0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سه عامل محرک بازار فولاد

خارج از بحث قطع صادرات آهن آلات و عدم وجود بازار مصرف، نباید از سه عامل محرک قیمت فولاد در روزهای پیش رو غافل ماند.

رشد ملایم و هفتگی قیمت ارز توسط صرافی ملی

رشد ملایم و هفتگی قیمت قراضه و شمش القا (به خصوص با نزدیک شدن به پایان سال)

تورم بالای ۲۰ درصد در اقتصاد ایران

در روزهای پایانی هفته گذشته بازار میلگرد آجدار مجددا خیز برداشت که در خصوص علت یابی آن فعلا تنها چیزی که افزایشی دیده می شود، بازار دلار حاشیه است. البته گزارش های دریافتی از بورس کالا در خصوص تقاضای هفته گذشته محصول نهایی همچون دو الی سه هفته گذشته جالب نبود.  پیش تر عنوان شد که نرخ عرضه های بورس کالا جذاب است؛ به طور مثال تقاضای سبدهای کوچک ۴۴ تنی میلگرد آجدار درجه یک خراسان با فی ۳۲،۱۶۳ ریال (۳۵۰۰ تومان) حتی نتوانست کل عرضه را پوشش دهد چه برسد به رقابت …

به هر حال اکنون فقط باید نشست و نظاره‌ گر ادامه روند این بازار بود که آیا روند فعلی می تواند ادامه پیدا کند و تقاضا را به این بازار خوشبین کرده و برگرداند و یا این که وضعیت دیگری پیش خواهد آمد، به هر حال این نکته را نباید از یاد برد که نرخ واقعی و قابل اتکاء بازار با توجه به دستورالعمل جدید تنظیم بازار آهن آلات ، در واقع نرخ کشف شده بورس کالاست.

همان طور که قبلا هم عرض کردیم با انجام معامله شمش هفته گذشته قیمت ها به نوعی در کانال های فعلی تثبیت شد. هم چنین با اعمال افزایش های پایان هفته در مبادی، عملا کف مقاومتی میلگرد به کانال ۳۵۰۰ ارتقا پیدا کرد.

در صورت ادامه دار بودن سیاست افزایش پله ای قیمت ارز توسط بانک مرکزی، بدون در نظر گرفتن میزان مصرف و بحث صادرات، شیب منحنی افزایش قیمت آهن آلات تا پایان سال را همگام با شیب تورم (حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد در سال، تقریبا ماهی ۵۰  الی ۷۰ تومان افزایش میانگین در قیمت محصول)  در نظر بگیرید.

قیمت آهن آلات

البته در صورت ایجاد گشایش در امر صادرات، میزان این افزایش قطعا بیشتر خواهد بود و نوید بخش روزهای بهتری خواهد بود. آخرین شنیده‌ ها از حوزه قوطی و پروفیل نیز حاکی از افزایش ۵۰ تا ۱۵۰ تومانی محصول بر مبنای ورق کلاف گرم ضخامت ۲ میلی متر (ورق کلاف گرم B) در بازار دارد. به طور کلی محصولات قوطی و پروفیل در بازار داخلی را از منظر قیمت می توان تا حدودی به دو دسته کلی تقسیم بندی نمود :

۱) مبادی شناخته شده تر و نسبتا پر فروشی که تا چند روز گذشته حول و حوش نرخ ۵۰±۵۰۰۰ تومان اعلام می کردند که امروز به ۵۰±۵۱۰۰ تومان تغییر کانال دادند .

۲) مبادی ضعیف تر که تا روز گذشته حول و حوش کانال قیمت ۵۰±۴۹۰۰ تومان اعلام می کردند و امروز چنان که شنیده شد به کانال قیمتی ۵۰±۴۹۵۰ تومان تغییر جهت داده اند.

دامنه روند افزایشی قیمت مقاطع در مبادی با آهنگ ملایم

در صورت تطبیق و بالانس شیب تورم با قیمت ارز به مانند یک ماه گذشته، شاهد ایجاد رونق نسبی و گذر تدریجی از فاز رکود خواهیم بود.

همان گونه که در یک ماه گذشته (در مقایسه با آذر ماه کسل کننده) شاهد ایجاد رونق نسبی در اکثر بازار ها به خصوص بازار آهن آلات و بازار مسکن (در مورد صدور پروانه ) بوده ایم.

شاخص قیمت متوسط بیلت و اسلب صادراتی ایران این هفته 5.7%- و 7.5%- سقوط کرد و به کف 343$ و 320$ رسید که باورنکردنی است! این در حالی است که شاخص کشورهای رقیب CIS با رشد 5$+ به 405$ رسید

3 عامل افت قیمت

۱) با توجه به تحریم آمریکا، کشتیرانی جمهوری اسلامی امکان حمل فولاد صادراتی را ندارد و انحصار حمل دریایی توسط خطوط کشتیرانی خارجی شکل گرفته و عامل افزایش هزینه حمل دریایی و کاهش قیمت های FOB فولاد ایران شده است.

۲) رقابت غیرسازنده تولیدکنندگان آهن آلات کشور در صادرات به بازارهای هدف یکدیگر عامل دیگر افت قیمت ها بوده که لازم است به نحو مطلوب مدیریت شود.

۳) کمبود کشتی خارجی ناشی از تهدیدهای آمریکا … در گذشته کشتی های خارجی برای رسیدن به بنادر ایران، اقدام به خاموش کردن GPS می کردند که حالا با استقرار کشتی های آمریکا در خلیج فارس و اخطار به کشتی ها از طریق فناوری پهباد این مسیر محدودتر شده است، در یک نمونه، 80 هزار تن محصول بار یک مشتری در انبارهای بندرعباس چندین هفته است که در انتظار کشتی خارجی می باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری