0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

برجام و فشار مضاعف بر بازار

با نزديك شدن به پايان ضرب العجل دولت آمريكا براي اعلام نظر در مورد باقي ماندن يا خروج از برجام و البته با توجه به احتمال خروج اين كشور از برجام ، فشار بر بازارهاي مختلف از جمله طلا، ارز و بازارهاي كالايي و بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت قوطی پروفیل به طور روزافزون افزايش مي يابدكه البته رشد شديد تقاضا نيز بر اين موج مي افزايد.

از يك سو قيمت ارز در بازار طي دو هفته اخير  و با فروكش كردن اثر رواني اعلام قيمت ثابت براي دلار توسط دولت ، با رشدي سرسام آور روبرو شده به گونه اي كه روز گذشته دلار در محدوده 6400-6300 تومان و يورو در حدود 7400-7300 تومان شنيده شد و از سوي ديگر بازار طلا  و انواع سكه با ركوردشكني بي سابقه همراه شد و ديروز قيمت هر قطعه سكه امامي از 2 ميليون و صد هزار تومان و قيمت هر قطعه ربع سكه از 600 هزار تومان گذشت! این روند تاثیر زیادی بر قیمت قوطی پروفیل و سایر کالاها گذاشته است.

اين درحالي است كه بازارهاي كالايي هم علي رغم فشار سفته بازي كمتر به وضوح تحت فشار بوده و قيمت محصولات فولادي از جمله قیمت قوطی پروفیل و تيرآهن  و ميلگرد هم طي اين مدت روندي افزايشي طي كرده كه اين افزايش از اواخر هفته گذشته روندي پر شتاب تر گرفته است.

به عنوان نمونه در خصوص ميلگرد ، از ابتداي سال جاري تا كنون شاهد افزايش حدود 6 درصدي ميانگين قيمت ميلگرد كارخانه هاي مختلف بوده ايم كه با توجه به بازه يك و نيم ماهه گذشته، رقمي قابل توجه محسوب مي گردد.

شرایط بازار فولاد نگران کننده است

در خصوص پايان ضرب العجل و تصميم دولت آمريكا گمانه زني هاي زيادي انجام مي شود اما اغلب كارشناسان با توجه به سياست ها و مواضع اخير دولت آمريكا ، خروج اين كشور از برجام را محتمل مي دانند هر چند در اين رابطه تعيين يك بازه زماني مشخص براي خروج نيز بسيار محتمل مي نمايد.

از سوي ديگر گزينه محتمل ديگر در اين خصوص به نظر كارشناسان، معلق نگاه داشتن اين توافق براي يك دوره 3 يا 6 ماهه است؛ تقريبا به همين گونه كه در سه ماه گذشته عمل شده! اين گزينه به دليل تبعات كمتر سياسي براي دولت ترامپ و از طرفي احتياط شديد دولت هاي اروپايي از مبادلات تجاري با ايران و حتي گسترش آن به دليل ترس از اعمال تحريم هاي ثانويه دولت آمريكا ، از گزينه هاي بسيار محتمل در اين مورد محسوب مي شود.

قیمت پروفیل اصفهان

به هر حال بازار طي روزهاي آتي آبستن حوادث بسيار خواهد بود و به خصوص با پايان زمان سه ماهه وضعيت بازارها مشخص تر خواهد شد و گزينه هايي از جمله آزاد شدن احتمالي فنر  و رشد شديد قیمت قوطی پروفیل و سایر محصولات فولادی و يا ادامه روند نامشخص و بلاتكليف فعلي در بازار با توجه به اقدام دولت آمريكا از محتمل ترين پيش بيني ها براي هفته هاي آتي مي باشند.

با این حال روند فعلی موجود در بازار فولاد تحت تاثیر عوامل زیادی می باشد که نگرانی از برجام تنها این روند را تشدید می کند. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روند حاکی بر بازار فولاد می توان به روند صعودی نرخ دلار و هم چنین جو روانی ایجاد شده به دنبال نوسانات اخیر اشاره کرد.

خطر خودکشی زنجیره تامین گروه B در حال شکل گیری است …

به گفته گزارشگر فولاد طبق رایزنی ‌های صورت گرفته با برخی از افراد معتمد و منابع موثق بازار :

تنازهای سنگین شمش فولادسازان بزرگ کشور در راه است …

بنا بر شنیده ها؛ عنوان شده که احتمال سرازیر شدن حجم سنگینی از شمش قوس فولادسازان بزرگ کشور طی 10 الی 15 روز اخیر به شدت قوت گرفته است…

قطعا با سرازیر شدن این محموله ها در بازار داخلی؛ منتظر ریزش قابل ملاحظه بازار باید بود و در این میان یک آچمز تمام عیار گریبان گیر تمام بازیگران بازار به خصوص نوردکاران و تولیدکنندگان شمش حوزه القایی گروه B؛ عاملان اصلی این آشفته بازار؛ خواهد گردید.

در این میان سوخت شدن سرمایه های میانی و خریدهای مازاد بماند که شاید یکی از ضربات مهلک و به یاد ماندنی برای آن ها باشد.

آخرین پله ها و آخرین پل های پشت سر بخش خصوصی در حال ویران شدن هستند؛ آن هم به دست خود این فعالان حوزه تامین …

تمامی این عوامل می تواند در روزهای آتی بر قیمت قوطی پروفیل و سایر محصولات فولادی تاثیرگذار باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0