0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

هم اندیشی یا … ؟ این بار گروهی از حوزه نورد

در روزهای اخیر مشاهده کردیم که نرخ شمش تاثیر زیادی بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن داشت. شرایط مشابهی در خصوص جلسات به اصطلاح هم اندیشی حوزه شمش که در دو روز گذشته برای گروهی مشخص صورت گرفت؛ دیروز برای گروه دیگری از حوزه نورد رقم خورد؛ و تمام تلاش خود را به منظور نیل به هدف تعریف شده به کار بسته اند.

اما همان طوری که عنوان شد؛ تقاضای روز دوشنبه با تقاضای روز قبل فرق می کرد و به همین دلیل شاهد نوسانات قیمت میلگرد و سایر محصولات در این روز بودیم. به نظر می رسد که مدتی است به مدد دامنه وسیع اطلاع رسانی های انبوه و برخی شفاف سازی ها؛ امروزه برخورداری از رانت اطلاعاتی ناشی از ناآگاهی مصرف کننده یا سرمایه‌گذار شاخه های انتهایی؛ خیلی سخت و مشکل شده است؛

به عنوان اثبات این ادعا، حرکت دوگانه بازار 10 اردیبهشت خود تاییدی بر این موضوع بود که تولیدکننده بنا بر توافق صنفی مجبور است قیمت رسمی محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد را ثابت اعلام نماید اما در پس پرده و به صورت زیر پوستی شاهد افزایش تخفیفات باشیم.

این وضعیت نشان از تقاضای هوشمند دارد و قطعا با تخلیه صف پشت سد در انتظار برای کاهش بیشتر که این بار از قضا از حجم زیادی هم برخوردار نیست؛ این فضای توخالی در آینده نه چندان دور؛ بیشتر نمایان خواهد شد.

آخرین تلاش ها یا آخرین حربه ها…

سناریو پردازان پشت صحنه شاید بتوانند چند صباحی را با القاء پالس مصنوعی به بازار مطابق میل خود درآورند اما از آن جایی که “مشتری ولی نعمت بازار است” بدون شک با درایت تقاضا این نیز می گذرد و مجددا قیمت میلگرد و سایر محصولات بر میگردد.

هر چند که سرمایه امروز بر خلاف سرمایه دیروز؛ هوشمند است و به سراغ جایی می رود که قابل اطمینان باشد؛ اگر به هر دلیل برجام پاره شود یا نگرانی از این موضوع وجود داشته باشد؛ بدون شک و متاسفانه سرمایه هوشمند به عنوان ضریب اطمینانی برای حفظ ارزش خود، حوزه فولاد را به عنوان آخرین انتخاب خود بر خواهد گزید…

فراموش نکنیم که ما در مقوله فولاد صادر کننده هستیم نه وارد کننده !

قیمت میلگرد اصفهان

ذکر نکاتی از جلسه هم اندیشی صادرکنندگان فولاد

برخی از منابع خبری نیز در خصوص این جلسه بیان کرده اند که نشست هم اندیشی روز دوشنبه در حضور صادرکنندگان آهن آلات کشور و با در نظر گرفتن تک نرخی شدن ارز و تمهیدات دولت برای کنترل نرخ ارز و شک و تردیدهایی که در خصوص نحوه اجرا شدن این تمهیدات هم چنان وجود دارد،

برگزار گردید که در این جلسه مشکلات صادرات آهن آلات و تاثیر بر قیمت میلگرد و سایر محصولات و هم چنین مسائل مرتبط با واردات تجهیزات و مواد اولیه آن ها با توجه به اوضاع فعلی نرخ ارز و اقتصاد ایران مورد بررسی قرار گرفت.

برخی منابع خبری اعلام کرده اند که در سال 96 حدودا نه میلیون تن فولاد میانی و آهن آلات از کشور صادر شد که ارزش این محصولات در حدود پنج میلیار دلار برآورد شده است و این رقم تجربه بسیار خوبی برای بازار صادرات ایران بوده است.

در نتیجه با در نظر گرفتن جایگاه کشور در زمینه فولاد بایستی صادرات این محصول مورد توجه بیشتری قرار گیرد به طوری که امیدواریم تا سال 1400 میزان صادرات آهن آلات کشور به بیست میلیون تن افزایش یابد.

نتیجه نهایی جلسه

در این جلسه بیان شد که با توجه به مزیت های موجود در تک نرخی شدن ارز برای اقتصاد ایران و هم چنین شک و تردیدهایی که هم چنان برای اجرای این مقررات توسط دولت وجود دارد این روند مشکلات زیادی را برای صادرکنندگان فولاد کشور ایجاد نموده است

و قرار بر این شد که با نظر گرفتن از صادرکنندگان آهن آلات در بازار فولاد و هم چنین کارخانجات صادراتی این مشکلات به گوش مقامات دولتی رسیده و به زودی شاهد رفع این مشکلات در صنعت فولاد کشور باشیم.

به طور کلی مهم ترین مساله ای که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت نحوه توسعه صادرات فولاد با توجه به رویه جدید دولت برای کنترل نرخ ارز می باشد. در این جلسه بازارهای جدیدی مورد بررسی قرار گرفت که با توجه به آن ها امید صادرکنندگان به بهبود در سال جدید بیشتر می باشد. باید دید این جلسه در روزهای آتی چه تاثیری بر بازار صادراتی ایران خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0