0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

احتمال عرضه محصولات فولادی در روز چهارشنبه

بالاخره پس از دو هفته کش و قوس ظاهرا تولید کنندگان دولتی فولاد تن به کاهش ۱۰ درصدی قیمت پایه دادند. از حدود دو هفته قبل و همزمان با کاهش رقابت ها در مورد برخی محصولات فولادی بحث کاهش ۱۰ درصدی قیمت های پایه مطرح بود و یکی از علل عدم تداوم عرضه ها در این دو هفته به نتیجه رسیدن در مورد قیمت پایه بود. روز دوشنبه حدود ۱۰۰ هزار تن ورق فولاد مبارکه و حدود ۱۰ هزار تن شمش فولاد ارفع در بورس کالا عرضه شد. احتمالا برای روز چهارشنبه یا اوایل هفته آینده شاهد عرضه های سنگین کارخانه های بزرگ نوردی مثل میلگرد ذوب آهن اصفهان و نیشابور، کویر و اروند با همین روال و کاهش نرخ پایه مواجه خواهیم بود. اخبار حکایت از کاهش نرخ های صادراتی فولاد در ماه جاری دارد و یکی از دلایل کاهش نرخ پایه  محصولات فولادی در هفته جاری کاهش نرخ های صادراتی است. همچنین در روز دوشنبه متاثر از نوسانات هیجانی ارز؛ بازارهای کالایی دستخوش برخی هیجانات گردید.

بیشترین هیجان فعلا در بازار طلا دیده می شود. بازار فولاد هم بی نصیب نمانده ولی تقاضای مصرف این حوزه اندک است؛ نوسانات این حوزه فعلا و تا این لحظه خیلی محسوس نیست و تنها محدود به افزایش ۲۰ الی ۵۰ تومانی قیمت میلگرد و سایر محصولات در تعداد معدودی از این مبادی شده اما تخفیفات در کل کاهش پیدا کرده است.

قیمت میلگرد آجدار

شاهکارهای قیمت گذاری دستوری در بورس کالا تمامی ندارد!

پس از پایان جنجال های قیمت گذاری های دستوری که به توزیع رانت های گسترده ای میان عده ای قلیل منجر شد، حالا به نظر می رسد با مصوبه جدید مبنی بر محاسبه نرخ پایه شمش و سایر محصولات فولادی بر اساس فرمول افزایشی کاهشی شرایط در حال رفتن به سمت و سوی گذشته می باشد.

در حالی که نرخ پایه شمش فولاد برای عرضه قبلی انجام شده در بورس کالا ۳۱۵۳ تومان تعیین شده بود، عرضه ۵۰ هزار تنی فولاد خراسان باعث شد تا معامله ای بدون رقابت انجام شده و بنا بر دستورالعمل جدید عرضه های بعدی فولادسازان بزرگ کشور با ۱۰ درصد کاهش قیمت و به نرخ ۲۸۳۷۸ ریال روی تابلو بروند. با توجه به فوری بودن تحویل عرضه فردا و احتمال عدم رقابت با توجه به میزان محصول عرضه شده، اضافه کردن ۹ درصد مالیات به این رقم قیمت ۳۱۳۲۴ ریال را برای شمش فولاد خریداری شده در بورس کالا رقم خواهد زد که حتی از قیمت پایه قبلی نیز پایین تر است.

این در حالی است که قیمت فروش میلگرد نوردکاران کشور امروز به طور میانگین ۴۳۵۵ تومان پیشنهاد می شود. اختلاف قیمت شمش و میلگرد که سابق تنها ۲۵۰ تومان به ازای هر کیلو بوده با قیمت های جدید به بیش از ۱۲۰۰ تومان رسیده است که حاشیه سودی بسیار زیاد را در غالب یک رانت نصیب این رسته خواهد نمود. حال آن که تمام تلاش وزارتخانه صمت از اصلاح مصوبه تنظیم بازار جلوگیری از منتفع شدن بخشی از زنجیره به قیمت ضرر مصرف کننده نهایی بوده است.

از سوی دیگر، در مصوبه اصلاح شده وزارت صنعت دیگر خبری از الزام عرضه محصولات صنایع پایین دستی در بورس کالا وجود نداشته و آن ها می توانند آزادانه و به قیمت های دلخواه خود محصولات تولیدی را در بازار آزاد به فروش برسانند.

فولادسازان بزرگ کشور با اثبات حسن نیت خود طی هفته های گذشته با عرضه های مکفی پا به بورس کالا گذاردند و وزارتخانه محترم صمت نیز به این موضوع اذعان داشته است. اما رسته نورد با استفاده از حفره های موجود در مصوبه جدید و به لطف عرضه بیش از نیاز فولادساز موفق شده تا با خریدهای هوشمندانه و در مواردی تقسیم شمش عرضه شده بین چند واحد، قیمت خوراک خود را تعیین نماید. اگر قرار است واژه عرضه قطره چکانی از فرهنگ واژگان بازار کشور حذف شود، این مسئله نباید موجب انتفاع یک طرف و ضرر طرف دیگر شود. انتظار می رود که مسئولین دلسوز با هوشیاری در این زمینه، موجبات حذف رانت و شکاف قیمتی ایجاد شده را فراهم نموده و بازار محصولات فولادی را به معنای واقعی و برای کلیه فعالان این حوزه تنظیم نمایند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0