3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

دو جریان موازی و یک جریان مخالف در بازار فولاد طی چهار هفته اخیر

  • اول؛ افزایش خزنده قیمت مواد اولیه؛ قراضه و آهن اسفنجی
  • دوم؛ افزایش معنی دار میانگین قیمت تیرآهن سبک (۱۴و ۱۶و ۱۸) از حدود ۴۲۵۰ تومان در مرداد به حدود ۴۵۵۰ تومان در ابتدای مهر ماه و میانگین قیمت سبد تیرآهن سنگین از ۴۵۰۰ تومان به حدود ۴۹۰۰ تومان در مهر ماه به دلایل مختلف که قبلا مفصل به آن پرداخته ایم.

جریان مخالف؛ شامل مجموعه عواملی اعم از ؛ رکود بخش مسکن، خروج از پیک مصرف و ورود به فصل سرما، تقاضای ضعیف روی محصول میلگرد، عدم خوش بینی به بازار فولاد در نیمه دوم سال و….. می باشد.

برآیند این دو جریان چیست؟

در این مورد با دو رویکرد متفاوت در میان فعالان این بخش مواجه هستیم.

اول؛ فشار کنترلی در ماه های پیش رو کاهش خواهد یافت، موانع صادراتی به مرور حذف خواهد شد و بازار تیرآهن به عنوان موتور محرک بازار مقاطع عمل خواهد کرد.

دوم؛ فشار نظارتی ادامه خواهد یافت، بازار تیرآهن با افزایش تولید تیرآهن در ماه های بعدی تعدیل خواهد شد و سطوح قیمتی فعلی حفظ خواهد شد.

نتیجه:

همه تحلیل ها به تصمیم بازار ساز در روزهای پیش رو بر می گردد. فهم این که بازار تیرآهن به علت کمبود مواد اولیه در ذوب آهن و موانع تولید به این وضع در آمده یا بازار ساز موافق افزایش قیمت محصولات ذوبی است به تشخیص روند بازار کمک می کند.

تحلیل بازار آهن

بازار پنج شنبه نیمه تعطیل و همچنان کم رمق علیرغم فشار خصوصی ها

اتفاقی که هفته گذشته در بازار افتاد؛ فشار از سمت تولیدکنندگان شمش القایی به برخی از تولیدکنندگان حوزه نورد بخش خصوصی بود، که متعاقب آن تعداد معدودی از مبادی نورد بخش خصوصی، نرخ پیشنهادی میلگرد تولیدی خود را با افزایش ۱۰ الی ۲۰ تومانی مواجه ساختند؛ پیرو این مسئله تنها برای ساعاتی از روز  چهارشنبه بازار مورد اقبال تقاضا واقع گردید ولی برای عصر و آخر وقت مجددا این تکاپو فروکش پیدا کرد.

موضوعی که فعلا مطرح است؛ سکان تامین تقاضای داخلی در حال حاضر در دستان پیشنهاد نرخ های مینیمم بازار قرار دارد که عمده این کالاها هم از سمت بورس کالا و از طریق بنکداران به بازار تزریق می‌گردد؛ سطح مکفی عرضه های بورسی تولیدکنندگان بزرگ میلگرد آجدار، اجازه تلاطمات غیر متعارف و سکان‌ داری زنجیره بخش خصوصی در تامین بازار داخلی را نمی دهد و هرگونه التهاب آفرینی را به سرعت خاموش می کند، به طوری که روز پنج شنبه علیرغم شنیده های نصف و نیمه تعطیل از مبادی خصوصی؛ میلگرد آجدار موجود دولتی ها، همچنان در نرخ مینیمم بازار در دسترس و با تخفیفات ویژه به راحتی قابل تهیه بود، هر چند که تعدادی از بنکداران تلاش کردند تا افزایش ۱۰ الی ۲۰ تومانی را در پیشنهادهای خود لحاظ کنند، اما به واسطه حجم انبوه پیشنهادات این گروه فعالان به بازار، شاهد بودیم که نرخ کف میلگرد آجدار و عمده تامین تقاضای ضعیف بازار، همچنان در دستان بنکداران پیشرو با نرخ عمدتا ثابت و در دسترس بود.

با توجه به این که مدتی است که متاثر از مکانیزم تنظیم بازار فولاد کشور، تولیدکنندگان فولاد کشور، از جمله مبادی خصوصی از تلاطمات بازار دور هستند و مارجین فعلی آن ها در رقابت با مبادی تامین بخش دولتی، به حداقل ممکن تقلیل پیدا کرده است؛ برخی از فعالان این گروه از تولیدکنندگان اذعان می کنند که ادامه وضعیت موجود برای ادامه فعالیت آن ها دشوار گردیده است.

به طور کلی شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۴۰ الی ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، صرف نظر از برخی نوسانات جزئی همچنان در کلیات ثابت ارزیابی گردید.

3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0