1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

شروع هفته با 3 خبر مهم و تاثیرگذار

نخستین روز هفته دوم شهریور ماه با 3 خبر مهم و تاثیرگذار بر روند بازار فولاد آغاز گردید.

۱) افزایش جسته و گریخته کرایه حمل ها

به نظر می رسد در اقصی نقاط کشور؛ ظاهرا موضوع افزایش ۲۰ الی ۳۰ درصدی کرایه حمل ها؛ از سمت کارخانجات شمال غرب کشور تایید شده است.

۲) ادامه اعتراضات حوزه نورد و شمش

در حالی که برخی شنیده ها خبر از برگزاری جلسه هم اندیشی فولادسازان در روز شنبه حکایت داشت؛ از سمت حوزه نورد هم شنیدیم که طوماری برای معاون رئیس جمهور تهیه و ارسال شده که در آن برای رفع برخی موانع و مشکلات صنفی آنها استمداد شده است.

۳) شروع بازگشایی بازار میلگرد آجدار در روز شنبه با توجه به برخی اعلامی ها از سمت بافق یزد و فولاد راد همدان با ثبات دیده شد.

همچنین در روز شنبه شاهد کاهش حداقل ۵۰ تومانی نرخ کف بازار در حوزه قوطی و پروفیل بودیم. بنا بر برخی شنیده‌ ها و رصد بازار قوطی و پروفیل؛ کاهش حداقل ۵۰ تومانی نسبت به اواخر هفته گذشته مشاهده شد؛ به طوری که علی رغم شنیده ها برای محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ در دامنه قیمت حدود ۶۱۰۰ تا ۶۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو توام با احتساب مالیات ارزش افزوده در روز شنبه؛  نرخ موثر و کاربردی که از عمومیت بیشتری در بازار برخوردار باشد؛ بیشتر حول و حوش ۶۲۵۰ تومان شنیده شد.

به طور کلی در نخستین روز هفته شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۶۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز پنج شنبه هفته گذشته؛ کاهش جزئی ۵ تومانی را به ثبت رسانده است.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

در روز یک شنبه اگر چه برخی شنیده‌ ها از بازار محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر حکایت از قیمت های پایین تر از ۶۲۰۰ تومان حتی تا مرز ۶۰۰۰ تومان (VAT+) داشت؛ اما در توضیحات تکمیلی شنیدیم این محصولات نرخ کف بازار تولیدی از ورق گیلان یا اهواز است. نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر بازار قوطی و پروفیل تولیدی از ورق فولاد مبارکه؛ بیشتر در محدوده قیمتی ۶۲۰۰ الی ۶۳۰۰ تومان (VAT+) در روز یک شنبه شنیده شد؛ که البته با روند کاهشی نامحسوس در برخی از این مبادی توام بوده است.

ظاهرا بنا بر برخی شنیده‌ ها، چند روزی است که با بهبود نسبی عرضه ورق از مبادی غیر از فولاد مبارکه در بازار مواجه هستیم که همین عامل تا حدودی باعث تخلیه هیجان بازار ورق و روند نزولی آن شده است. همچنین بنا بر برخی شنیده‌ ها از برخی بنکداران؛ شاهد کاهش نرخ برخی از اقلام پیشنهادی تیرآهن ذوب آهن اصفهان در بازار روز یک شنبه نسبت به نرخ های حداکثری روز گذشته در برخی از انبارهای پایتخت بودیم که در واکاوی چرایی این کاهش؛ شنیدیم که عنوان شده روز شنبه روند اعلام و ترخیص برخی حواله های این محصول با بهبود توام بوده است .

در دومین روز هفته شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ کاهش جزئی ۵ تومانی را به ثبت رسانده است. بنا بر برخی شنیده ها و رصد بازار حوزه قوطی و پروفیل؛ نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ متاثر از روند معکوس بازار ورق؛ چندین روز نزولی دیده شد؛ چنانکه روز دوشنبه هم شنیده ها در خصوص این محصول؛ از کف نرخ بازار حدود ۶۰۰۰ تومان شروع و تا ۶۳۰۰ تومان ( VAT+) هم امتداد پیدا کرده است؛ روز یک شنبه محصول تولیدی از ورق فولاد مبارکه زیر ۶۲۰۰ تومان در بازار نشنیدیم؛ ولی روز بعد ظاهرا پایین تر هم از برخی مبادی پیشنهاد داده اند.

شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی نیز در دومین روز هفته با رقم حدودی ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید. بنا بر برخی شنیده‌ ها در روز سه شنبه از برخی مبادی اعلام قوطی و پروفیل تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ محصول تولیدی از ورق فولاد مبارکه عمدتا بین ۶۲۰۰ تا ۶۳۰۰ تومان (VAT+) و محصول تولیدی از ورق متفرقه ( گیلان و اهواز) بین ۶۰۰۰ تا ۶۲۰۰ تومان (VAT+) شنیده شد.

با توجه به نرخ های شنیده شده از برخی بنکداران در خصوص تیرآهن ذوبی در بازار تهران و اصفهان؛ روز سه شنبه شاهد ثبات نسبی در اعلامی های سایز ۱۴ تا ۲۰ بودیم که توقف روند افزایشی آن شاید متاثر از عرضه ها و معاملات بورس کالا بوده باشد؛ در خصوص سایزهای درشت به خصوص تیرآهن ۲۲ اما اینطور که شنیدیم این کالا روز سه شنبه هم روندی افزایشی داشته است. در کل هنوز اخباری مبنی بر بهبود شرایط ترخیص کالا از مبدا از فعالان این حوزه نشنیدیم که اگر اتفاق بیافتد بدون شک التهاب بازار را تحت تاثیر قرار داده و حداقل کمی شاهد عقب ‌نشینی در نرخهای اعلامی بنکداران خواهیم بود.

روز چهارشنبه شنیده های بازار تیرآهن ذوبی از برخی از بنکداران در انبار پایتخت حکایت از توقف روند افزایشی سایزهای ۱۴ تا ۱۸ و روند نزولی سایز 12 و همچین ادامه روند افزایشی سایزهای درشت ۲۰ تا ۳۰ دارد. ( حدود ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان به ازای هر شاخه نسبت به شنیده های صبح دیروز ) علت اصلی این روند هم از برخی از فعالان این حوزه؛ عرضه قطره چکانی از سمت منشاء و خالی بودن اکثر انبارها در بازار می باشد.

آنچه که از بازار قوطی و پروفیل در روز چهارشنبه شنیده شد اکثریت اعلامی ها در بازار در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر قطعا در بازه قیمتی ۶۰۰۰ تا نهایتا ۶۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو توام با مالیات ارزش افزوده بوده است؛ اما موضوعی که هست چند روزی است که به واسطه بهبود احتمالی عرضه ورق از مبادی متفرقه؛ روند نزولی بر این بازار مستولی شده که بنظر میرسد برخی از مبادی در تلاشند تا ترمز این روند را با یک پالس افزایشی بکشند؛ لذا استنتاج ما از روند امروز بازار این حوزه علیرغم دیده شدن رفتارهای متفاوت؛ در کل حاکم بودن یک ثبات کلی است؛ در این میان تقاضای داخلی هم همچنان همانطوری هست که از قبل بوده : ضعیف و نه چندان اغوا کننده برای اکثریت فعالان بازار .‌.

به طور کلی در روز چهارشنبه؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از برخی تغییرات جزئی تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0