5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی مزایای وضع تعرفه وارداتی بر آهن آلات در کشور آمریکا

رئیس جمهور آمریکا با ایجاد تعرفه 25 درصدی بر روی واردات آهن آلات به دنبال بهبود اوضاع امنیت ملی بوده است و در حالی که مابقی جهان را با چالش مواجه کرده است، اما از سویی از نظر برخی از منتقدان برای صنعت فولاد این کشور گام ارزنده ای را برداشته است که در آینده تاثیر مثبت آن مشخص خواهد گردید. از سال 2008 با توجه به نمودار قیمت آهن ، قیمت انواع آهن آلات در آمریکا با افت شدیدی روبرو بوده است. اما با وضع این تعرفه در حقیقت قیمت کلاف سرد و گرم در بازار داخلی این کشور تا 60 درصد نسبت به قیمت وارداتی آن افزایش پیدا کرده است. با افزایش قیمت هر کیلو آهن در این کشور بسیاری از طرح های توسعه طلبانه در صنعت فولاد آن که به لحاظ کمبود ظرفیت تاکنون اجرایی نگشته اند، توان احیا پیدا خواهند کرد و این امر به نفع صنایع آهن آلات بالادستی این کشور مانند فولاد آمریکا، آرسلورمیتال، نیوکور و غیره خواهد بود.

به توجه به اخبار بازار آهن ، با افزایش قیمت محصولات فولادی، سهام این شرکت ها در بلند مدت در بازار افزایش خواهد یافت و از این منظر این شرکت ها طرح های مورد نظر خود را توسعه خواهند داد؛ اما بایستی دید آیا وضع تعرفه های وارداتی در تمامی ابعاد و صنایع مورد نظر در آمریکا با مزیت همراه خواهد بود و یا دنبال کردن این سیاست سبب ورشگستگی و ضربه اقتصادی به سایر صنایع از جمله صنعت خودروسازی، صنایع تولید انرژی و صنایع پایین دستی آهن آلات در کشور آمریکا خواهد گردید. در ادامه به بررسی ابعاد اثرات این سیاست در بلند مدت بر روی این صنایع خواهیم پرداخت.

تاثیر وضع تعرفه وارداتی برروی صنایع انتقال انرژی در کشور آمریکا

همان گونه که می دانیم در خطوط انتقال انرژی مانند آب، گاز و نفت از لوله های فولادی استفاده می شود. تا سال گذشته عمده لوله های فولادی مورد نیاز در صنایع انرژی آمریکا از خارج از این کشور تهیه و تامین می گردید؛ که البته با وضع تعرفه واردات بر محصولات فولادی در این کشور بهای تمام شده لوله های فولادی به میزان زیادی افزایش خواهد یافت و این موضوع اصلا به نفع بخش انرژی در این کشور نخواهد بود.

قیمت آهن آلات

هرچند کشورهایی مانند کره توانسته اند معافیت مالیاتی در خصوص لوله های فولای برای انتقال انرژی از کشور آمریکا را کسب نماید، اما در کل واردات معاف از مالیات در این کشور نسبت به چند سال گذشته تاکنون به میزان 70 درصد افت داشته است. با افزایش خطوط انتقال انرژی سطح صادرات منابع انرژی مانند نفت در این کشور به شدت کاهش خواهد یافت و این در حالی است که آمریکا در چند ساله اخیر توانسته است سطح صادرات نفتی خود را بهبود دهد و در بلند مدت اجرای سیاست تعرفه ای برای بخش انرژی این کشور نه تنها مفید نبوده بلکه آن را متحمل ضرر نیز خواهد نمود.

تاثیر سیاست وضع تعرفه وارداتی بر روی صنعت خودروسازی در آمریکا

وضع تعرفه 25 درصدی از سوی آمریکا بر روی واردات خودروهای اروپایی سبب شده که صنعت خودرو سازی این کشور به شدت نگران نیاز خود در حوزه آلومینوم و فولاد شوند. از جمله شرکت های بزرگ خودروسازی در این کشور مانند تسلا و جنرال موتورز 26 درصد از تقاضای آهن آلات کل آمریکا را به خود اختصاص داده اند و به طور عمده بخش خودروسازی این کشور دومین بازار مصرف آهن آلات در این کشور محسوب می شود.

صنایع خودرو سازی اروپا در تامین 16 درصد از تولیدات داخلی این کشور و 8/1 میلیون از وسایل نقلیه این کشور نقش بسزایی را ایفا می کنند که با وضع تعرفه وارداتی بر روی فولاد و آلومینوم و قطعات خودرویی از سوی این کشور خودروسازان آمریکا را نگران کرده و سبب خواهد شد که هزینه این شرکت ها تا حد زیادی افزایش کسب و کار آن ها خواهد گردید.

اثر منفی وضع تعرفه وارداتی بر روی صنایع پایین دستی در فولاد آمریکا

علی رغم تأثیر مثبت وضع تعرفه‌ ها بر روی صنایع بزرگ فولادی در کشور آمریکا و بالا رفتن قیمت آهن این تولیدکنندگان در بازار داخلی این کشور و بالا رفتن سهام آن ‌ها در بازار، اما وضعیت صنایع پایین ‌دستی به این خوبی نبوده و دچار چالش شده ‌اند. با وجود اینکه آرشیو قیمت آهن آلات در این کشور افزایش قابل ‌توجه و بی ‌سابقه ‌ای نسبت به سال‌ های اخیر یافته است اما بایستی توجه کرد آیا ظرفیت تولید نیز به همان درصد افزایش داشته است یا خیر.

بررسی نشان داده است که میزان ظرفیت تولید تنها به میزان یک درصد بوده است که در نهایت افزایش قیمت ‌ها نه ‌تنها به نفع تولید کننده پایین ‌دستی نبوده بلکه مصرف‌کننده ‌ی نهایی را نیز تحت ‌فشار قرار داده و این صنایع کوچک را با خطر اضمحلال و ورشکستگی روبرو خواهد نمود. بایستی دید آیا دولت آمریکا فکری به حال این صنایع خواهد نمود و یا سیاست تک ‌بعدی خود را با مقاومت دنبال خواهد کرد.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0