0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

دستوراتی که کماکان هیجانات کاذب را به بازار تزریق می کنند با چه هدفی صادر می شوند؟

هفته گذشته نامه ای دیگر از خیل نامه هایی که در این مدت از سوی وزارت صمت برای “تنظیم بازار” و بهبود قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی تهیه می شوند منتشر شد. این بار هم از جانب معاون معدنی دستور دیگری به یک سازمان سهامی عام به نام بورس کالا با سهامداران حقیقی و حقوقی داده شده تا نحوه عرضه یک محصول در این بازار به عنوان نماد شفافیت در کشف قیمت میلگرد و سایر محصولات بر مبنای صلاحدید وزارتخانه اصلاح شود. بر این اساس، تنها تعاونی های آهن و فولاد در کشور قادر به خرید میلگرد از بورس کالا هر کدام به میزان حداکثر 250 تن می باشند و خرید بیش از این میزان برای آن ها مجاز نمی باشد. نام تعاونی های مذکور باید از طریق نامه ای توسط رئیس صنف آهن و فولاد کشور، جناب آقای محمد آزاد به بورس کالا ارائه شود که تا این لحظه چنین نامه ای به بورس تسلیم نشده است.

صرف نظر از اختلاف یک هفته ای زمان تنظیم نامه به تاریخ 30 مرداد و انتشار آن به تاریخ 6 شهریور، بایستی این نکته را متذکر شد که بر اساس استعلامات انجام شده کل تعاونی هایی که طبق قوانین جدید قادر به خرید از بورس کالا می باشند 10 تا 12 عدد در کل کشور می باشد. با این احتساب، سقف تقاضا برای میلگرد عرضه شده در بورس به 3000 تن خواهد رسید. این در حالی است که ذوب آهن در عرضه ای که روز سه شنبه کنسل شد مجبور به افزایش سقف عرضه تا 25000 تن شده بود که این یعنی عرضه 8 برابری در مقابل حداکثر تقاضای ممکن خریداران.

به نام مصرف کننده نهایی ؟  و به کام …؟

در معاملات روز سه شنبه بورس کالا نیز اتفاق جالبی رخ داد. جایی که 140 هزار تن اسلب از دو شرکت فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان برای تنها 32 هزار تن تقاضا در بازار عرضه شده بود. از این رو، عملا بایستی افزایش تقاضا در بازار فولاد و اجبار فولادسازان به عرضه های دستوری و افزایش سقف  رقابت  از 5 درصد به 10 درصد برای خرید این محصولات را صرفا فرافکنی و رفع تکلیف مسئولین در خصوص اصلاح مصوبه تنظیم بازار دانست، چرا که تنظیم و تعادل بازار فولاد کشور و تعدیل قیمت میلگرد و سایر محصولات با سیاست های دستوری و عرضه های این چنینی هرگز تحقق نخواهد یافت.

قیمت میلگرد اصفهان

بر اساس واقعیت ها و اصول علم اقتصاد و بازار بر هم زدن دستوری تعادل بازار چه در سمت عرضه و چه در سمت تقاضا نتایجی جز سفته بازی و رانت خواری در بر نخواهد داشت و باعث اجحاف به حق تولیدکننده و مصرف کننده خواهد شد.

از سوی دیگر، قرار دادن سقف برای خرید تعاونی ها باعث کاهش عرضه در بازار فیزیکی خواهد شد و قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار فیزیکی را برای مصرف کننده نهایی افزایش خواهد داد و مصداق عرضه قطره چکانی در بازار آزاد خواهد بود. انتظار می رود با بازگشت نگاه منطقی به بدنه مدیریتی و کارشناسی وزارت صمت و  احترام به اصول اقتصاد بازار و بازنگری صحیح و عاجل در این تصمیمات مکرر بتوان نوسانات آتی و محتمل بازار را سریعا کنترل نمود.

به نظر می رسد تصمیم گیران تنظیم بازار فولاد کشور، درک و اطلاعات درستی از جزئیات و پیچیدگی های این بازار ندارند.

این همه دستورالعمل و نامه و دستور فوری و …  برای کدام تقاضای واقعی است؟

حاصل تقاضای نگران؛ بی اعتماد؛ مستاصل؛ خسته و بالاخره ناامید هفته گذشته ؛ که حدود یک ماهی بود که با خودداری از خرید در انتظار فرصت مناسب برای تامین نیاز و یا کسر موجودی خود بوده و این انتظار برای برخی از آن ها با خبرها و شایعات مخابره شده از بازار به همراه تشدید نگرانی حاصل از صعود مجدد بازار آزاد دلار با چاشنی خبر استیضاح وزیر صمت؛ بالاخره موجبات نوسان گیری شبکه تامین مقاطع طویل فولادی و افزایش میانگین حدود کیلویی 100 تومانی برای زنجیره‌ تامین بازار فولاد و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر مقاطع بود؛ شاید بتوان این موضوع را عیدی برای آن ها به حساب آورد؛ البته اگر بشود که جنس این نوع نوسان گیری را عیدی گذاشت…

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری