5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بازار فولاد کشور در اکثر حوزه ها توام با ثبات به غیر از تیرآهن ذوبی!

بازار فولاد در حوزه های مقاطع طویل فولادی و مقاطع تخت شامل ورق فولادی شاهد ثبات نسبی و معاملات توافقی می باشد به طوری که آرامش بر این بازارها همچنان حکم فرماست. بازار قوطی و پروفیل هم متاثر از بازار ورق همچنان که دیده می شود توام با ثبات و آرامش است. تنها بازار نامتعادل فعلی کشور؛ بازار تیرآهن ذوبی است که فعلا با کمبود موجودی انبارها مواجه گردیده و به طوری که شنیدیم؛ شاخه های انتهایی و خُرد این بازار منتظر گشایش و بهبود در این وضعیت هستند؛ همچنین شنیدیم که بازوهای نظارتی بیکار ننشسته ‌اند و برخی خبرها حاکی از پیگیری این موضوع تا رفع مشکل بوده است، کما این که در معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته بورس کالا یکی یا دو مورد از نرخ‌ های معاملاتی در بالاترین رقم رقابت صورت گرفته توسط ناظر بورس باطل شد؛ تا به نوعی از التهاب آفرینی های این بازار جلوگیری شود یا به طور مثال بصورت جسته و گریخته شنیدیم که احتمال تحویل زود هنگام بارهای خریداری شده مهر ماه برای رفع عطش بازار وجود دارد. البته این خبرها تایید نشده است و صرفا اخباری است که از بازار به گوش ما رسیده و مرجع متقنی ندارد.

تحلیل بازار تیرآهن

همان طوری که از شنیده های بازار فولاد کشور در روز شنبه مشخص شد؛ ظاهرا با ثبات نسبی در کلیه حوزه ها و زیر مجموعه های بازار مواجه هستیم. سمت و سوی بازار تیرآهن ذوبی هم متاثر از کمبود یا بهبود عرضه برخی از سایزها؛ مدتی است که نوسانات نامتعارف روانی و هیجانی را در پیش گرفته که بصورت روزانه مدام در حال تغییر است. در واقع شاهد یک نوع بازی روانی از سمت عرضه و صاحبان این کالا در بازار هستیم به طوری که روزانه قیمت تیرآهن در برخی سایزها ۵ تا ۳۰ هزار تومان گران و برخی دیگر ارزان می شود، البته در کلیات روند، سمت و سوی افزایشی بر روند کاهشی فعلا غالب است؛ فعالان این حوزه کمبود عرضه و خالی بودن انبارها را عامل اصلی این وضعیت می دانند.

وقتی که از مشکلات عرضه تیرآهن ذوبی گلایه می ‌شنویم، منظور چیست ؟

۱) با توجه به آمار عرضه و معاملات تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ در بورس کالا،  اگر ملاک را بر انجام به موقع تعهدات عرضه‌ کننده قرار دهیم؛ مشاهده می شود که حجم تحویلی مهر و آبان تا حد نزدیک به یک‌ سوم تعهد مرداد ماه کاهش پیدا کرده است ! :

مرداد  : ۳۴،۱۰۰ تن

شهریور : ۲۷،۹۱۸ تن

مهر  : ۱۳،۲۰۰ تن

آبان  : ۱۲،۱۰۰ تن

۲) با توجه به آمار عرضه و معاملات تیرآهن نیمه سنگین و سنگین ( ۲۰ تا ۲۷ ) مشاهده می شود که تعهد تحویل مهر ماه صفر است.

مرداد : ۹،۹۰۰ تن

شهریور : ۶،۶۰۰ تن

مهر :  صفر !

آبان : ۲۰،۳۹۴ تن !

نتیجه :

در خصوص تامین نیاز سایزهای ۱۴ تا ۱۸ کشور مشکل جدی داریم و می بایست برای این کاهش یک ‌سومی تعهدات تامین بازار فکری شود. در خصوص سایزهای نیمه سنگین و سنگین (۲۰ به بالا) مهر ماه کمبود داریم و احتمال نوسان سازی های نامتعارف وجود دارد، ولی حجم تعهدی چشم گیر برای آبان پیش رو است که بازار را آرام خواهد کرد، آن هم در فصلی که تقاضا کم رنگ تر از همیشه خواهد بود.

گزارش روز پنجشنبه متال بولتن در خصوص بازار شمش و تختال صادراتی ایران

  • نبود سفارش خرید و بازار ساکت شمش و تختال فولادی ایران

مطابق با گزارش منابع؛ بازار صادراتی شمش و تختال ایران در هفته منتهی به روز چهارشنبه ۱۸ سپتامبر ساکت بود، به طوری که سفارش خرید جدیدی شنیده نشد. پیشنهاد فروش شمش فولادی تولیدکنندگان ایران نرخ ۳۶۰ دلار به ازای هر تن فوب بوده، در حالی که خریداران بر دامنه قیمتی ۳۴۰ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن پافشاری نموده و این قیمت را مناسب یا کارآمد می دانند. یکی از معامله‌ گران عنوان کرد : “تا قبل از هفته آتی هیچگونه رزرو جدیدی انجام نمی شود چرا که در حال حاضر [محصول] کارخانجات تولیدی رزرو شده‌اند، [ در حال انجام تعهدات هستند ].

ارزیابی نرخ هفتگی شمش فولادی ایران در تاریخ ۱۸ سپتامبر در حوزه صادراتی و در بنادر این کشور ۳۵۰ الی ۳۶۰ دلار به ازای هر تن و بدون تغییر نسبت به هفته قبل آن بود‌. تختال پیشنهادی ایران در دامنه قیمتی حدود ۳۶۰ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب در این هفته شنیده شد، در حالی که مشتریان روی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب هدف‌ گذاری نموده ‌اند. علاوه بر این هیچ معاملات عمده ‌ای شنیده نشد. ارزیابی فست ‌مارکت در خصوص نرخ تختال فولادی صادراتی ایران فوب بنادر این کشور، در تاریخ ۱۸ سپتامبر، در دامنه قیمت ۳۵۰ الی ۳۶۰ دلار به ازای هر تن، نسبت به هفته قبل ثابت بود.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0