0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آن چه در بازار فولاد روز جاری گذشت

طی هفته جاری در ادامه معضلات هفته گذشته هم چنان سه فاکتور عمده در بازار فولاد مشاهده می گردد که بر قیمت پروفیل ، قیمت قوطی و سایر محصولات و مقاطع فولادی تاثیرگذار بوده است.

یکی از فاکتورهایی که در بازار فولاد مشاهده می شود کاهش میزان تقاضا برای خرید به دلیل کاهش فعالیت در ماه رمضان می باشد. یکی دیگر از فاکتورهای مهم دیگر که در بازار به چشم می خورد و راجع به آن به طور مفصل نقد و تحلیل هایی منتشر شده است مشکلات حمل و نقل می باشد.

فاکتور سوم تاثیرگذار بر بازار نیز امید از چشم انداز قیمت ها در روزهای اخیر می باشد. تمامی این فاکتورها سبب کاهش شدید میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی طی روزهای اخیر گردیده است.

روند موجود در بازار فولاد سبب نگرانی شدید فعالان بازار و خریداران در این حوزه شده است به خصوص این که در حال حاضر که مشکلات حمل و نقل پس از بارش های فصلی کاهش یافته بود مجددا بر اثر اعتصابات رانندگان این مشکل در بازار فولاد مطرح گردید.

در روزهای اخیر میزان معاملات و حمل و نقل به شدت کاهش یافته است و این موضوع تنها در بازار فولاد وجود نداشته بلکه در سایر صنایع نیز به وضوح مشاهده می گردد.

تنش ها و تغییرات قیمت محصولات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

تداوم این روند و افزایش هزینه های حمل و نقل در نهایت سبب ایجاد شرایط سخت برای شرکت های باربری و کامیون داران گشته که در انتهای امر موجب اعتصاب این گروه گردیده و افزایش 20 درصدی هزینه های حمل و نقل را به دنبال داشته است.

با این حال شرایط ایجاد شده برای تمامی فعالان بازار یکسان نبوده و برخی از این صنف از شرایط استفاده کرده و قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات را افزایش داده و برخی دیگر شرایط را به گونه ای بهتر کنترل کرده اند.

به نظر می رسد بازار فولاد تا پایان هفته آینده و با توجه به تعطیلی های هفته آتی درگیر این مشکلات باشد و معاملات اندکی در بازار صورت گرفته و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل و تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع همچون هفته جاری هم چنان دچار سردرگمی و ضعف باشند.

قیمت پروفیل قوطی

با این حال چند پتانسیل برای تغییر قیمت این محصولات از جمله کاهش و افزایش تا هفته آتی مشاهده می گردد و باید دید چه روندی در انتظار بازار می باشد. اگرچه فعالان بازار در حال حاضر منتظر تغییرات شدید در قیمت محصولات فولادی می باشند ولی بازار به طور کلی در آرامش بوده و معاملات بسیار کمی در بازار مشاهده می گردد.

پیش بینی کلی بازار از تغییرات قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن و میلگرد در روزهای پایانی ماه رمضان و روزهای منتهی به عید فطر حکایت دارد.

به طور کلی می توان گفت که بازار آهن ایران روزهای خاکستری خود را سپری می کند و نه خریداری در این بازار مشاهده می شود و مه فروشندگان در این شرایط بحرانی راضی به فروش می باشند.

سه فاکتور موثر در تعیین قیمت پروفیل و سایر محصولات هفته جاری

در واقع می توان گفت که عرضه و تقاضا در بازار این محصولات تعادل کافی را ندارد. باید دید بازار فولاد توان عبور از شرایط بحرانی پیش آمده در روزهای جاری را خواهد داشت؟

مشکلات ایجاد شده برای حمل و نقل کالا در کنار کاهش میزان تقاضا در ماه مبارک رمضان و هم چنین کاهش قیمت پروفیل و سایر محصولات در بازار جهانی همگی دست به دست یک دیگر داده تا بازار را در رکود بی سابقه ای فرو ببرد. در روز گذشته متاسفانه بازار مقاطع طویل فولادی مجددا نابسامان؛ ملتهب و افسار گسیخته دیده شد.

خلاء وجود یک ناظم و رها شدگی این بازار بدون متولی؛ به وضوح در اوضاع و احوال این روزهای بازار دیده می‌شود… این روند در بازار آتی نیز مشاهده شده است.

از روز شنبه تمایل زیادی در بازار آتی برای افت قیمت ها مشاهده گردید ولی باز هم این بازار یک دست نشده و تضادهای زیادی در آن به وضوح مشخص می باشد.

قیمت ها در بازار آتی بیشتر به صورت رفت و برگشتی بوده ولی بازار بیشتر خود را برای روند افزایشی قیمت محصولات آماده کرده بود. تداوم این روند می توانست سبب شکسته شدن رکود در بازار آتی گردد ولی این روند در بازار مشاهده نگردید. امید است با عبور از دو هفته بحرانی اخیر در بازار فولاد شاهد بهبود قیمت ها و ایجاد آرامش و خروج از رکود باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0