0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عرضه کوچک تیرآهن  ۳۰ در روز شنبه

همان طور که در دو روز گذشته متذکر شدیم با توجه به شرایط موجود اقتصادی کف قیمت میلگرد در کانال ۴۲۰۰ تومان می باشد. قیمت های کمتر و بیشتر مجبور به اصلاح هستند. روز شنبه با عرضه تیرآهن ۳۰ ذوبی قیمت پایه تیرآهن ذوبی به صورت چراغ خاموش در محدوده تقریبی ۳۷۰۰ تومان و با افزایش حدود ۳۰۰ تومانی نسبت به عرضه های قبلی تثبیت شد. برخلاف تصور؛ خبرها حکایت از افزایش قیمت پایه (بر اساس میانگین چهار فروش قبل) در عرضه های بعدی دارد. از طرفی زمزمه هایی مبنی بر عرضه سبدهای بزرگ تر و در حدود ۵ هزار تنی ذوبی (در کنار سبدهای ۲۲۰ تنی) در عرضه های آتی در حال انتشار است. در صورت صحت این اخبار، رقابت در سبدهای کوچکتر بیشتر خواهد شد.

از طرفی فراموش نکنید که هر سال آذر ماه مصادف با اوج کسادی و بی رمقی بازار فولاد هستیم و این مطلب قدری تحلیل ها را پیچیده می کند. در مجموع می توان گفت که زیر فروشی های چند روز اخیر دیگر منطقی ندارد.

آخرین شنیده های بازار تیرآهن ذوب آهن اصفهان از برخی انبارهای تهران حاکی از کاهش شاخه ای ۱۰ الی ۳۰ هزار تومانی در خصوص سایزهای سنگین ۲۰ به بالا دارد. در این میان کاهش قابل توجه بیش از ۱ میلیون تومانی سایز ۳۰ بیش از بقیه جلب توجه می کند. سایز ۱۶ هم ظاهرا با افزایش عرضه؛ روز شنبه با کاهش شاخه ای ۲۰ الی ۳۰ هزار تومانی همراه بوده است. در مقابل سایز ۱۸ ظاهرا با محدودیت عرضه اندکی با افزایش شنیده شد. سایز 12 و 14 هم تقریبا بدون تغییر شنیده شدند.

همان طور که پیش بینی می شد در روز یکشنبه میلگردهای زیر ۴۲۰۰ تومان در مبادی هفته جاری با استقبال مواجه شدند. از جمله فولاد بافق و قائم و زاگرس. در حوزه تیرآهن ذوبی با توجه به آزاد شدن ردیف های تیرآهن ۱۶ با استقبال مواجه بود. هم چنین با توجه به قیمت مناسب تیرآهن ۱۸ در محدود ۳۸۵۰ تومان این محصول هم با استقبال خوبی مواجه بود. به نسبت و بر حسب اخبار جمع آوری شده حجم معاملات نسبت به دو روز گدشته بیشتر بوده است.

قیمت تیرآهن

در خصوص عرضه های روز سه شنبه نیز میانگین قیمت پایه میلگرد اروند ، خرمدشت و آذر امین تقریبا ۳۷۰۰ و غیر از فولاد خرمدشت تحویل بقیه فوری بود. توجه کنید که حداقل قیمت پایه نسبت به هفته های قبل در کلیه عرضه های هفته جاری به ۳۷۰۰ افزایش یافته است.

چهارشنبه هم مثل روزهای قبل با ضعف تقاضا در رسته میلگرد مواجه بودیم. اما مثل روزهای گذشته بازار تیر آهن ( به خصوص تیرآهن 14 و 16) از رونق بهتری برخوردار بود که این رونق به خاطر افزایش صادرات این محصولات با کارت های موقت است. عرض کردیم که به طور سنتی هر سال آذر ماه ضعیف ترین دوره از نظر تقاضا در بازار فولاد است. امسال کاهش حجم صادرات هم مزید بر علت است.

به علاوه مشکلات اقتصادی مضاعف (اعم از افزایش نرخ ارز و تورم و….) ، باعث تشدید رکود و ضعف جدی تقاضا شده است. انتظار جهش های کلی در بازار میلگرد در آذر ماه با توجه به شرایط پیش رو بعید به نظر می رسد.

بررسی روند تغییرات قیمت دلار

برآیند نظرات فعالان اقتصادی و مردم کوچه و بازار، حاکی از آن است که ثبات قیمت دلار در کانال ۱۲هزار تومان طولانی نیست. اخبار هفته جاری؛ از جمله بازگشت دلار و سکه به کانال های بالاتر و اخبار مربوط به نرخ های جدید خودرو و… ثابت می کند. فعالان اقتصادی و حتی مردم عادی کوچه بازار اقتصاد دانان و یا حتی اقتصاد خوانان بزرگی هستند. تا وقتی حجم زیاد نقدینگی به مسیر صحیح باز نگردد شاهد نوسانات این چنینی در اکثر بازارها خواهیم بود.

در شرایط فعلی برای صادرات فولاد با دو موضوع تحریم و خود تحریمی روبرو هستیم به طوری که هم اکنون آثار خود تحریمی بیشتر اثر گذاشته است و قوانین و ‌موانع داخلی شرایط را برای صادرات دشوار کرده است.

در شرایطی که دولت به ارز حاصل از صادرات نیاز مبرم دارد و از سویی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات می بایست صادرات به صورت فعال تر انجام گیرد.

بنابراین می توان پیش بینی کرد که دولت با فراهم نمودن شرایط برای صادرات می تواند به نوعی با یک تیر دو نشان بزند به طوری که بدین ترتیب هم از تعطیلی کارخانجات جلوگیری خواهد کرد و هم موجب ارزآوری بیشتر این صنعت خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • علیرضا

  تحلیلگران محترم بازار آهن
  در سه ماهه ی اخیر تحلیل های شما عزیزان را دنبال کرده ام و به نتایج زیر رسیدم:
  – تحلیل ها محافظه کارانه و در سمت و سوی تولید کنندگان است.
  – معیار قیمت عزیزان دلار امریکایی کف بازار و یا چرب تر از متوسط مورد استفاده در سطح کشور است.
  – در اوایل گرانی انفجاری قیمت ها که مسبب آن به احتمال زیاد جو روانی بازار و در پشت پرده فعالان اقتصادی بودند کمتر به رکود حاصل از آن توجه شد.
  – بر ساز و کار صادرات فولاد بیش از حد تکیه شد در حالیکه صادرات به کشورهای افغانستان و عراق بیشتر ارزان فروشی به اسم صادرات و بهتر است اسم آن را غارت ایران بگذاریم بسیار برازنده تر است.
  – در چند روز اخیر نشو و نمایی از واقعیت صادرات به دو کشور همسایه در یکی از اخبارتان رویت شد که بر اساس آن به خوبی میشد به گران فروشی فولادسازان ما به داخلی ها مشهود بود که کورسوی امیدی برای مخاطبانتان می تواند باشد.
  – به قیمت شمش فولادی 2700 تومانی و کارمزد 10 درصدی تبدیل آن به میلگرد بیشتر توجه شود که کارشناسان صنعت فولاد به آن اشاره می کنند بیشتر توجه نمایید.
  موفق باشید.

1

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری