0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر بازار فولاد هفته ابتدایی تیر ماه

طی هفته گذشته برخلاف باور فعالان بازار فولاد شاهد ثبات در این حوزه نبودیم و قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد دستخوش تغییراتی گردید. در هفته گذشته وقتی التهاب بازار آهن ثانیه ای و لحظه ای شده بود معامله شمش فولاد خوزستان با قیمت پایه 2340 تومان عرضه و با سقف رقابت 10% به قیمت تمام شده ( به اضافه مالیات به ارزش افزوده ) 2806 تومان رسید در حالی که در آن شرایط قیمت شمش فولادی در بازار آزاد بین 2870 تا 2980 تومان بود.

به گزارش پیک فلز این موضوع به همراه خبرهای پراکنده از درون بورس کالا مبنی بر عرضه مستمر تولیدکنندگان بزرگ شمش در طول یک تا دو هفته پیش رو و نیز اعلام عرضه فولاد کاوه جنوب با قیمت پایه 2340 تومان این نوید را به بازار داخل می داد که قیمت هم در حوزه شمش و هم در بخش مقاطع طویل ( قیمت میلگرد ، قیمت تیرآهن ، قیمت نبشی و … ) کمی تعدیل و التهاب فعلا از بازار رخت بر بندد اما …

در اواخر همان روز دو اتفاق  مهم رخ داد. اول این که یک شرکت بازرگانی ( بنا به قولی چند تریدر ) با مراجعه به چند عرضه کننده بزرگ و موثر شمش فولادی درخواست خرید موجودی شمش  آماده بارگیری را با قیمت بسیار بالاتر داد … که این پیشنهاد چنان وسوسه انگیز به نظر می رسید که شاید عرضه کنندگان بزرگ را واداشت در تصمیم عرضه مستمر خود تجدید نظر کنند.

(تریدرهای پیشنهاد دهنده بر اساس شنیده ها قیمت خرید خود را حتی تا 3200 تومان نیز اعلام کرده بودند ) … اتفاق دیگر ملغی شدن عرضه فولاد کاوه جنوب و موکول شدن به زمان دیگر بود ( که علت آن چندان منطقی به نظر نرسید ).

قیمت تیرآهن

تنظیم عملکرد فعالان بازار در صورت افزایش نرخ شمش

این دو اتفاق همانند یک بمب در سطح بالای فعالان فولادی به صدا در آمد و در این میان برخی از نوردکاران و حتی بنکداران در ادامه تلاش کردند عملکرد اقتصادی خود را به گونه ای تنظیم کنند که در صورت افزایش قیمت شمش به بالای 3150 تومان بتوانند هزینه های خود را پوشش دهند و این گونه بود که نه تنها از بار هیجانی بازار کم نکرد بلکه بازار مسیر التهاب را تا بدانجا پیش برد که حتی گروهی از همکاران عطای کار کردن را به لقایش بخشیده و معترض شدند و این امر در ادامه بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع فولادی نیز تاثیرگذار بود.

نکته جالب این قضیه این است که بر اساس شواهد تقریبا متقن از سوی منابع مطلع ، تریدر یا تریدرهای مذکور بعد از مدت مجاز در پیش فاکتور ارسالی عملا ناتوانی خود را در خرید شمش اعلام و انصراف داده اند یعنی تمامی این درخواست  ها بقول قدیمی ها کشک و بقول امروزی ها فضایی بوده و اصلا از اول هم گویی قرار نبوده این اتفاق روی دهد.

یکی از دوستان در این خصوص مطلب جالبی بیان کرد ایشان گفت :

” عده ای منفعت طلب هرکاری دلشان می خواهند می کنند مثلا فردی رفته از بانکی تسهیلات گرفته و با آن تسهیلات رفته سهام یک بانک دیگر را خریداری کرده است به نظر می رسد این تریدر نامحترم نیز چنین عملی کرده است وقتی شما در بورس کالا به عده ای از ما بهتران شمش اعتباری می فروشید و خریدار با تمدید مدت اعتبار عملا به یک نقدینگی بزرگ با بهره بسیار کم دست می یابد این فرد می تواند هر اقدامی بکند می تواند ارز بخرد ، سکه بخرد ، بازار شمش و میلگرد را متلاطم کند و بر قیمت میلگرد قیمت تیرآهن و سایر محصولات تاثیر بگذارد … “

براستی این اشخاص یا شرکت ها  چه کسانی بودند و چه اهدافی از این حرکت خود دنبال می کردند؟ چرا از تثبیت و به تعادل رسیدن بازار در اواخر هفته گذشته ناراضی بودند؟ چرا بازار شمش را ملتهب کردند؟ آیا قصدشان فقط فروش کالای در اختیار با قیمت گزاف بوده؟

آیا می خواستند از آب گل آلود برای خود متاعی دست و پا کنند یا اغراض سیاسی پشت این قضیه بوده که وقتی دیدند مساله گرانی امنیتی شده ترسیده و خروج کرده اند؟ اصلا بازار آهن و فولاد کشور متولی ، ناظر و مدیر مدبری دارد ؟؟ امید است در هفته جاری شاهد بهبود در بازار آشفته فولاد باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0