0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

زنگ خطر برای سی آی اس، افزایش حضور تولیدکنندگان آهن آلات اروپا در ترکیه

علی رغم افت بهای بیلت بازار آهن آلات سی آی اس تا محدوده ۵۰۵ دلار به ازای هر تن فوب، خریداران همچنان علاقه ای به انجام معاملات از تولیدکنندگان این منطقه ندارند و پیشنهادات اتحادیه اروپا قدرت رقابت بیشتری را در بازارهای صادراتی پیدا نموده اند.

فولادسازان کشورهای اروپایی، خصوصا ایتالیا و اسپانیا، موفق شده اند تا حضور بیشتری در بازارهای هدف مانند ترکیه و شمال آفریقا پیدا کنند. پیشنهادات اخیر اروپایی ها در محدوده ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار سی اف آر مطرح می شوند، در حالیکه فولادسازان سی آی اس حاضر به فروش در سطوح ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر می باشند.

به گزارش پلنر امتیاز دیگر تولیدکنندگان آهن آلات اروپایی خصوصا در شمال آفریقا داشتن تعرفه ترجیحی با این کشورهای این منطقه می باشد. فولاد سازان منطقه سی آی اس برای واردات خود به شمال آفریقا مشمول ۲۴ درصد تعرفه واردات می باشند.

که قدرت رقابت آن ها را در برابر اتحادیه اروپا شدیدا کاهش می دهد. بیلت فولاد سازان اروپا می تواند در کشورهای شمال آفریقا برای تولید میلگرد جهت مصرف داخلی استفاده شود، اما بنا به اخبار منابع پلنر، بیلت فولادسازان سی آی اس تنها در صورت صادرات میلگرد تولیدی مشمول معافیت از تعرفه ۲۴ درصدی واردات خواهد بود.

آثار عدم کارآیی شوی نمایشی ترامپ نمایان می شود؟

دونالد ترامپ با شعار جلوگیری از تهدید امنیت ملی و حمایت از فولادسازان آمریکایی در اوایل مارس امسال خبر وضع تعرفه واردات ۲۵ درصدی را بر آهن آلات سایر کشورها اعلام نمود.

این در حالی است که آمار اخیر منتشر شده گمرک این کشور نشان می دهد که هنوز رقابت شدیدی برای واردات فولاد به آمریکا در جریان است و حجم محصولات وارداتی با تمهیداتی مانند تحقیقات بند ۲۳۲ نه تنها کاهش نیافته بلکه روندی افزایشی در پیش گرفته است.

آمریکا در آوریل امسال ۳/۷ میلیون تن فولاد خام و ۲/۹ میلیون تن محصولات نهایی وارد نموده که به ترتیب ۱۲/۱ و ۱۵/۱ درصد رشد داشته اند. این میزان محصول نهایی بالاترین سطح از جولای ۲۰۱۷ محسوب می شود.

قیمت آهن آلات

اما از طرفی، میزان واردات آهن آلات ایالات متحده در چهار ماهه نخست سال رشد خفیف ۲/۹ درصدی را تجربه نموده است که اصلا مطلوب فولادسازان امریکایی نیست.

لازم به ذکر است که بیشترین صادرات ماه گذشته به آمریکا از سوی کشورهای کره جنوبی، ترکیه و ویتنام صورت پذیرفته است.  ویتنام یکی از کشورهایی است که مشکوک به صادرات محصولات چینی به آمریکا می باشد.

افت بازار سهام در روز بهبود روابط میان آمریکا و کره شمالی

علی رغم سفر مقامات ارشد کره شمالی به آمریکا و اعلام سنگاپور مبنی بر تهیه مقامات دیدار سران این دو کشور در 12 ژوئن که حاکی از تلطیف بیشتر روابط می باشد، بازارهای سهام دنیا در پی نابسامانی ها در ایتالیا و احتمال انتخابات پیش از موعد در این کشور و نیز کاهش مجدد بهای نفت خام افت یافتند.

بازارها در اروپا با توجه به احتمال این که انتخابات ایتالیا ممکن است به خروج این کشور در اتحادیه اروپا منجر شود، به روند کاهشی خود ادامه دادند.

شاخص MSCI برای بازارهای آسیا و اقیانوسیه نیز 0.4 درصد افت یافتند. شاخص Nikkei ژاپن هم با کاهش 0.6 درصدی روبرو شد و در هنگ کنگ این میزان به 0.7 درصد رسید.

توجه سرمایه گذاران در بورس های دنیا به مناسبات بین آمریکا و کره شمالی معطوف شده است. ارزش دلار مجددا روند صعودی خود را ادامه داد با این حال یورو با توجه به تحولات ایتالیا در پایین سطح شش و نیم ماهه باقی ماند.

نرخ اوراق قرضه ایالات متحده نیز به کمترین سطح از شش هفته اخیر رسید که خبر خوبی برای بازارهای سرمایه می باشد. بهای نفت نیز همچنان متاثر از خبر افزایش تولید توسط عربستان و روسیه تحت فشار قرار گرفته است. قیمت نفت سبک امریکا با 1.6 درصد کاهش به 66.81 دلار به ازای هر بشکه رسید در حالی که نفت برنت با 0.3 درصد افزایش در محدوده 75.53 دلار به ازای هر بشکه ایستاد.

وال استریت تحت فشار بی ثباتی اروپا

به گزارش پلنر با افزایش نا آرامی ها در ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو، شاخص های مهم وال استریت روز سه شنبه را با ریزش به پایان بردند.

سرمایه گذاران سرمایه های خود را از سهام به سرمایه های امن مانند طلا گسیل نموده اند که باعث کاهش تقاضا و نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا شده است.

همچنین برخی بانک های بزرگ امروز اعلام نمودند که میزان سود آن ها در مقایسه با سال قبل رشد محسوسی نخواهد داشت که افت ارزش سهام آنها را در پی داشته است. شاخصهای داوجونز و S&P500 در معاملات سه شنبه هر کدام بیش از ۱ درصد کاهش داشتند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0