3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اعتصاب رانندگان هم چنان ادامه دارد

مشکل اساسی که در روز جاری در برخی مبادی وجود دارد؛ مسئله بارگیری می باشد که ظاهرا التهابات و اعتراضات رانندگان هم چنان ادامه پیدا کرده به طوری که بارگیری و ارسال بار در برخی از مبادی را مختل نموده است. بدون شک این روند بر بازار فولاد و قیمت های اعلام شده از سوی مبادی تاثیرگذار بوده به طوری که در روز گذشته به ناگهان شاهد افزایش در قیمت تیرآهن و میلگرد پیشنهادی برخی کارخانجات بودیم.

طبق اخبار رسیده هنوز وضعیت در اکثر استان ها برای حمل محموله ها عادی نشده است و صحبت های پراکنده ای در مورد توافق حدود 20 درصد شنیده می شود ولی تا ساعات ابتدایی روز تثبیت نشده است.

در برخی استان ها از جمله اصفهان و تهران گاها با احتساب 20 درصد افزایش محموله های داخل شهری آن هم با احتیاط فراوان بارگیری می شود ولی در برون شهری هنوز اعتراض و عدم بارگیری ادامه دارد.

به دنبال اعتراض رانندگان کامیون، امروز باربری ها نیز دست به اعتراض زده و تقاضای آن ها تنها بازگشت قیمت ها به قیمت های قبلی می باشد. در روز گذشته چندین باربری در شهر اصفهان، شمال غرب و جنوب کشور اعتراضات اندکی را آغاز کرده و امروز حجم اعتراضات افزایش یافته است.

علل اصلی اعتراض رانندگان در باربری

برخی رانندگان اعلام کرده اند که علت اعتراضات رخ داده در روزهای اخیر ثابت بودن کرایه ها در عین افزایش نرخ بیمه ها می باشد. در کنار این عوامل افزایش عوارض اتوبان ها، هزینه بالا برای تعمیرات خودرو کمیسیون بالای باربری ها و هم چنین هزینه بالای لوازم یدکی خودروها در اعتراض رانندگان کامیون و باربری ها تاثیر داشته است.

هم چنین به گفته یکی از پیشکسوتان این حوزه دلیل عمده چنین اعتراضاتی افزایش قیمت قطعات اصلی ماشین از جمله لاستیک بوده است در حالی که به دنبال این افزایش قیمت ها دستمزد آن ها تغییری نداشته است.

هم چنین بیان کرده اند که چنانچه سایر رانندگان از این اعتراضات پیروی نکنند با آن ها برخورد خواهد شد. در دو روز اخیر این اعتراضات سبب عدم بارگیری کالاها گردیده است و حمل بار با مشکلات زیادی مواجه شده است.

به همین دلیل تولیدکنندگان و خریداران در انتظار حمل کالا و بارگیری می باشند. این اتفاقات در روز گذشته سبب التهابات زیادی در بازار فولاد شده و به نوعی منجر به قفل بازار گردید.

قیمت تیرآهن بارگیری

بازار فولاد به دنبال اتفاقات روز جاری قفل شده است

هم چنین در پی این روند قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات نیز روند صعودی در برخی مبادی داشته است. با این حال شنیده ها از حواشی بازار این است که متاسفانه همزمان با شروع اعتراض رانندگان عده ای از فعالان بازار با گمراه کردن خریدار تلاش دارند که سهم خود را از بازار حفظ کرده و علاوه بر افزایش بی رویه قیمت تیرآهن و سایر محصولات سعی دارند با وعده های تو خالی سهم معاملاتی خود را بیشتر کنند.

در ابتدا برخی از فعالان بازار اعلام کردند که بازار در حال واکنش به سخنان پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا می باشد  و عده ای نیز اعتراض رانندگان را مسبب این امر می دانستند.

با این حال به نظر نمی رسد که هیچ یک از این دو عامل بتواند مهمل و توجیه مناسبی برای اقدام هیجانی حوالی ظهر روز گذشته باشد مگر رفتار سفته بازانه و سودجویانه عده ای که تمایل دارند بازار را به سمت و جهت دلخواه خود بکشند.

هرچند بازار فولاد از حوالی ساعت 14 روز گذشته کمی آرام تر شده و با آرامش به فعالیت خود ادامه داد و دیگر از تب و تاب ساعاتی قبل خبری نبود. هم چنین باید ذکر کرد که جریان اعتراض رانندگان کامیون و باربری ها مورد تازه ای نیست و تقریبا در این سال ها بارها تکرار شده است.

در مورد سخنرانی وزیر امور خارجه نیز سیاسیون باید وارد کارزار شوند ولی فحوای کلامش بیشتر روانی بود تا استراتژی نظامی-اقتصادی… البته تحریم خواهیم شد ولی دنیا به پایان نخواهد رسید…

خریداران فولاد در شرایط حاضر چه اقدامی انجام دهند؟

خریداران محموله های فولادی نیز باید کمی صبور باشند و در ضمن افزایش قیمت کرایه حدود 25 درصد را لحاظ کنند تا در موقع تسویه به مشکلی برخورد نکنند.

فروشندگان نیز باید توجه داشته باشند که در این آشفته بازار تنها بازار را به سمت آرامش سوق داده و اقدام به افزایش ناگهانی قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات و ایجاد جو روانی در بازار نگردند.

هم چنین در روز جاری شنیده شد که از دقایقی قبل توافق در حوزه نیشابور انجام شده و افزایش 15 درصدی کرایه مورد پذیرش رانندگان قرار گرفته است.

یک منبع آگاه گفت که اعلام بار محموله های فولادی در این مرکز (نیشابور) آغاز شده است. البته هنوز بخشنامه ای از سوی سازمان حمل و نقل در خصوص میزان افزایش کرایه حمل رویت نشده است.

هم چنین با توجه به آخرین محاسبات که بر اساس قیمت های اعلامی امروز تولیدکنندگان میلگرد انجام شده و در شرایطی که به دلیل اعتصاب رانندگان، حمل و تحویل محصولات با مشکل مواجه شده است، امروز در مجموع حدود 10 تومان افزایش در میانگین قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن کارخانه های مختلف مشاهده گردید.

3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0