5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی سیاست فعالان فولادی در هفته اخیر

پس از برخورد قیمت میلگرد آجدار به کف محدوده قیمتی ۴۳۵۰ الی ۴۴۰۰ تومان؛ ( با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ در تاریخ 23 خرداد، در روز شنبه هفته جاری قیمت این محصول مجددا به کانال ۴۵۰۰ تومانی اصلاح رویه داد؛ اما تغییرات محسوسی در ساعات پایانی روز دیده نشد. علی رغم اندکی بهبود تقاضا در روز شنبه، انتظار معجزه از این بازار نداریم …” در حالی از میانه روز عبور کردیم که شنیده ها از برخی بنکداران و مبادی فروش حوزه میلگرد حاکی از این موضوع است که متاسفانه تقاضا چنگی به دل نمی زند. نسبت به روند کاهشی حدودا یک ماه گذشته، اوضاع در روز شنبه کمی بهتر گزارش شد، اما شنیدیم که عنوان شده، بیشتر آدرس های دریافتی مربوط می شود به انبار آهن فروشان و تامین برخی کم و کسری هایی که طی یک ماه گذشته به سبب امتناع از خرید به وجود آمده است، به طوری که عنوان می شود تقاضای مصرفی متاسفانه همچنان کم رنگ و کم فروغ است؛ البته انتظار معجزه از بازار مسکن و حوزه ساخت و ساز هم در شرایط فعلی نمی توان داشت.

تحلیل بازار فولاد

از فعالان حوزه ساخت و ساز به صورت جسته و گریخته می شنویم که : “به سبب افزایش قیمت ‌های شدید و بی مهابای نرخ زمین و مصالح ساختمانی؛ نرخ تمام شده مسکن هم این روزها افزایش پیدا کرده و دچار رکود مشهود و سنگین شده ‌ایم؛ ساختمان ها فروش نمی رود و نمی توانیم سازه جدیدی را کلنگ بزنیم؛ همین چندتا مشتری موردی هم که پیش تر ها مراجعه می کردند؛ هنوز قیمت های جدید مسکن را باور نداشته و نمی تواند آنرا هضم کند، لذا به نوعی در بازار رکودی گیر افتاده‌ایم. “

به طور کلی در اولین روز هفته شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۶۱۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز چهارشنبه هفته گذشته؛ با افزایش متوسط و حدودی ۶۰+ تومانی همراه شد. در روز یک شنبه متوسط قیمت بازار میلگرد آجدار ؛ رقم میانگین حدود ۴۶۲۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) برآورد گردید که نسبت به شاخص روز قبل، افزایش حدود ۱۰ تومانی را نشان می دهد.

با این حال در روز یک شنبه علی رغم برخی تغییرات در برخی مبادی، شاهد ثبات در اکثر مبادی فروش میلگرد بودیم که ماحصل آن افزایش اندک ۱۰ تومانی بود. در واقع این طور می توان گفت که تخفیفات زیر پوستی کمی کمتر بود، اما در نهایت معضل اصلی ضعف تقاضای مصرفی بازار همچنان به قوت خود باقی است. در روز دوشنبه شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۶۲۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ ثابت ارزیابی شد.

در روز سه شنبه نیز شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۶۰۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز قبل؛ توام با کاهش حدود ۲۰ تومانی برآورد گردید.

به طور کلی در هفته جاری گشایش بازار میلگرد با ثبات قیمت تقریبا رسمی و میل به کاهش و تخفیف به صورت غیر رسمی به علاوه  کاهش معاملات و رکود روزهای انتهای برج مشاهده شد. سیاست کلی فعالان فولادی در این روزها؛ کاهش نسبی موجودی از بیم کاهش قیمت، عرضه های مرتب، پرفشار و هفتگی فولادسازان دولتی (مثل ذوب آهن و نیشابور، خوزستان و.‌.) که قبلا به صورت یک هفته در میان بود، نشان از عدم وجود صادرات و میل بیشتر این شرکت ها به عرضه محصولات در داخل است.

به نظر می رسد در روزهای پیش رو، با توجه به فضای سیاسی کشور که متاثر از فرصت باقی مانده ایران به اروپا برای تعیین سرنوشت برجام است و هم ‌چنین تداوم سیاست های صادراتی فولاد شاهد تغییرات عمده ای در اوضاع فعلی بازار  فولاد نباشیم. هرچند که نوسانات مثبت، محدود و معمول روزهای ابتدایی برج محتمل است.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0