2.1/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

اصلاح تدریجی ضرائب فولادی

خبر اول هفته، اصلاح تدریجی ضرائب فولادی است که کم کم در شرف وقوع است و قدری از فشار قیمت گذاری بر بازار فولاد را خواهد کاست، خبر اصلاح ضرائب سنگ آهن و کنسانتره و در قدم بعدی شمش فولادی ، میلگرد، تیرآهن با درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان قدمی است در جهت واقعی شدن تدریجی نرخ مقاطع فولادی در داخل و کاهش فاصله با قیمت های جهانی و هم چنین کاهش فشار بر زنجیره تولید و توزیع فولاد داخلی (پیشنهاد ۱/۱۱ درصد میانگین شمش خوزستان برای قیمت میلگرد و با رعایت فاصله مثبت ۱۰۰ تومانی از پایه قیمت میلگرد برای پایه قیمت تیرآهن)

خبر دوم؛ احتمال اصلاح ضرائب مالیاتی صنف آهن از 2.5 به 1.5 برای عمده فروشان و از 3.5 به ۳ برای خرده فروشان طبق پیشنهاد اتحادیه به سازمان امور مالیاتی است هرچند این خبر اما و اگر بسیار دارد اما در صورت موافقت سازمان امور مالیاتی و عملی شدن طرح، بار سنگینی از دوش فعالان این حوزه خواهد برداشت.

تحلیل بازار آهن

گزارش مختصری از بازارها

در روزهای اخیر در بازار ارز؛ مسیر کاهشی هم چنان ادامه دارد، همچنین مدیر کل وعده کاهش بیشتر را داده است. سکه و طلا؛ به رغم شیب ملایم افزایشی در بازارهای جهانی، در بازار داخل هم که تابعی از بازار ارز است هم چنان روند کاهشی دارد. طبق گزارشات میدانی به لحاظ افت قدرت خرید خانوار مصرف طلای تزئینی در سال ۹۸ به حداقل رسیده است. بازار خودرو نیز؛ با کاهش سفته بازی و کاهش نرخ ارز رو به افول است، خرید خودروهای صفر داخلی کاهش یافته و معاملات خودروهای خارجی بیشتر به صورت معاوضه ای است.

در بازار مسکن؛ طبق گزارشات میدانی آپارتمان های صفر در اکثر شهرها با کاهش قیمت و کاهش معاملات مواجه است، به غیر از برخی از مناطق تهران و برخی از شهرهای خوش آب و هوای شمال که بیشتر مصرف تفریحی دارد.

در بازار بورس نیز توقف و کاهش در بقیه بازارها مصادف است با هدایت نقدینگی به این بخش، به گفته کارشناسان، امسال بخت با سهامداران بورس یار است.

در بازار فولاد نیز؛ اصلاح بخشی از ضرایب فولادی؛ مثل نرخ پایه محصولات فولادی در بورس فلزات و ضرایب جدید کنسانتره و گندله نوید بخش روزهای بهتری برای این بازار است.

قابل توجه این که این بازار در یک سال اخیر دارای بیشترین ثبات نسبی در بین بازارهای مشابه (نوسان  میانگین یک ساله در حدود عدد ۴۳۰۰ تومان) بوده است. هرچند سیاست های غلط یک سال گذشته موجب دل آزردگی فعالان این بخش شده است اما امیدواریم با رفع تدریجی موانع صادراتی شاهد بازگشت روزهای خوب به این بازار باشیم.

یک نکته؛ طبق اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی درآمد هدف مالیاتی در سال ۹۸ حدود ۱۴۱ هزار میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به سال ۹۷ رشد ۳۰ درصدی خواهد داشت. هدف نهایی گسترش چتر مالیاتی و کشف فرار اقتصادی است. هرچند بخشی از این افزایش به لحاظ کاهش ارزش پول ملی قابل هضم است اما با توجه به شرایط رکود ایجاد شده در بازارها، این خبر زنگ هشداری برای تمام فعالان اقتصادی در جهت نظام مند و قانون مند کردن فعالیت های اقتصادی و خودداری از فعالیت های مشکوک اقتصادی است.

نتیجه؛ به نظر می رسد با بازگشت آرامش نسبی به بازارها و با توجه به رکود دسته جمعی اکثر بازارهای کالایی، موج نقدینگی در حال بازگشت به دو کانال اصلی است.

اول؛ سپرده های بانکی، که در شرایط رکود بهترین مکان برای پول های سرگردان است.

دوم؛ بورس سرمایه؛ که به روایتی سود پرداختی به سهامداران در این بخش حاصل تورم موجود در اقتصاد است نه شرکت های بورسی

2.1/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0