0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر شدید نرخ محصولات فولادی بر قیمت مقاطع داخلی طی هفته گذشته

طی هفته گذشته عوامل زیادی بر نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی میلگرد تیرآهن و سایر محصولات تاثیرگذار بود. در این میان راجع به تاثیر مستقیم اعتصابات بر قیمت محصولات فولادی تحلیل های زیادی به عمل آمد ولی این اعتصابات به طور غیر مستقیم و با تاثیر بر نرخ مواد اولیه و مشکلات باربری برای این محصولات نیز توانست بر قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی تاثیر گذار باشد.

در روز سه شنبه هفته گذشته مشکلات بارگیری سبب شد که فعالیت ها در حوزه مواد اولیه فعلا منطقه ای باشد و تقاضا نسبت به روز دوشنبه کمی بهبود یافته منتهی شرط بارگیری همچنان در تمامی حوزه های فولاد حرف اول را در این زمانه می زند.

نرخ آهن اسفنجی در روزهای میانی هفته تغییری نداشته و حدود قیمت 1265 تومان اعلام گردید و نرخ شمش نیز بین 2540 تا 2610 تومان بسته به واحد عرضه کننده متغیر بود مثلا در یزد قیمت ها حدود 2550 تومان، در اصفهان حدود 2555 تومان در تهران حدود 2575 تومان شنیده شد.

شمش قوسی نیز در محدوده قیمتی 2560 تومان پیشنهاد می شد که البته این نرخ ها ، قیمت های پیشنهادی است و ممکن است با قیمت  واقعی معاملات متفاوت باشد. با این حال روند تغییرات این محصولات در روزهای میانی هفته گذشته بر قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات در روزهای پایانی هفته تاثیرگذار بود.

مواد اولیه فولاد

بهبود در بازار مواد اولیه با پایان یافتن اعتصابات

در رصد بازار مواد اولیه در روز پایانی هفته گذشته و همزمان با آغاز مجدد فعالیت های شرکت های حمل و نقل و رانندگان محترم ، وضعیت تقاضا کاهش یافته و این افت تقاضا منجر به تعدیل و کاهش قیمت در حوزه شمش القایی گردید که بر قیمت پروفیل و سایر محصولات بازار داخلی تاثیرگذار خواهد بود.

کاهش قیمت شمش القایی طبیعی است چون در چند روز گذشته به دلیل التهابات بارگیری ، قیمت شمش القایی حتی در برخی مبادی از نرخ شمش قوسی بالاتر رفته بود در حال حاضر شمش القایی بین 2500 تا 2555 تومان قیمت گذاری می شود در حوزه قراضه فعلا تغییرات محسوسی گزارش نشده و تعطیلات هفته آینده به نوعی این بازار را کم تحرک کرده است.

در بخش آهن اسفنجی ، نیز هنوز قیمت مشخصی شنیده نشده است ولی استنباط یکی از فعالین این بازار کمی کاهش قیمت در این حوزه می باشد که در روزهای آتی بر قیمت محصولات فولادی و قیمت پروفیل قوطی تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش رسیده از بازار شمش القایی در روز پنج شنبه ، بعد از کمی کاهش قیمت در روز قبل ، مجددا شاهد کمی افزایش قیمت در برخی مبادی بودیم و این افزایش بین 5 تا 15 تومان شنیده شده است در حوزه ضایعات فلزی و آهن اسفنجی تغییر محسوسی فعلا گزارش نشده است.باید دید در روزهای آتی نرخ مواد اولیه چه تاثیراتی بر قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات خواهد داشت.

بازار قراضه آهن

در رابطه با بازار قراضه آهن از زبان برخی فعالان بازار

 1. بحث وارد شدن مبلغ ارزش افزوده در بازار قراضه از سال های پیش بوده و متاسفانه یکی از عوامل بر هم زننده نظم بازار است.
 2. ارزش افزوده به دو صورت گریبانگیر است. برخی شرکت ۹ درصد را کامل پرداخت کرده و واسطه ها از آن سو استفاده می کنند و برخی خود کارخانه های مصرف کننده ، خرید رسمی با ۹ درصد ارزش افزوده را منوط به خرید با تخفیف در نظر می گیرند.
 3. پاداش تا حدود کیلوئی ۲۰ تومان بصورت نقدی منطقی بوده و اعداد بیشتر از آن در واقع افزایش قیمت پایه به صورت مخفیانه می باشد.
 4. کمک کرایه های غیر شفافی که در بازار اعلام می شود در واقع همان افزایش قیمت به صورت مخفیانه برای جذب بار می باشد.
 5. تمام معضلات بالا یک طرف ؛ عدم تعریف یکسان برای قراضه های مختلف در کارخانه ها و انبارهای مختلف و همچنین کنترل کیفی بارها به سلیقه روز و براساس تقاضای هر کارخانه از طرف دیگر باعث سردرگمی بیشتر بازار شده است.
 6. شرایط بالا شاید قابل گذشت و چشم پوشی باشد ولی استفاده از رانت مدیران بالایی و میانی کارخانه ها در جهت خرید بار توسط برخی آشنایان خود و خارج نمودن دیگر واسطه های بازار و استفاده از سود سرشار بازار قراضه در آن منطقه با وجود ورشکستگی و تراز منفی کارخانه های عمدتا خصولتی واقعا قابل چشم پوشی نیست.
 7. اما بحث اعلام قیمت ها همراه پاداشی در سامانه های رسمی همچون سبا با توجه به این که گاه افزایش قیمت ها ناشی از ارزش افزوده های پرداختی کارخانه ها در بازار می باشد قابل اعلام و تایید کارخانه ها نیست؛ مضافا این که مسئولیت اعلام قیمت های غیررسمی، بار حقوقی در برخواهد داشت. “

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0