0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وضعیت بورس در خصوص تیرآهن پر مصرف ۱۶ و ۱۸ ذوب آهن اصفهان

مدتی است که شاهد پیشنهاد قیمت حدودا کیلویی ۴۲۰۰ الی ۴۳۰۰ تومانی تیرآهن های سایز ۱۶ و ۱۸ از برخی از بنکداران صاحب حواله های خریداری شده از بورس کالا، با نرخی حدودا کیلویی ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان پایین تر از کف نرخ میلگرد آجدار بازار خارج از بورس کالا هستیم. نکته قابل تامل این که؛ قیمت تیرآهن ۱۴ فعلا به دلیل محدودیت عرضه با نرخ حول و حوش کیلویی ۵۴۰۰ تومان، بالاتر از هر سایز تیرآهن دیگری در بازار ایستاده است و جالب تر این که در حال حاضر قیمت تیرآهن ۱۶ حدودا شاخه ای ۱۰ هزار تومان پایین تر از سایز ۱۴ در برخی از انبارهای پایتخت خرید و فروش می شود که برای مصرف کننده، مصرف تیرآهن ۱۶ به صرفه تر از سایز ۱۴ دیده می شود … ! کاهش تدریجی مصرف تیرآهن در پروژه های ساختمانی داخل کشور یا به عبارت دیگر گرایش به سمت سازه های بتنی به جای اسکلت فلزی به دلیل مقرون به صرفه بودن این نوع سازه ها و همچنین؛ عرضه های مکفی تیرآهن در بازار داخلی طی ماه های اخیر در بورس کالا توسط ذوب آهن اصفهان؛ دو عامل اصلی نرخ جذاب این دو محصول، در بازار داخلی بوده است.

طبق آخرین تجربیات به دست آمده، در یک سازه بتنی ۳ تا ۶ طبقه؛ به طور متوسط، مصرف میلگرد آجدار به ازای هر متر مربع بنا، حدود ۳۵ تا حداکثر ۴۰ کیلوگرم دیده می شود؛ (به طور مثال یک بنای ۹۰۰ متری حدود ۳۱ تا ۳۵ تن میلگرد آجدار)؛ در صورتی که برای همین بنا با اسکلت فلزی؛ متوسط مصرف فولاد به ازای هر متر مربع بنا، بین ۵۰ تا ۸۰ کیلو‌گرم یا حتی بیشتر، بسته به نوع نقشه، گزارش شده است. (به طور مثال بالای ۶۰ تن فولاد شامل تیرآهن؛ ورق و نبشی و ناودانی)؛ این موضوع به علاوه هزینه نسبتا قابل توجه پایین ‌تر بتن آرمه نسبت به فولاد؛ از جمله عوامل اصلی گرایش بیشتر شهرهای متوسط و کوچک ایران به استفاده از میلگرد آجدار در سازه های بتنی به جای پیاده سازی اسکلت فلزی در کشور در سال های اخیر گردیده است .

در زمانی نه چندان دور، شاهد بودیم که به مدت چندین سال؛ قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان همیشه بالاتر از نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی بود؛ حتی در مواردی این اختلاف قیمت به کیلویی ۱۰۰۰ تومان می رسید؛ که دلیل اصلی آن عدم پوشش عرضه در مقابل مصرف زیاد در کشور بود؛ به طوری که حتی تا چند سال پیش، انواع تیرآهن از سایر کشورها مثل کره یا ترکیه؛ چین؛ آلمان؛ لهستان و روسیه وارد می ‌گردید.

انواع آهن آلات

از طرفی موضوع معاملات روز یک شنبه میلگرد اروند با نرخ پایه حدود ۳۶،۷۰۰ ریال یا میلگرد خراسان با نرخ حدود ۴۰،۴۰۰ ریال در مقایسه با معاملات شمش پاسارگاد با نرخ حول و حوش ۳۷،۱۰۰ تومان و بالاتر از محصول نهایی تبدیل شده است به یک سوژه داغ و به نوعی برخی از عوامل دست اندر کار با این موضوعات را گیج نموده است ولی واقعیت موجود بازار با عنایت به شناخت ماهیت دو زنجیره تامین موازی ۱) زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی و ۲) زنجیره تامین نیمه دولتی  یا خصولتی ؛ بسیاری از دلایل این ناهماهنگی ها را تا حدوی توجیه می کند.

به عنوان مثال تولیدکننده قدری مثل فولاد خراسان یا ذوب آهن اصفهان که خود شمش مورد نیازش را تامین می کند و تا حد قابل ملاحظه ای هزینه تولید محصول نهایی را کاهش می دهد؛ نمی تواند با یک واحد خصوصی نوردی که مجبور است شمش مورد نیاز خود را از بیرون از مجموعه تولیدی خود تهیه نماید؛ مورد مقایسه قرار گیرد.

از برخی از منابع موثق شنیدیم که برخی دلایل از جمله عدم تعادل بین نرخ معاملاتی شمش و محصول نهایی در معاملات روز یک شنبه بورس کالا؛ موجب شده تا تاییدیه نهایی معاملات محصولات فولادی بورس با برخی مسائل مواجه گردد.

جدیت در مقابله یا پیشگیری از هرگونه التهاب آفرینی در بازار بورس

همان طوری که متوجه شده ‌اید؛ در خصوص معاملات شمش در بورس کالا و برخی عرضه کنندگانی که مدت  ها بود نامی از آن ها در تالار بورس کالا به میان نیامده بود؛ علت پیدا شدن سر و کله آن ها؛ این روزها از آن رو است که ناظم بازار آن ها را موظف به این کار نموده است و در واقع دلیل اصلی فروکش نمودن التهابات بازار، ورود ناظم بازار و کنترل بازار شمش و اجرای برخی الزامات به افزایش عرضه شمش در بورس کالا بود.

از همین رو، این روزها معاملات شمش برای ناظرین بورس کالا از اهمیت بسیار ویژه ‌ای برخوردار بوده و هویت شرکت کنندگان بورس کالا می بایست دقیقا بررسی گردد و چنانچه اگر ناظرین تالار به هر دلیل؛ موجه بودن خریدار یا نرخ معاملاتی او را تایید نکنند؛ موضوعی شبیه معاملات روز یک شنبه پیش خواهد آمد چرا که روشن است که دلیل تمامی این کنترل ها و الزامات که توسط ناظرین صورت می گیرد تنها یک هدف مشخص دارد و آن هم جلوگیری از دامن زدن به التهابات بازار است و لذا بدیهی است که ناظرین بازار و بورس کالا با رفتار خود نشان دادند که با هرگونه التهاب آفرینی به شدت مخالف بوده و جلوگیری خواهند نمود .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری