0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ورود به فاز احتیاطی عرضه‌کنندگان ورق گرم و محدودیت عرضه

شنیده های بازار میلگرد آجدار در نخستین روزهای هفته گذشته بین ۴۸۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بوده که البته نرخ کاربردی و مورد اقبال تقاضا، به نظر می رسد که بیشتر در محدوده ۴۸۰۰ تا ۴۹۰۰ تومان؛ باشد. برخی نوسان گیری ها در بازار آهن آلات به واسطه برخی التهابات به وجود آمده در بازار ارز صرافی؛ نیز در نخستین روزهای هفته در بازار  فولاد دیده شد که متاثر از این نگرانی های به وجود آمده در سمت تقاضا و هم راستا با سایر حوزه های کالایی بوده و عمومیت دارد؛ اما تقاضا می بایست این نکته را فراموش نکند که ایران دهمین تولیدکننده فولاد دنیا و کاملا خودکفا و بی نیاز در تولید این کالاست؛ مضاف بر این که ساز و کار لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت های نامعقول، پیش تر توسط ناظم بازار در بازار داخلی فولاد تعیین گردیده به طوری که تولیدکنندگان بزرگ داخلی ملزم به عرضه حجم مشخصی از توان تولید خود در بازار داخلی با مکانیزمی مشخص شده اند و بر خلاف برخی از کالاهای وابسته به حوزه های وارداتی مثل حوزه خودرو؛ نگرانی از این بابت در حوزه فولاد وجود ندارد. گمان ما این است در بدترین شرایط، در صورتی که فولادسازان خود را ملزم به رعایت خط قرمزها نگردانند؛ دولت به سادگی می تواند با راهکار سهمیه بندی این کالای تولید و مازاد بر نیاز داخلی این مشکل را مرتفع نماید؛ هر چند که بعید به نظر می رسد در خصوص فولاد کار به آن جا برسد.

همان طوری که بارها و بارها در نوشتارها عنوان گردیده است؛ ماهیت تولید فولاد کشور ما و شرایط کنونی حاکم بر جامعه، اجازه سفته ‌بازی در این حوزه را نخواهد داد؛ هر چقدر که به واسطه تحریم ها عرصه فعالیت فولادسازان در بازارهای صادراتی تنگ تر شود؛ این موضوع برای تقاضای داخلی نتیجه معکوس خواهد داشت و دلیلی برای برخی التهاب آفرینی ها در این حوزه دیده نمی شود. شنیده‌ های بازار میلگرد آجدار در اواسط هفته، علی رغم اصرار برخی عرضه کنندگان در بالا کشاندن قیمت ها؛ آرام و کم رمق در سمت تقاضا بوده است که البته این موضوع مدیون عرضه های مکفی شمش و میلگرد با ساز و کار مشخص در بورس کالاست؛ کما این که میلگردهای در اختیار بنکداران با قیمت های به مراتب منصفانه تری از برخی دیگر از مبادی پیشنهاد می شود. به طور مثال میلگرد خراسان هنوز در نرخ کف ثابت و به راحتی قابل تهیه است.

تحلیل بازار آهن

شنیده های بازار قوطی و پروفیل نیز در اواسط هفته همچنان امتناع از اعلام قیمت در اکثر این مبادی و البته برخی شنیده ها در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر در بازه قیمتی حدود ۷۲۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده  ) اما فعلا غیر قابل استناد بوده است.

در روز سه شنبه شاهد عقب نشینی نسبی حوزه قوطی و پروفیل در بازار فولاد بودیم. بنا بر برخی شنیده ها از حوزه قوطی و پروفیل در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر، بیشتر حول و حوش ۶۹۰۰ تومان بوده است که با این حساب می توان گفت که ابطال معاملات ورق کلاف گرم تا حدودی به عنوان یک مُسکن موجب توقف و عقب ‌نشینی نرخ ورق در بازار گردیده است.

برخی شنیده های تایید نشده پس از دوبار ابطال معاملات و عدم حصول موفقیت در مهار هیجان خرید برای این کالا؛ حاکی از احتمال برخی تغییرات در نحوه عرضه یا اعمال محدویت در سقف رقابت و یا سخت تر شدن شرایط سهمیه بندی برای این محصول دارد. می بایست منتظر ماند و به نظاره نشست تا این که مشخص شود مسئولان تنظیم بازار چه چاره و راه حل بهتری برای مهار این هیجان افسار گسیخته پیدا خواهند کرد.

بازار مقاطع طویل فولادی آرام و در وضعیت معاملات حداقلی

تقاضای بازار فولاد روزهای پایانی هفته نیز ضعیف و کم رمق بود؛ توقف روند صعودی دلار صرافی هم، مزید علت این آرامش گردید؛ در هنگامه این هیجانات، طرف عرضه هم تمام تلاش خود را به منظور حفظ و ادامه روند افزایشی به کار بست؛ اما آن چه که ما از بازار رصد کردیم، همچنان بر این موضوع تاکید داریم که حداقل در حوزه مقاطع طویل فولادی، تقاضای واقعی در سمت مصرف‌ کننده نهایی مدتی است که آرام نشسته است و آن چه که گاها این بازار را به چالش می کشاند سمت عرضه و نقدینگی سرگردان در سمت سفته ‌بازان است که به نظر می رسد با ادامه این وضعیت، حتی فعالان این حوزه هم آرام گرفته باشند؛ چرا که سیگنال های دریافتی از حوزه شمش القایی عقب‌ نشینی را به ما مخابره کرد که نشان از سردی مجدد تقاضا در بدنه این بازار دارد. در حوزه قوطی و پروفیل هم شنیده ها از برخی عقب ‌نشینی ها در سمت تقاضای این محصول در بازار داخلی و پس از افزایش فزاینده نرخ ورق حکایت داشت.

بازار ورق توام با عقب ‌نشینی و بلاتکلیفی و در انتظار تصمیمات جدید احتمالی در خصوص راهکاری برای مهار هیجان تقاضا در بورس

تقاضا هنوز در شوک این افزایش قیمت کیلویی ۵۰۰ الی ۶۰۰ تومانی قیمت ورق فولادی است؛ هر چند که شاهد کمی تعدیل قیمت در بازار این کالا بودیم؛ اما به هر حال آن چه که شفاف دیده می شود؛ به هم ریختگی و نابسامانی در بازار ورق و در حوزه فولاد است که فعلا مشهودتر از سایر حوزه های فولادی بوده است؛ در همین حال اما اوضاع و شرایط حاکم بر حوزه مقاطع طویل فولادی، علی رغم برخی نوسان گیری ها در برخی از مبادی سمت عرضه؛ به نظر می رسد که فعلا با ساز و کار تعبیه شده ناظم دولتی و با ابزار بورس کالا؛ تا حد زیادی تحت کنترل باشد.

منشا التهابات بازار روزهای پایانی هفته

انتظار می رفت که روز چهارشنبه بازارها کمی رنگ آرامش را به خود ببیند که باز هم خبر هیجان ساز دیگری تحت عنوان “سهمیه بندی بنزین ” این آرامش مورد انتظار را نقش بر آب کرد و مجددا شاهد حضور پر شور نوسان سازان در  بازارهای مختلف کشور از جمله ارز؛ طلا و همچنین فولاد بودیم؛ به طوری که ظاهرا رکورد بیشترین هیجان سازی بازار تعلق می گیرد به حوزه شمش فولادی القایی که در پس پرده و جبهه پشت نورد بخش خصوصی؛ که سنگ تمام گذاشت و در خلاء تقاضای مصرفی محصول نهایی، با افزایش متوسط حدودا ۹۰ تومانی برگ دیگری از تاریخ پر تلاطم بازار فولاد کشور را رقم زد.

قدر مسلم با توجه به این که حجم تقاضای واقعی بازار یا تقاضای مصرف کننده حقیقی به مراتب پایین تر از حجم عرضه ای است که این روزها به بازار سرازیر می گردد لذا همچنان اصرار ما بر این موضوع واقع گردیده که به محض حصول ثبات در بازارهای داخلی و اجازه خبرهای دردسر ساز که گاها از سمت برخی از سیاست گذاران خارجی و داخلی به بازارهای داخلی مخابره می شود؛ با رخصت سفته ‌بازان بازار فولاد ایران و عقب ‌گرد آن ها از این بازار؛ شاهد هجوم حجم مضاعفی از عرضه های فولادی توامان از دو کانال فولادسازان و سفته ‌بازان بطور همزمان در بازار داخلی خواهیم بود.

این که سرنوشت سمت و سوی قیمت های داخلی فولاد به کجا ختم خواهد شد بماند؛ اما به طور حتم آنچه که روشن است؛ رسوب و رکود بازار داخلی فولاد، دیر یا زود گریز ناپذیر دیده شده و یک واقعیت غیر قابل کتمان است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0