0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل کامودیتی از عملکرد صادرات شرکت های فولادسازی

همان طور که پیش تر ذکر کردیم کامودیتی به طور مختصر گزارشی از عملکرد صادرات شرکت های بزرگ فولاد ساز طی روزهای گذشته ارائه نمود. به گفته گزارشگر فولاد نگاه ایمیدرو به دلیل ماهیت وجودی آن؛ با توجه به گزارش منتشر شده؛ ظاهرا نگاهی تقریبا یکجانبه و صرفا به معنای تلاش برای سودآوری و بقاء فولادسازان داخلی با هر ابزار ممکن و بدون در نظر گرفتن رضایت مصرف کننده نهایی و سمت و سوی قیمت هاست؛ حال آن که تحریک غیر اصولی تقاضای داخلی و صرفا با تشویق و تحریک و تمرکز بر حوزه سفته بازی داخلی، و عدم توجه به تحریک تقاضای واقعی یا حوزه ساخت و ساز و مسکن یا عدم تخصیص منابع کافی به منظور توسعه حوزه عمرانی کشور توسط دولت؛ حاصلی به جز افزایش نارضایتی مردم به بهای شارژ سفته بازی و در نهایت برخی نوسان گیری های نامتعارف همانند تجربیات سال های گذشته و یا حتی بدتر از آن به دلیل افزایش ظرفیت های تولید؛ نخواهد بود و تا مادامی که حوزه تولید فولاد بخواهد جهت حفظ بقای خود پا روی گلوی مصرف کننده نهایی قرار داده و انتظار داشته باشد که دولتی که ظاهرا و فعلا قصد هزینه نمودن برای توسعه عمران کشور را ندارد؛ صرفا نظاره گر این ماجرا باشد؛ به جز یک التیام موقتی برای درد صنعت فولاد کشور و افزایش نارضایتی های مصرف کننده نهایی؛ نتیجه دیگری را در پی نخواهد داشت.

به نظر می رسد که وضعیت به وجود آمده بین حقوق مصرف کننده نهایی از یک سو و از سوی دیگر توسعه تولید داخلی آهن آلات و افزایش قابل توجه ظرفیت تولیدکنندگان داخلی در سال های اخیر؛ در مواجه با تحریم های اقتصادی ایالات متحده و محدویت های به وجود آمده در حوزه صادرات؛ در زمانی که دولت پولی برای توسعه عمران کشور نداشته باشد یا نخواهد هزینه کند؛ نمی تواند یک رابطه برد – برد بین طرفین تولید و مصرف بازار داخلی باشد و بنا بر اصل اقیانوس قرمز؛ این رابطه قطعا و به زودی در صورت عدم ارائه یک راهکار مناسب و صرفا رهاسازی بازار به حال خود؛ به یک رابطه برد – باخت تبدیل خواهد شد.

قیمت آهن آلات

خبرهایی در راه است

هفته گذشته شنیدیم که ظاهرا جلسه ای تحت عنوان جلسه هم ‌اندیشی بین فولادسازان بزرگ کشور با موضوع “اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد” تشکیل شده بود؛ از طرفی نظر ایمیدرو را هم از کانال کامودیتی خواندیم که معتقد به “تحریک تقاضای داخلی و به نوعی اصلاح موضوع ترجیح اولویت تامین داخلی بنا بر دستورالعمل های فعلی صمت و تمرکز بر حوزه صادرات” می باشد.

این خبرهای دریافتی از رسانه های فولادسازان؛ همراه با عرضه های تقریبا نامنظم آن ها در بورس کالا در ماه اخیر؛ توام با گوشه چشم موافق وزارت کنونی صمت، همان طوری که پیش تر هم اشاره شده بود؛ همه و همه خبر از اقداماتی می دهد که به نظر می رسد؛ به زودی می بایست منتظر خبرهای جدیدی در خصوص آزادی عمل بیشتر فولادی ها در جولانگاه بازار داخلی باشیم.

بررسی ماجرای اصلاح قیمت پایه

همان طور که در جریان هستید از هفته گذشته جلسات فشرده فولاد سازان و وزارت صمت برای اصلاح قیمت پایه محصولات فولادی در جریان است. حتما دوستان در جریان مازاد تولید محصولات فولادی و کاهش نسبی حجم صادرات هستند. خبرهای حاکی از فشار وزارت صمت در جهت کاهش مجدد قیمت پایه در جهت رقابتی شدن محصولات صادراتی است. این که افزایش تعرفه واردات فولاد توسط کشورهای همسایه در این کاهش موثر بوده یا نه جای سوال است اما ظاهرا نرخ مطلوب صادراتی به کشورهای همسایه ۸۵ تا ۹۰ درصد میانگین نرخ متال بولتن است.

نکته اصلی ؛ به نظر می رسد هدف اصلی از کاهش نرخ پایه محصولات فولادی تداوم و افزایش صادرات فولاد و بازگشت سریع ارز حاصل از آن در شرایط نامساعد ارزی حال حاضر است. اما در بازار داخلی همان طور که در هفته قبل هم شاهد بودیم ، کاهش نرخ پایه با افزایش میزان رقابت جبران می شود و به نظر نمی رسد عملی شدن این تصمیم اثر چندانی در بازار داخلی بگذارد.

طبق شنیده ها ، یکی از پیشنهادات فولاد سازان در جلسه هفته گذشته بزرگ کردن سبدهای فروش در بورس کالا به منظور فروش بهتر و راحت تر است. البته همه تحلیل ها بر اساس شنیده ها  و گمانه زنی است. خروجی جلسه چه در مورد اصلاح قیمت پایه و چه در مورد تناژ سبدها احتیاج به موافقت وزارت صمت دارد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری