0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

دو پالس مهم تاثیرگذار بر بازار آهن

به نظر می رسد بازار آهن آلات پس از حدود یک ماه روند افزایشی (از ۱۵فروردین تا ۱۵اردیبهشت) و با حدود ۲۰ درصد افزایش در یک ماه اخیر، و با ورود به ماه مبارک رمضان و کاهش بیشتر تقاضا در سطوح قیمت فعلی متوقف شود. هرچند که هنوز عطش خرید بیشتر در بورس فلزات ( به خصوص در بخش ورق ) به دلیل هجوم موج نقدینگی وجود دارد.

اما دو پالس  مهم این روند را تحت تاثیر قرار می دهد.

اول؛ حجم زیاد موجودی انبارها (که عمدتا در سطوح پایین خریداری شده اند) و در فاز سود هستند به اضافه تقاضای ضعیف موجود در بازار و عدم تطبیق سمت مصرف و تقاضا با سمت عرضه

دوم؛ رضایت نسبی کل زنجیره فولاد؛ اعم از تولید کننده شمش و مقاطع؛ تاجر و دلال و در نهایت توزیع کننده و انبار دار از سطوح فعلی قیمت.

پس ممکن است که بازار مقاطع سطوح بالاتر قیمت را در هفته های پیش رو پس بزند. امیدواریم که در روزهای پیش رو، روزهای گذار از فاز التهاب و کاهش هیجان در همه بازارها و جایگزینی عقل و منطق در همه مارکت ها باشد.

اخبار بازار آهن

بررسی آنچه در هفته پیش گذشت

شنبه؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۵۱۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز پنجشنبه هفته گذشته با افزایش حدودا ۸۰ تومانی میانگین نرخ بازار توام گردید. شنیده های بازار میلگرد آجدار روز یکشنبه در پایین ترین نقطه به طور متوسط ۵۱۰۰ تومان (با احتساب مالیات ارزش افزوده) شنیده شد و تا سقف ۵۳۰۰ تومان هم ظاهرا در برخی از مبادی اعلام می شود. معاملات روز یک شنبه بورس کالا، در اوج هیجان و نگرانی سمت تقاضا؛ تا سقف رقابتی حدودا ۵۲۰۰ تومانی ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) پیشروی نمود که همین موضوع باعث می شود تا بازیگران زنجیره های تامین؛ با نگاه به این معاملات رسمی صورت گرفته همچنان در تکاپو باشند و این در حالی است که سمت تقاضا همچنان مبهوت و سرگردان نظاره گر این اتفاقات و متعاقب آن در تاسف تضعیف قدرت خرید خود است.

در ساعات ابتدایی دومین روز هفته بازار افسار گسیخته و آشفته مشاهده شد به طوری که سمت عرضه متاسفانه آرام و قرار نمی گرفت. شنیده ها اغلب بی ثبات و ناپایدار بوده و در یک کلام هرج و مرج در این بازار حکم فرما شده بود. با این حال در ساعات پایانی روز دلار حاشیه بازار با عقب نشینی خود مجددا به کانال ۱۴ هزار تومانی؛ بازار را به سمت سکوت سوق داد و هیجانات به سرعت محو گردید.

به طور کلی در روز یکشنبه بنا بر آخرین شنیده های بازار از حوزه میلگرد آجدار، محدوده قیمت های شنیده شده عمدتا” از کف ۵۱۵۰ تا سقف ۵۳۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بود، که با محاسبه تقریبی میانگین این شنیده ها رقم ۵۲۴۰ تومان به ازای هر کیلو برآورد گردید که افزایش حدود ۷۰ تومانی نسبت به روز گذشته را نشان می دهد.

آخر وقت متاثر از شنیده های عقب ‌نشینی دلار حاشیه بازار و همچین زمزمه عرضه های روز دوشنبه، و بالاخره خبر احتمال شروع به کار بازار متشکل ارزی از هفته آینده، هیجان بازار به تدریج فروکش نمود و سکوت معنی داری مجددا بازار را فرا گرفت هر چند که وقت کاری هم به اتمام رسیده بود . دوشنبه طبق روال هر روز؛ اکثر مبادی مورد انتظار فروش میلگرد، عرضه به بازار داشتند و روال عادی بود؛ اما چند روزی است که به نظر میرسد عرضه محصولات خریداری شده ذوب آهن اصفهان از بورس کالا با محدودیت شنیده می شود، به طوری که کانالهای پیشنهاد فروش این نوع محصول اندک دیده می شوند، همین موضوع باعث افزایش فزاینده قیمت تیرآهن اصفهان طی چند روز اخیر گردید؛ ظاهرا برخی از سر شاخه های صاحب حواله عرضه را به منظور نوسان گیری بیشتر محدود نموده اند.

به طور کلی در روز دوشنبه؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۵۲۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته، صرف نظر از یک افزایش جزئی متاثر از تغییرات قیمت برخی از این مبادی، تقریبا ثابت بود. سه شنبه بازار میلگرد آجدار بنا بر شنیده ها آرام و اکثرا ثابت بوده و معاملات توافقی ولی تقاضا ضعیف گزارش شد.

در خصوص تیرآهن ذوب آهن اصفهان پیشنهادی برخی از بنکداران هم کاهش حدود کیلویی ۱۰۰ تومان از مبدا در خصوص برخی از سایزها به گوش رسید؛ برخی از سایزها از برخی انبارهای تهران هم به همین تناسب نسبت به اوج قیمت های شنیده شده دیروز کاهش پیدا کرده است که احتمالا متاثر از معاملات محصولات ذوب آهن اصفهان در بورس کالا باشد .

به طور کلی در روز سه شنبه؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۵۲۶۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته، افزایش حدود ۱۵ تومانی دیده شد. احتمالا در روزهای پیش رو با آرامش یافتن اوضاع ملتهب سیاسی، روند کاهشی بازار بورس و روند افزایشی بازار ارز و سکه و دیگر بازارها کمی تعدیل شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0