0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

واقعیت بازار مقاطع طویل فولادی بنا بر آنچه که دیده می شود

ظاهرا تقاضای بازار خارج از بورس کالا و یا به بیان دقیق تر تقاضای شب عید مرسوم پروژه ها، به نوعی به اشباع رسیده، چرا که از اواسط روز شنبه مجددا شنیده ها از سکوت قابل توجه تقاضای حاکم بر بازار تیرآهن و میلگرد حکایت دارد؛ و لذا به نظر می رسد که بازار در حال تعدیل و عقب ‌نشینی تا رسیدن به نقطه تلاقی نزدیک به نرخ های معاملاتی بورس کالا باشد.

نوسانات بازار داخلی متاثر از چه عواملی می باشد ؟

جبهه پیش روی و ظاهری نوسانات بازار معمولا بخشی از زنجیره تامین است که با مردم در تعامل مستقیم هستند و آن هم در واقع مبادی فروش مستقیم نورد حوزه خصوصی و بنکداران هستند، حوزه شمش القایی هم در این نوسانات در پشت صحنه مشارکت مستقیم دارد، بدین صورت که با افزایش قیمت، در واقع در مواردی حوزه نورد بخش واقعا خصوصی را تحریک می کنند که آن ها هم محصول خود را متاثر از نرخ شمش افزایش یا کاهش می دهند.

بازار قراضه آهن هم در این نوسانات نقش آفرینی می کند، بدین صورت که گاهی با کمبود این کالا در بازار داخلی، رقابت بین تولیدکنندگان شمش القایی در تصاحب قراضه آهن افزایش پیدا کرده و مجبور هستند نرخ شمش را بالا ببرند. برخی از بنگاههای زیرزمینی جمع آوری قراضه آهن هم قسمتی از تلاطمات بازار را به عهده می گیرند بدین صورت که در روند افزایشی از فروش خودداری می کنند تا بازار با کمبود بیشتر مواجه شده تا قیمت در بازار تیرآهن و میلگرد بالاتر رود.

در خصوص افزایش قیمت های محصولات شرکت هایی نظیر ذوب آهن اصفهان و فولاد خراسان، از انصاف اگر نگذریم، حداقل امسال نرخ محصول این دو مبدا که در واقع تامین کننده بخش عمده ای از تامین نیاز مصرف داخلی را هم تشکیل می دهد، در اکثر مواقع در بورس کالا محصول آن ها پایین تر از نرخ کشف شده بازار معامله شده است و در واقع نوسان سازی بنکدارانی که محصول آن ها را پس از خرید به بازار عرضه می کنند، عامل کاهش یا افزایش بازار بوده است، و حداقل امسال نرخ محصولات فروخته شده آن ها در بورس کالا در نوسان سازی های دلاری نقش نداشتند.

قیمت تیرآهن

میزان عرضه فولادسازان بزرگ در بورس کالا هم نقش مهمی در تنظیم هیجان بازار ایفا می نماید، هر چقدر فواصل عرضه ها کمتر باشد، التهاب در بازار داخلی کاهش پیدا می کند و این موضوع به میزان فعالیت آن ها در بازارهای صادراتی بر می گردد، هر چقدر بیشتر در حوزه صادرات فعال گردند کمتر به بازار داخلی توجه می کنند.

در کل نوسانات بازار داخلی متاثر از چندین عوامل و در روابطی کاملا پیچیده و تحت تاثیر ماهیت مواج بازار متاثر از تقاضای بازار، نوسانات نرخ دلار، نوسانات نرخ جهانی و دستورالعمل های تنظیم بازار قرار گرفته است .

دو خبر خوشحال کننده در بازار جهانی

ایران با رشد قیمت های جهانی آهن آلات ، شاهد صعودی شدن قیمت های فولاد داخلی نیز هست که البته ارتباطی با فولادسازان ندارد. با این وجود، شاهد فعال سازی مجدد کمیته های تنظیم بازار با هدف کنترل قیمت ها در کشور هستیم که در صورتی که خروجی آن، کاهش صادرات و مازاد عرضه داخلی باشد، نگران کننده خواهد بود.

گفته می شود که بانک مرکزی تاکید ویژه ای بر روی تامین ارز فولاد از محل صادرات این بخش دارد و هرگونه محدودیت، می تواند عامل عدم تامین ارز واحدها و به خطر افتادن تداوم تولید باشد. همچنین به نظر می رسد موتور رشد قیمت فولاد دنیا همچنان پر قدرت باشد. شاخص قیمت بیلت صادراتی ترکیه در روز پنجشنبه ۱۴ فوریه جهش 5.6 درصدی داشت و به سقف 480 دلار در تن رسید تا رشد 13 درصدی را طی 3 هفته گذشته تجربه کند. قیمت میلگرد، چدن، قراضه و سنگ آهن نیز روز پر رونقی داشت و رشد نمود.

داده های بهتر از انتظار اقتصاد چین در ماه ژانویه صادرات بر خلاف انتظار کاهش ۳.۲ درصدی با جهش مطلوب ۹.۱ درصدی مواجه شده و عملکرد واردات نیز نسبت به پیش بینی بهتر است.

علاوه بر این، خبر خوب دیگر مربوط به تمدید ۶۰ روزه زمان شروع اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین است. در واقع زمان شروع از ۱ مارس به ۱ آوریل منتقل می شود تا فرصت کافی برای توافق تجاری چین آمریکا به وجود آید. لازم به ذکر است هر ۲ خبر فوق محرک بازار کامودیتی ها بوده و ریسک تجارت و بازار سرمایه را کاهش می دهد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری