ مواد اولیه مورد نیاز برای این صنعت نیز تاثیرات زیادی بر قیمت میلگرد کارخانجات مختلف داشت. طی هفته جاری نیز شاهد نوساناتی در قیمت محصولات اولیه مورد نیاز صنعت فولاد بودیم. این نوسانات طی هفته گذشته سبب افزایش قیمت های پیشنهادی کارخانجات از جمله قیمت میلگرد نیشابور بودیم.

آنچه که در رصد بازار و نیز گفتگو با کارشناسان در روز شنبه حاصل شد این است که تغییرات محسوسی در بخش های ضایعات فلزی و آهن اسفنجی گزارش نشده است اما عرضه کنندگان شمش با استفاده از ابزار تقاضای در صف و نیاز نورد کاران قیمت ها را صعودی کردند به طوری که تعدادی از این عرضه کنندگان در ابتدای روز قیمت های ۲۷۰۰ تومانی  را برای محصول خود اعلام کردند.

ولی به تدریج با حضور فروشندگان شمش قوسی از تب و تاب این جریان کاسته شد که البته بیشترین پیروزی و موفقیت فروش در روز گذشته را می توان منتسب به عرضه کنندگان شمش قوسی دانست که توانستند حجم قابل توجهی از شمش خود را در قیمت های ۲۶۵۰ و ۲۶۶۵ تومان به فروش برسانند.

تاثیر نرخ شمش بر بازار میلگرد

قیمت سایر مقاطع نیز که معرف حضور دوستان است و در برخی مبادی با تک زنگ خریدار ، شاهد افزایش قیمت بودیم که از جمله آن ها می توان به افزایش قیمت میلگرد زاگرس و قیمت نبشی ناب تبریز اشاره کرد که به نظر نمی رسد پایداری این وضع چندان به درازا بکشد.

همچنین در روز گذشته که مصادف با نخستین روز هفته جاری پس از تعطیلات طولانی مدت بود قیمت شمش فولادی القایی در بازار داخلی به میزان ۲۶۹۰ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده رسید که این نرخ یک رکورد جدید در بازار فولاد به حساب می آید. با این نرخ اعلامی شمش بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده به میزان ۲۴۵۰ تومان به ازای هر کیلو خواهد شد!

قیمت میلگرد اصفهان

تخمین نرخ پیشنهادی شمش بورس کالا

این در حالی است که می دانیم نرخ شمش تولید شده توسط قوس که توسط شرکت هایی همچون فولاد کاوه یا خوزستان تولید می شود معمولا از قیمت شمش های القایی بالاتر می باشد و اختلاف قیمت این دو محصول بین ۵۰ تا ۱۵۰ تومان در تغییر است. بنابراین در شرایط کنونی حداقل نرخ پیشنهادی محصول شرکت های بورسی در داخل باید در حدود ۲۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو باشد.

با این حال چنانچه کارخانه فولاد کاوه تصمیم بگیرد دلار صادراتی خود را با قیمت ۴۲۰۰ نرخ گذاری کند کند، چنانچه فرض کنیم که نرخ بیلت این کارخانه ۵۰۰ دلار باشد ، نرخ شمش فولاد کاوه حدود ۲۱۰۰ تومان محاسبه می گردد. این نرخ در نهایت بر قیمت میلگرد کاوه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

محاسبات کنونی نشان دهنده این است که در حالی که بازار داخلی فولاد کشور با افزایش نرخ شمش مواجه می باشد و همچنین تولیدکنندگان این محصول نیز در بازار صادراتی جایگاه مناسبی یافته اند فروختن شمش تولیدی در بازار داخلی برای این تولیدکنندگان به صرفه تر می باشد و این صرفه در حدود ۲۰-۱۵ درصد می باشد. هرچند در نظر بگیریم که این کارخانجات از مالیات نیز معاف باشند. بنابراین منطقی است که شرکت های صادر کننده شمش به دلار ۴۲۰۰ تبعیت نکنند.

قیمت شمش فولادی

روند افزایشی نرخ مواد اولیه از هیچ قانونی پیروی نمی کند

به نظر می رسد کارخانه فولاد کاوه که میزان صادرات شمش بیشتری را به نام خود ثبت کرده است در روزهای جاری فشار بیشتری را متحمل خواهند شد ولی در آینده پتانسیل های رشد بیشتری خواهند داشت.

مشکل دیگری که در صنعت مواد اولیه فولادی مشاهده می شود این است که معافیت صادراتی مالیاتی و هم چنین کاهش قیمت محصولات صادراتی و افزایش قیمت های وارداتی طی سال های جاری موجب شده است که واحدهای کوچک تولیدی برای تامین مواد اولیه فولادی با مشکلات زیادی مواجه شده و هزینه بالایی را برای تامین این محصولات بپردازند.

روند افزایشی نرخ مواد اولیه از هیچ قانون خاصی تبعیت نکرده و هیچ ارتباطی با نرخ تورم ندارد و همین امر سبب اعتراض بسیاری از واحدهای تولیدی گشته است. در مقابل تولیدکنندگان مقاطع همچون میلگرد و تیرآهن که برای تامین مواد اولیه تولیدی کالای خود با مشکلاتی مواجه می باشند ناچار به افزایش قیمت محصولات تولیدی خود می باشند و این امر را می توان در افزایش قیمت میلگرد اهواز مشاهده کرد.

بنابراین افزایش نرخ این محصولات تاثیر چشمگیری بر نرخ پیشنهادی تولیدکننده و به دنبال آن تورم نرخ مصرف کننده می باشد. باید دید نرخ این محصولات در هفته جاری چه روندی را طی خواهد کرد و چه تاثیری بر نرخ محصولات فولادی خواهد داشت.

۳
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری