0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شروع هفته ای کم رمق همراه با ثبات

در کل بازار فولاد روز شنبه یا اولین روز هفته از آخرین روز شهریور ماه؛ بازاری آرام توام با پرچمی نیمه برافراشته متاثر از سه روز تعطیلی عزاداری ابا عبدالله الحسین دیده شد؛ علی رغم ثبات کلی حاکم بر بازار، برخی از مبادی برای تعیین قیمت میلگرد آجدار بیشتر در جایگاه نرخ های کمینه بازار؛ افزایش ۱۰ تا ۵۰ تومانی را در نرخ فروش محصولات خود لحاظ کردند که بیشتر مربوط به آخر وقت قبل از تعطیلات بود؛ قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و تیرآهن این شرکت اما به واسطه عرضه های پرحجم رسمی هفته گذشته در بورس کالا؛ روندی توام با ثبات و یا کاهش قیمت در برخی از مبادی غیر رسمی توزیع این کالاها دیده شد.

در خصوص قیمت میلگرد نیشابور و میانه هم آخر وقت قبل از شروع تعطیلات؛ تغییر قیمت پر شتابی را از برخی مبادی شنیدیم که عملا موفق نبود به طوری که روز گذشته متاثر از جو آرام و بی التهاب بازار مجبور به عقب نشینی قابل توجه و بسنده نمودن به افزایش ۳۰ الی ۵۰ تومانی شدند.

به نظر می رسد که هدف تامین کنندگان زنجیره فولاد کشور از برخی القائات ضعیف جریانات افزایشی؛ بیشتر جلوگیری از ادامه روند کاهشی هفته گذشته بوده است، چرا که عرضه های سنگین بورس کالا در هفته گذشته و از طرفی ادامه روند نظارت بر هویت متقاضیان و خریداران بورس کالا از سوی وزارت صمت، فعلا تا حد زیادی مانع ورود تقاضای کاذب و جریانات التهاب ساز بازار گردیده است.

به طور کلی آنچه در بازار فولاد روز گذشته مشاهده گردید تقاضای ضعیف در سطح بازار به سبب  سه روز تعطیلی بود.

ثبات قیمت در اکثر مبادی میلگرد و افزایش جزئی در بعضی مبادی

ظاهرا محموله جدید فروخته شده ذوبی هنوز به نوبت ترخیص و تحویل نرسیده است. از هفته آینده شاهد نوبت دهی این محصولات خواهیم بود. احتمالا با آزاد شدن محموله های جدید شاهد کاهش قیمت محصولات ذوبی در بازار خواهیم بود. در روز گذشته برخی مبادی مثل شمس سپهر و راد همدان تلاش می کردند تا جهت بازار را با افزایش ۳۰ الی ۴۰ تومانی تغییر دهند، اما مبادی دیگری هم مثل قیمت میلگرد ظفر بناب و بافق توام با ثبات و یا حتی کاهش اعلام قیمت نموده اند.

به طور کلی به نظر می رسد که نرخ های کف بازار یا حداقلی حوزه میلگرد؛ روز گذشته و پس از تعطیلات، کمی با افزایش قیمت مواجه شده باشند اما نرخ های میانی و بالاتر از شاخص میانگین این حوزه، ثابت اعلام گردید.

به طور کلی علی رغم سپری شدن تعطیلات سه روزه؛ بازار هنوز به روال عادی فعالیت خود بازنگشته است هر چند که مدتی است از تقاضای پر تب و تاب و جذابی که ۴ الی ۵ ماهه ابتدایی سال وجود داشت، خبری نیست.

قیمت تیرآهن نیز در برخی از انبارها و در بازار غیر رسمی، شنیده ها حاکی از کاهش شاخه ای ۵ الی ۱۰ هزار تومانی در اکثر سایزهای تیرآهن ذوب آهن اصفهان داشت.

قیمت میلگرد

دو هفته سرنوشت ساز

به موارد ذیل با دقت توجه کنید.

نهم مهر آخرین مهلت ایران برای پاسخ به FATF است.

رییس جمهور روحانی اول مهر برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک می رود. طبق برنامه فاصله زمانی سخنرانی روحانی و ترامپ کوتاه است.

دیوان بین ‌المللی دادگستري لاهه روز سوم اکتبر، ۱۱ مهر تصمیم خود درباره شکایت ایران از آمریکا و درخواست ایران  برای اقدام فوری در جهت توقف تحریم ‌های آمریکا را اعلام‌ می‌کند.

توییت ترامپ: هفته آتی ریاست نشست شورای امنیت درباره ایران را برعهده خواهم داشت‌. (اوائل اکتبر)

پیغام و پسغام های مقامات آمریکایی در رابطه با احتمال گفتگوی روحانی و ترامپ در حاشیه مجمع‌ سازمان ملل

به عقیده نگارنده و با کنار هم گذاشتن موارد فوق، دو هفته انتهای اکتبر و اول دسامبر ۲۰۱۸ می تواند دو هفته سرنوشت ساز برای سیاست خارجی ایران باشد. یک چراغ سبز کوچک شرایط را به نفع ایران تغییر خواهد داد و البته عکس قضیه هم محتمل است.

چنانچه در این دو هفته و با استفاده از فرصت های ایجاد شده در حاشیه مجمع ، گشایشی در وضع تحریم ها ایجاد نشود تحریم نفتی آبان ماه شرایط را برای ایران به مراتب سخت تر خواهد کرد.

نکته قابل توجه در عرضه های جدید:

چنانچه توجه کرده باشید در عرضه های پس از آزاد سازی قیمت ها، میانگین قیمت تمام شده محصول اعم از میلگرد ذوب آهن و نیشابور با میانگین قیمت تمام شده شمش اعم از اهواز یا کاوه تقریبا یکسان و نزدیک به عدد ۳۸۰۰ تومان با حدود یک ماه تحویل است.

در مورد این پدیده  غیر منطقی دو بازخورد می توان داشت.

اول؛ آنکه  به شرط تداوم عرضه ها و ثبات قیمت ارز ، قیمت شمش کاهش یابد.

دوم؛ در صورت کمبود عرضه ها و افزایش قیمت ارز رقابت روی محصولات افزایش یابد تا فاصله منطقی شمش و محصول حفظ شود.

نکته مهم دیگر این که در هفته آتی بسیاری از خریداران در صف انتظار کد بورس و تایید کد توسط سازمان بورس هستند.

پس به عبارتی عرضه های هفته جدید مشتریان بیشتری خواهد داشت. باید دید که افزایش خریداران موجب افزایش سقف رقابت خواهد شد یا نه؟

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری