5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار از کمبود شدید تقاضا رنج می برد

بازار آهن آلات در هفته جاری هیچ غافلگیری برای دنبال کنندگان به همراه نداشت. در نبود عرضه های بورس کالا و خبرهای مرتبط با بازار آهن آلات ، بازار تصمیم به ادامه روند نزولی هفته های اخیر گرفت، تا جایی که قیمت ها با ملایمت به سمت قیمت های قبل از صعود مرداد ماه سیر می کنند. اگر با دقت و به قصد بازار خوانی به فعالیت های بازار نگاه کنیم، درمی یابیم که قیمت ها به میانگین قیمت های مرداد ماه نزدیک شده است. دو عاملی که باید به آن ها توجه کرد : یکی کمبود شدید تقاضا که عوامل میدانی هم در آن دخیل هستند. با رسیدن زمستان به طور معمول تقاضا برای آهن آلات ساختمانی کاهش می یابد که امسال این کاهش، مزید بر رکود حاکم بر بازار شده و سکوت سنگینی را روی بازار افکنده است.

عامل دوم که باید در میان مدت به انتظار آن نشست تاثیر تحریم ها، به خصوص سه تحریم صادرات آهن آلات ، بانکی و حمل و نقل هستند. چین در مدت اخیر نیز به خوبی جای پای خود را در بازارهای هدف ایران در شرق آسیا محکم کرده است و برنامه ریزی برای تصاحب این بازارها در غرب آسیا را هم آغاز کرده. این عدم وجود بازار در خارج کشور و حتی در صورت فروش، عدم توانایی انتقال کالا (به دلیل تحریم های کشتیرانی و حمل و نقل) و پول (به دلیل تحریم های بانکی) در صورت رخ ندادن اتفاق غیر منتظره، باعث هجوم توان صادرات آهن آلات به داخل کشور و ریزش حتی بیشتر قیمت آهن آلات خواهد شد.

در بخش قراضه، طبق روند کاهشی ماه گذشته که طی ماه های اخیر بی سابقه بوده، شنبه نیز کاهش قیمت ها ادامه داشته و در بازارهای مختلف بین 35 تا 40 تومان کاهش را شاهد بودیم.

قیمت آهن آلات

از بازار محصولات طویل چه خبر؟

در بازار میلگرد اکثر کارخانه ها با شیب روزهای اخیر، در برخی کارخانه ها از 20 تومان در کارخانه هایی مثل سیرجان و فایکو تا 120 تومان در مبادی از آرین فولاد و آذر فولاد ، کاهش قیمت را شاهد بودیم. با توجه به فاصله ی قیمتی بین نوردکار و آخرین عرضه ی شمش در بورس کالا، یا باید انتظار کاهش قیمت شمش در عرضه ی بعدی را داشته باشیم یا منتظر باشیم تا در میان اخبار خبر ورشکستگی برخی کارخانه های نورد را بشنویم.

در بازار ورق فولادی ، قیمت های اعلامی ورق سیاه و ورق گالوانیزه با شیب ملایم تری نسبت به بازار میلگرد و نبشی و ناودانی به سمت کاهش حرکت کرده و طبق الگوی این بازار، بازار قوطی و پروفیل نیز شیب کاهشی ملایم خود را حفظ کرده و میانگین قیمت امروز مبادی قوطی و پروفیل بین 5500 تا 5550 تومان بوده اند.

در بازار تیر آهن کرمانشاه بر اساس کاهش حدود 200 تومانی خود در بازار دیروز، امروز محصولات خود را با قیمت ثابت اعلام کرده. اما ذوب آهن قیمت خود را از 50 تا 100 تومان کاهش داده است. در قسمت نبشی و ناودانی نیز برای بار چندم در روزهای اخیر، کاهش شدید قیمت را از برخی مبادی شاهد بودیم: شکفته تا هر کیلو 220 تومان، آرین فولاد تا 110 تومان و مگا استیل و اشتهارد تا 70 تومان قیمت خود را کاهش دادند که باعث نزدیک شدن قیمت تمام شده آن ها به قیمت تمام شده میلگرد شد. اتفاقی که برای اولین بار طی هفته های اخیر شاهد آن بودیم.

کلیه بازارها کاهشی است

روند کاهشی در کلیه بازارها همچنان ادامه دارد. بازار سکه و دلار متاثر از سیاست های بانک مرکزی کم رمق و کاهشی است. در حال حاضر عامل اصلی کاهش نرخ ارز؛ کاهش مبادلات مالی با کشورهای همسایه است. به عبارت بهتر در شرایط حاضر حجم‌ واردات و صادرات، و به تبع آن مصارف واقعی دلار به شدت کاهش یافته است. از سوی دیگر به علت سرازیر شدن بازار ارز، دلارهای خانگی ( به خصوص افرادی که خریدهای بالای ۱۵ هزار تومان را به امید بازگشت قیمت ها نگه داشته بودند) در حال ورود به بازار است و این خود مزید بر علت است. با رصد کلیه بازارها (از جمله خودرو و مسکن) در ابتدای آبان ماه با چند مقاله تحلیلی در مورد احتمال ریزش بازارها در آبان و آذر و پس از آن بارها هشدار داده بودیم.

به رغم  محاسبات انجام شده و الگوهای تطبیقی، ضعف تقاضا، کاهش نرخ ارز و به تبع آن قطع صادرات باعث اشباع شدن بازار از محصولات فولادی شد و همه را غافلگیر کرد و باعث کشف مرزهای جدید قیمت در بازار مقاطع شد تا حدی که روز گذشته برخی مبادی به کانال ۳۵۰۰ هم سقوط کردند. در مورد تیرهای سنگین ذوبی فاجعه تا حدی سنگین است که تیرآهن های سنگین ذوبی که همیشه قیمت بالاتر از میانگین قیمت میلگردها داشتند امروز به حدود قیمت میلگرد ها نزدیک شده است.

ظاهرا روز گذشته بعد از ظهر و در شرایط بحرانی بازار فولاد، قرار بود جلسه ستاد تنظیم بازار فولاد برگزار شود. همه امیدها به این جلسه و تصمیم ‌مسئولان در گشودن مقاصد جدید صادراتی و حل مسائل ارزی مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات است. امیدواریم که ماحصل این نشست اخبار امیدوار کننده ای باشد که صنف اهن و فولاد را از وضعیت فعلی خارج کند.

5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری