0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل بازار میلگرد در ماه های اخیر

بررسی بازار میلگرد از آبان امسال یک مرحله کاهش شدید و دو مرحله افزایش را نشان می دهد. فاز کاهش از آبان تا آذر امسال، کاهش از کانال ۴ هزار تومان تا کف مقاومتی ۳ هزار تومان می باشد. پس از تثبیت در کف ۳ هزار تومانی بازار در یک جهش دو هفته ای و تا اواسط دی ماه وارد کانال ۳۵۰۰ تومان شد. با ورود به بهمن در مرحله دوم افزایش قیمت میلگرد از کانال ۳۵۰۰ به کانال ۳۷۰۰ جهش پیدا کرد. طبق تجربه، پیش بینی می شود بازار در کانال ۳۷۰۰ با مقاومت و اصلاح جزیی مواجه شود. راه سخت بازار میلگرد، رسیدن مجدد به قله منحنی یعنی عدد ۴ هزار تومان است. که مستلزم مقدمات زیادی است که در روزهای آینده در مورد آن بحث خواهیم کرد. فدک فلز در چند سال اخیر به ۳ تجربه (که حاصل بررسی چند ساله منحنی نوسانات میلگرد است و معمولا درست پاسخ می دهد) رسیده است.

اول: آذر ماه هر سال به سبب کاهش کلی مصرف میلگرد، منحنی به کف خود می رسد و وارد فاز کاهش می شود.

دوم؛ با ورود به ماه های بعد معمولا ۵۰ درصد فاز زیان در کمتر از یک ماه جبران می شود (همان طور که کاهش ۱۰۰۰ تومانی آبان و آذر با افزایش ۵۰۰ تومانی دی ماه همراه بود)

در هر مرحله افزایش و پس از رسیدن به فاز ثبات و مرز مقاومت، ۱۰ الی ۲۰ درصد مقدار افزایش، قابل اصلاح و کاهش است. پس در یکی دو روز آینده، احتمال توقف قیمت میلگرد در کانال ۳۷۰۰ تومان و یک مرحله اصلاح جزئی وجود دارد. هدف بعدی رسیدن مجدد به قله منحنی یعنی عدد ۴ هزار تومان خواهد بود که ظاهرا با شرایط موجود بازار میلگرد برای رسیدن به این مرحله راه سختی در پیش دارد.

قیمت مبنای تحلیل فوق میانگین قیمت در مبادی مختلف (به غیر از استان های آذربایجان، میلگرد ذوب و کویر است که معمولا در کانال های بالاتری هستند) می باشد.

قیمت میلگرد

سقف نرخ مصوب دستوالعمل جدید تنظیم بازار فولاد

متوسط شاخص نرخ هفتگی خرید و فروش دلار نیمایی : ۸۱۵۰ تومان

متوسط شاخص قیمت میلگرد آجدار CIS دریای سیاه ۴۳۰ دلار به ازای هر تن فوب

۴۳۰ × ۸۱۵۰ ÷ ۱۰۰۰ = ۳۵۰۰

با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۳۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو

تاملی در خصوص رعایت موازنه موجودی انبار و پرهیز از پذیرش هیجان

این محاسبات در حالی صورت گرفت که صرف نظر از سبدهای ترکیبی ذوب آهن اصفهان، معاملات هفته جاری میلگرد آجدار خراسان در بورس کالا فراتر از نرخ رقابتی در کانال قیمتی ۳۳۰۰ تومان ( ۳۶۰۰ تومان توام با مالیات بر ارزش افزوده ) نرفت.

بنا بر همان دلایلی که پیش تر در خصوص مهندسی عرضه و مدیریت بازار توسط اتاق فکر فولادسازان متاثر از جلسات هماهنگی صنفی و دستورالعمل حمایتی عنوان شد دعوت می شود در مدیریت منطقی و خردمندانه کسب و کار خود لطفا حساسیت به خرج داده و از هیجانات کاذب پرهیز نمایید. تا حد ممکن تلاش شود که بیشتر تمرکز بر روی تثبیت موازنه موجودی انبار و توجه به خروجی تقاضای مصرفی باشد.

مراقب آن سوی بام هم باشید

هفته جاری پس از انجام معاملات بورس، در بازار مقاطع شاهد افزایش های مکرر در مبادی بودیم. اما دو کارخانه فولاد ابرکوه فولاد بافق به عنوان دو تولید کننده بزرگ فولاد در مرکز ایران، روند نسبتا ثابتی در فروش پیش گرفتند. شاید از این دو تولید کننده که به سبب حجم بالای تولید به خوبی پاسخگوی نیاز بازار هستند، بتوان به عنوان سوپاپ اطمینان و اهرم بالانس بازار در روزهای این چنینی یاد کرد.

نکته مهم و تعیین کننده، عرضه شمش خوزستان و پس از آن عرضه های شمش خراسان است که به نوعی موجب تضعیف موج هیجان و ایجاد ثبات نسبی در بازار خواهد شد. و نکته بعدی اینکه، دوستان توجه کنند طبق اطلاعات کسب شده تا این لحظه هنوز مقاصد اصلی  صادراتی فولاد ایران (عراق و افغانستان) تقریبا نیمه تعطیل است و به حالت سابق بازنگشته است از اوضاع مصرف داخل هم کم و بیش با خبر هستید. با توجه به عرضه های مکرر ذوب آهن در هفته های اخیر، در ۴۵ روز پایانی سال با حجم زیادی از محصولات ذوبی و اشباع بازار مواجه خواهیم شد.

پس جانب احتیاط را رعایت کنید، لطفا در میران رقابت انجام شده روی سبدهای ذوبی در عرضه های بعد دقت کنید تا در هنگام تحویل محصول دچار ضرر و زیان احتمالی نشوید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری